Чи можна вийти на пенсію раніше 60 років, пояснили в ПФУ

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2

ПФУ
ПФУ про пільгові умови пенсії за віком

В Україні особа, яка пропрацювала більше ніж 10 років на підприємстві з видобування торфу, може вийти на пенсію раніше 60 років. Однак за певних умов. Про це повідомили у Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області. 

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, та за результатами атестації робочих місць, — після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу, зокрема у жінок, не менше 25 років, з яких не менше 10 років на зазначених роботах (ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058-IV). Право на пільгову пенсію підтверджується:

  • записами у трудовій книжці або
  • уточнюючою довідкою, виданою підприємством, установою, організацією чи їх правонаступником.

 У довідці має бути зазначено:

  • періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
  • професія або посада;
  • характер виконуваної роботи;
  • розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи;
  • первинні документи, на підставі яких видано довідку.

Така довідка необхідна, якщо в трудовій книжці немає запису про зайнятість протягом повного робочого дня у шкідливих умовах.

Чи можна вийти на пенсію достроково, якщо є 32 роки стажу, але 60 років виповниться лише через рік і три місяці?

Особи, яких звільнили з роботи з ініціативи роботодавця у зв’язку зі змінами в організації праці (наприклад, через скорочення, ліквідацію, реорганізацію, банкрутство підприємства), мають право на дострокову пенсію за віком, якщо на день звільнення їм залишалося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (п. 6 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"). Щоб скористатися цим правом, має бути виконана низка умов, передбачених частиною першою статті 49 Закону України від 05.07.2012 року № 5067-VI "Про зайнятість населення":

  • наявність необхідного страхового стажу – 35 років для чоловіків та 30 років для жінок (відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"),
  • реєстрація в центрі зайнятості протягом 30 днів після звільнення,
  • відсутність підходящої роботи протягом 7 днів з моменту реєстрації.

Якщо підходяща робота відсутня, зареєстрований безробітний подає до центру зайнятості заяву про отримання клопотання до Пенсійного фонду України та про припинення реєстрації в центрі зайнятості (пункт 29-1 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 19.09.2018 року № 792). Заява про призначення дострокової пенсії за віком подається до територіального органу Пенсійного фонду України особою не раніше ніж протягом наступного дня після припинення її реєстрації як безробітної.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube