Зеленський вже півроку не підписує закон щодо зниження призовного віку: Bloomberg назвала причину боязні президента

Це непокоїть армійське керівництво, яке хоче таким чином мати змогу набирати більше новобранців до ЗСУ

Мобілізація в Україні
У той же час президент хоче бачити "чіткий план", чого армія планує досягти за рахунок призову

Президент України Володимир Зеленський не бажає підписувати законопроєкт, який Рада підтримала рівно пів року тому, щодо зниження порогу мобілізаційного віку з 27 до 25 років. При цьому голова держави стикається зі значним тиском з боку військових, які вимагають ухвалити документ. Таким чином вони хочуть залучити до лав ЗСУ до 140 тисяч молодих новобранців. 

Про це повідомляє видання Bloomberg. Зазначається, що Зеленський натомість вимагає від військових "чіткого плану" того, яким чином та яких цілей зможе досягти армія за рахунок призову молоді. 

Наразі план щодо призову виконується насилу, каже член комітету Верховної Ради з оборони Роман Костенко. Законопроєкт, про який йдеться, мав бути ухваленим ще влітку. Парламент підтримав його, однак президент досі не поставив свій підпис. 

Джерела Bloomberg стверджують, що небажання Зеленського підписувати даний документ диктується прагненням президента побачити "чіткий план" від армії. Він хоче знати, чого та яким чином ЗСУ хочуть досягнути за допомогою призова. Також голова держави бажає розуміти, яким чином будуть розподілені потенційні новобранці та як провести ротацію тих, хто вже давно воює. 

"Я очікую більш чіткого аналізу кожного із цих питань як з боку уряду, так і з боку військових, і конкретних пропозицій", - заявив президент 24 листопада після засідання Ставки.

Видання акцентує увагу на тому, що така затримка дуже непокоїть військових. Адже за рахунок зниження мобілізаційного віку до 25 років вони планували отримати до 140 тисяч новобранців. 

"Офіс президента побоюється, що ухвалення цього закону може призвести до ескалації напруги (у суспільстві - ред.)... Це також може посилити настрої "миру за будь-яку ціну". Ця тенденція, хоча й не дуже популярна, вже існує та може посилитися", - розказав у коментарі Bloomberg політолог Володимир Фесенко. 

Закон 9281: що це таке і чому Зеленський не підписує 

Нагадаємо, що з 24 лютого 2022 року через російську агресію в країні триває загальна мобілізація. Однак через специфіку законодавства України більшість чоловіків, які служать у війську - це дорослі люди зрілого віку, від 30-34 до 50 і вище років. Молодь в армії, звичайно, є, однак більша частина з неї - добровольці або контрактники. Так, траплялися інциденти, коли під мобілізацію підпадали досить молоді люди, однак це не були масовим явищем. 

Однак російська агресія продовжується, тож перед військом постає питання додаткового набору бійців. До того ж у великих війнах такого ж плану, як російсько-українська, зазвичай брали участь саме молоді люди. Та річ у тому, що, за даними психологів, приблизно з 50-х років і донині люди стали все повільніше й повільніше дорослішати психологічно. Тож покоління 20-річних нині вважається в суспільстві "ще дітьми", тоді як раніше такого не було. 

В даному контексті, як-то кажуть, "коса находить на камінь". Закон номер 9281 покликаний змінити граничний вік мобілізації з 27 років до 25. З одного боку, це нібито не надто значна цифра - всього лише два роки. З іншого ж, як зазначив вище політолог Фесенко, навіть таке рішення однозначно викличе хвилю суспільної напруженості та негативу. До того ж не слід забувати, що на виборах 2019 року саме молодь виступала в якості основного електорату Зеленського

Bloomberg стверджує, що це питання є ще одним елементом різниці в поглядах між політичним та військовим керівництвом України. Зеленський відчуває "значний тиск" з боку генералітету, однак поки що не поспішає підписувати закон. Який, нагадаємо, був прийнятий більшістю у Верховній Раді ще 30 травня 2023 року. 

Варто розуміти, втім, що це лише тимчасова затримка. Якщо війна продовжиться й у 2024 році - а немає, на жаль, жодних причин, щоб це було не так - то питання кадрів для ЗСУ стане ще гострішим. Тож варто буде очікувати як пониження віку призову, так і скасування багатьох пільг по відстрочках, що діють нині тощо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube