Путін забезпечить України та світу це ще більше страждань і катастроф, якщо заморозити війну, вважає голова держави
Країни, які шукають альтернативи українській формулі миру, допомагають російському правителю Володимиру Путіну. Зокрема, це стосується Китаю та Бразилії. Таку заяву зробив президент України Володимир Зеленський, виступаючи 25 вересня на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку (США).
Зеленський зазначив, що, якщо якась країна шукає альтернативи або ігнорує будь-який пункт формули миру, то "вона сама хоче зробити частину того, що робить Путін". Тому що справедливий для України мир неможливо забезпечити поступками Росії та заморозкою війни
"І коли китайсько-бразильський дует намагається перетворитися на хор голосів - з кимось у Європі, з кимось в Африці, який говорить щось альтернативне повному і справедливому світу, виникає питання - у чому справжній інтерес? Усі повинні розуміти - за рахунок України своєї влади не зміцниш", - додав глава держави.
За його словами, світ уже пройшов через колоніальні війни та змови великих держав за рахунок тих, хто менший. І всі країни розуміють, чому це має залишитись у минулому.
"Коли деякі пропонують альтернативні, половинчасті плани врегулювання - так звані "набори принципів", - це не лише ігнорує інтереси та страждання українців, яких війна торкнулася найбільше, це не лише ігнорує реальність, а й дає Путіну політичний простір для продовження війни та тиску на світ з метою підпорядкувати собі більше країн", - наголосив Зеленський.
Він підкреслив, що будь-які альтернативні "мирні" ініціативи - це спроба досягти затишшя, а не припинення війни. Глава держави припустив, що, можливо, хтось таким чином хоче отримати Нобелівську премію за заморожене перемир'я, але "єдині призи, які Путін дасть натомість, - це нові страждання та катастрофи".
Як наголосив президент, українці ніколи не приймуть, чому деякі країни підтримують нав'язування такого колоніального минулого Україні замість нормального мирного життя.
"Я хочу миру для свого народу - справжнього і справедливого світу. І я прошу вашої підтримки - від усіх народів світу. Ми не ділимо світ. Я прошу вас про те саме - не поділяйте світ. Будьте єдиними націями, і це принесе мир", – підсумував Зеленський.
Він наголосив, що під контроль України мають повернутися енергетичні об'єкти. Військовополонені та громадянські українці мають повернутися до України, а окупаційні війська – залишити територію України.
"Ті, хто ігнорують цю формулу миру, власне, демонструють думки, які намагаються приховувати. Дехто в африканських країнах ставить під сумнів цю формулу і запитує "які є інтереси". Але я вам скажу, що ви не можете за рахунок України просувати свої інтереси", - додав він.
Зеленський зазначив, що будь-які альтернативні спроби домогтися миру "є спробами домогтися затишшя замість припинення війни, оскільки глобальна ініціатива – Формула миру – існує вже два роки". Також він наголосив, що "не може бути справедливого миру без України".
"Ми бачимо, що Росія, яка перевищує в 20 разів Україну, все ще хоче більше землі. Насправді це просто божевілля. І це божевілля полягає у бажанні Росії знищити свого сусіда", - заявив Зеленський. під час виступу на Генасамблеї ООН!, - висловився голова держави.
Український лідер зазначив, що Росія користується підтримкою Північної Кореї та Ірану. І тепер кожен сусід у Європі та Центральній Азії відчуває, що війна може постукати і їхні двері.
"І просто подумайте, які втрати це зазнає для всього світу. Майже 100 націй та міжнародних організацій підтримали Формулу миру, і Північна Америка, і Африка, і Азія - вони всі об'єдналися у Формулі світу. І я нагадую Генеральній Асамблеї: всі нації рівні, які брали участь у Саміті світу, і не було нікого, хто б блокував вирішення цих націй” - заявив президент України.
В ООН неможливо досягти справедливого вирішення питань війни та миру, оскільки Росія має право вето. Організація не може зупинити війну, але це можуть зробити ініціативи української Формули миру, вважає Зеленський.
"На жаль, в ООН неможливо по-справжньому і справедливо вирішувати питання війни та миру, оскільки надто багато залежить від Ради безпеки, від права вето. Коли агресор має право вето, ООН безсила зупинити війну. Але Формула миру може це зробити. І ще раз: у ній немає права вето. Тому це найкраща можливість для миру", - сказав президент.
Президент подякував близько 100 країн та міжнародних організацій, які підтримали українську Формулу миру. Він зазначив, що всі країни, які взяли участь у першому Саміті світу, були рівними.
"Ніхто не мав права вето, не мав права блокування. Ті, хто був незалежний протягом багатьох століть, і ті, хто здобув незалежність зовсім недавно. Ті, хто пройшов через війни самі, і ті, хто звик до миру. Усі були рівні. ", - додав Зеленський.
За його словами, це РФ найбільше ненавидить і не може контролювати, тому Росія каже, що Формула світу їй не підходить. Зеленський зазначив, що на полях ГА ООН вже зустрівся з лідерами Індії, Гватемали, Японії, Італії, Туреччини, Фінляндії, Канади, Парагваю, Словенії, Німеччини тощо, і ці зустрічі продовжуватимуться.
"Це абсолютно різні частини світу та різні політичні уклади, але їх поєднує одне розуміння: мир необхідний, і це має бути справжній справедливий мир", - наголосив глава Української держави.
Для припинення військових дій в Україні необхідно виведення російських військ з української території. Також не можна допустити другої чи третьої фази цього російського вторгнення, заявив Зеленський.
"Нам потрібно вивести російських окупантів, що покладе край військовим діям в Україні, і ми повинні притягнути до відповідальності винних у військових злочинах. Нам потрібно запобігти екоциду і зупинити руйнування природи, викликане війною, і ми не повинні допустити другої чи третьої фази цього російського вторгнення . І нам потрібно ясно дати зрозуміти, що війна закінчена.
Він знову закликав відновити ядерну безпеку, продовольчу безпеку. Зеленський також наголосив на необхідності повернути додому всіх українських полонених солдатів та цивільних осіб.
"Ми повинні дотримуватися Статуту ООН і гарантувати наше право, право України на територіальну цілісність і суверенітет, як ми робимо це для будь-якої іншої країни", - зазначив президент.
Запорізька АЕС перебуває під загрозою ядерного інциденту. Крім того, Росія зруйнувала всі українські теплові електростанції та більшу частину гідроенергетичних потужностей, заявив Зеленський.
"Зараз Запорізька атомна електростанція залишається окупованою російськими військами, на жаль, і вона перебуває під загрозою ядерного інциденту. Це головне джерело радіаційної небезпеки в Європі, можливо, і у світі. Ось чому у представленій мною Формулі світу першим пунктом йде ядерна безпека", - зазначив український лідер.
За словами президента, оскільки Росія "не може перемогти опір нашого народу на полі бою, Путін шукає інших способів зламати український дух". Він підкреслив, що один із його методів - удари по енергетичній інфраструктурі.
"На сьогоднішній день Росія знищила всі наші теплові електростанції та більшу частину наших гідроенергетичних потужностей. Так Путін готується до зими, сподіваючись змучити мільйони, мільйони українців, прості родини, жінок, дітей, прості міста, прості села. Путін хоче залишити їх у темряві та холоді цієї зими, змусивши Україну страждати і здатися", - вказав Зеленський.
24 травня видання Reuters повідомило, що Бразилія та Китай закликають до проведення мирних переговорів між Росією та Україною за участю обох країн, оскільки такий крок є єдиним шляхом вирішення "української кризи". Відповідну заяву підписали спеціальний радник президента Бразилії Селсо Аморім та міністр закордонних справ Китаю Ван І.
Бразилія та Китай, згідно з документом, вимагають від усіх сторін дотримуватись трьох принципів деескалації конфлікту: не розширювати поле бою, не посилювати бойові дії та уникати провокацій. У заяві країни також наголошують на неприпустимості використання зброї масового знищення, зокрема ядерної, хімічної та біологічної, і звертають увагу на необхідність запобігти ядерному поширенню та уникнути ядерної кризи.
У вересні Володимир Зеленський назвав китайсько-бразилійський мирний план деструктивним. Глава держави переконаний, що такий план вигідні Кремлю й немає нічого спільного зі справедливістю. Зеленський розцінив пропозицію Китаю та Бразилії, як політичну заяву і не більше.
Водночас у жовтні може відбутися зустріч лідера Китаю Сі Цзіньпіна з президентом Володимиром Зеленським. Зустріч, ймовірно, відбудеться на відкритті Пекінського оборонного форуму. Для неї є всі передумови.
24 вересня міністр закордонних справ Китаю Ван I заявив у вівторок під час засідання Ради Безпеки ООН, що Пекін закликає до негайних переговорів та до відмови від санкцій. По-перше, Ван I наголосив, що сторони повинні припинити бойові зіткнення, щоби запобігти розширенню театру воєнних дій. Також він звернув увагу не недопустимість застосування ядерної зброї та ураження ядерних об'єктів. В тому числі таких як АЕС. При цьому представник Китаю сказав, що суверенітет і територіальна цілісність усіх країн мають поважатися, а цілі й принципи Статуту ООН повинні виконуватися.
Підготовка до другого Саміту миру активно ведеться на всіх рівнях. Місця і дати проміжних зустрічей радників з національної безпеки для підготовки вже визначені.
Україна хоче провести наступний мирний саміт з участю Росії та ще до виборів у США, які відбудуться у листопаді цього року. Володимир Зеленський раніше закликав США допомогти організувати другий саміт, щоб зробити його "вагомішим і по-справжньому вирішальним". Зеленський говорив, що Путін може отримати запрошення на наступний Саміт миру. Але він навряд чи здійснить цей візит, бо через свій страх не готовий сісти за стіл переговорів.
У Росії негативно висловлюються щодо наступного мирного саміту. Зокрема, заступник глави МЗС РФ Михайло Галузін заявив, що Росія не буде брати участь в наступному Саміті миру України. А формулу миру українського президента він назвав "абсолютно тупиковою та ультимативною". А прессекретар Путіна Дмитро Пєсков взагалі заявив, що Кремль не розуміє, що мається на увазі під цією зустріччю.
Саміт миру, який знову готує Україна, є нібито "шахрайством англосаксів", тому Росії там не буде, наголосила представник міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова. Зеленський за допомогою саміту нібито бажає від імені світової більшості "пред'явити Росії ультиматум про капітуляцію", вважає вона.
Нагадаємо, у Швейцарії у місті Бюргеншток 15-16 червня з ініціативи України відбувся саміт перший Глобальний саміт миру за участі понад 90 країн. Росію на цей захід не покликали, через що від участі відмовився Китай. Результатом саміту стало комюніке, яке підписали майже усі учасники. У документі йдеться про положення формули миру від України для встановлення справедливого миру, але головні пункти - це обмін полоненими, повернення додому викрадених Росією українських дітей та ядерна безпека.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.