Закон про посилення мобілізації невдовзі набере чинності: всі нововведення, про які треба знати українцям

17 квітня документ опублікували у парламентському виданні

Мобілізація в Україні
Коли та як діятиме новий закон про мобілізацію. Колаж: Інформатор

Президент України Володимир Зеленський 16 квітня підписав закон про посилення мобілізації. Документ 17 квітня опублікували на парламентському сайті “Голос України”, а набуде чинності він за місяць – 18 травня. Водночас запрацюють одразу не всі його положення, адже на окремі норми потрібно більше часу. 

Як саме працюватиме закон, що мають робити військовозобов’язані чоловіки та скільки у них часу? Інформатор зібрав все, що відомо про це питання:

  • Закон вступить у силу 18 травня. З цієї дати призовники та військовозобов’язані зобов’язані протягом 60 днів оновити свої дані у ТЦК, Тобто часу на це буде відведено до середини липня цього року. Для цього необхідно звернутися у ТЦК або у Центр надання адміністративних послуг. Втім, коли для українців буде доступний електронний кабінет військовозобов’язаного, то це можна буде зробити і там.
  • У чоловіків, які мають служити, але знаходяться за кордоном, є кілька варіантів. Вони можуть повідомити про себе, написавши на офіційну електронну пошту ТЦК або ж за телефоном, який вказаний на сайті ТЦК за місцем перебування на обліку. Крім того, це можна зробити і в електронному кабінеті, як тільки він стане доступний.
  • Українці, яких зняли з військового обліку через перебування за кордоном, мають знову на нього стати. Для цього буде 30 днів з моменту, коли набуде чинності окреме розпорядження Кабміну про облік громадян, які перебувають не в Україні.
  • З 1 вересня 2025 року розпочинається навчання всіх студентів базової військової підготовки. Тоді ж стартує навчання військової справи для осіб, які вперше хочуть обійняти посади на держслужбі або в органах прокуратури. Однак вимога мати таку військову підготовку для вступу на посаду набуде чинності аж на рік пізніше – 1 вересня 2026 року або з моменту скасування воєнного стану.
  • Протягом місяця з моменту опублікування тексту документу - до 17 травня - Кабмін має розробити акти, необхідні для функціонування закону. Також уряд повинен забезпечити роботу рекрутерів у центрах надання адмінпослуг та центрах зайнятості, щоб залучити громадян на військову службу.
  • Електронні кабінети мають запрацювати протягом двох місяців після опублікування закону – до середини червня. А до середини липня почне працювати автоматизований обмін даними між електронним реєстром та банком даних з проблем інвалідності.
  • Протягом трьох місяців (також до середини липня) Кабмін має вжити заходів щодо перевірки висновків медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності особам 25-50 років. Водночас йдеться не про всі випадки, а лише ті, які були винесені після 24 лютого 2022 року.

Закон про мобілізацію

Ще 11 квітня у другому читанні Верховна Рада прийняла законопроєкт №10449 про мобілізацію. Документ підтримали 283 нардепи. А 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав його. Вже 17 квітня документ опублікували у парламентському виданні “Голос України”.

Також за новим законом вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України для чоловіків 18 - 60 років здійснюється лише при за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів. Просто кажучи, навіть якщо людина давно живе за кордоном і у неї завершується термін дії українського паспорта - нового їй не видадуть, допоки вона не владнає питання з військовим квитком. 

Крім того, у документі є норма про те, що українські чоловіки, що перебувають за кордоном, повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет. Однак жодних обов’язків щодо повернення в Україну після цього цим законом не передбачено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube