Зеленський підписав законопроєкт про мобілізацію: коли документ набуде чинності

Читать на русском

Документ повернули Верховній Раді з підписом президента 16 квітня 2024 року

Читать на русском
Зеленський, мобілізація
Законопроєкт, підписаний президентом, набуде чинності вже у травні

Документ повернули Верховній Раді з підписом президента 16 квітня 2024 року

Президент України Володимир Зеленський підписав закон №10449 "Про внесення змін до деяких законів України з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації". Про це йдеться на сайті парламенту. Президент підписав документ, у вівторок, 16 квітня — в той же день, коли законопроєкт направили йому на підпис.

На сайті Верховної Ради вже оновили інформацію про законопроєкт. Там зазначено, що 16 квітня документ повернуто з підписом президента України.

Нагадаємо, що більшість норм нового закону про мобілізацію набудуть чинності через місяць після його підписання (тобто, 16 травня). Це означає, що чинними стануть не всі положення законопроєкту, а лише їх деякі.

Зеленський підписав законопроєкт про мобілізацію 1

 Що написано в законопроєкті про мобілізацію

11 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла законопроєкт №10449 у другому читанні. Ось деякі з ключових змін, які вносить новий закон:

  • Введення "базової військової служби": замість строкової служби для юнаків з 18 років вводиться "базова військова служба" тривалістю три місяці (в мирний час) або п'ять місяців (в воєнний час). Проходження служби буде за бажанням юнаків з 24 років, які зможуть самостійно обирати час та місце її проходження.
  • Розширення категорій осіб, які не підлягають мобілізації: до списку додано студентів денної форми навчання закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також здобувачів наукового ступеня аспірантури та докторантури.
  • Вдосконалення системи бронювання працівників: чітко окреслено категорії працівників, які бронюються за місцем роботи на період мобілізації та воєнного часу.
  • Нові правила ротації та відпусток для військовослужбовців: закон чітко визначає періодичність ротації військових з зони бойових дій, а також порядок надання їм відпусток.
  • Забезпечення соціальних гарантій для мобілізованих: держава гарантує мобілізованим збереження робочого місця, середньої заробітної плати, а також надає їм інші соціальні та правові пільги.

Крім того, громадяни, які перебувають за кордоном, зобов'язані протягом 60 днів оновити дані у військово-облікових органах. Це можна зробити дистанційно. Всі, хто не оновив дані, ризикують втратити право на консульські послуги.

Також, обмежено придатні до військової служби громадяни повинні повторно пройти військово-лікарську комісію. Ті, хто отримав ІІ-ІІІ групи інвалідності після 24 лютого 2022 року, також проходять повторний медогляд. Це не стосується військових.

Крім того, з документа видалено норму про ротацію та демобілізацію військових. Її планували врегулювати окремим законопроєктом протягом 8 місяців. 

Зберігається відстрочка для студентів, які здобувають першу вищу освіту або освіту рівнем вище за попередню. Сюди входять аспіранти, докторанти та інтерни.

Також, згідно з законопроєктом, ухилянтів від мобілізації можуть позбавити права керувати транспортними засобами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.