Коли і як почне діяти новий закон про мобілізацію в Україні, який підписав Зеленський

Читать на русском

Закон набирає чинності через місяць після дня його опублікування, найімовірніше це станеться після 16 травня

Читать на русском
Зеленський, військові
Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10449, який прийняла ВР

Закон набирає чинності через місяць після дня його опублікування, найімовірніше це станеться після 16 травня

Новий закон про мобілізацію в Україні, який у вівторок, 16 квітня, підписав президент України Володимир Зеленський, набирає чинності через місяць після дня його опублікування. Тобто, більшість його положень запрацюють після 16 травня. Але окремі норми діятимуть пізніше. 

Як передбачає закон, положення, що стосуються військово-транспортної повинності (мобілізації транспорту) набудуть чинності через 8 місяців, тобто з середини січня 2025 року. 

Призовники та військовозобов'язані мають оновити свої дані упродовж 60 днів після набрання чинності закону. Тобто, вони мають на це час до середини липня 2024 року.

Люди, які перебувають не в Україні та зняті з військового обліку через перебування за кордоном, повинні знову стати на облік протягом 30 днів з моменту набрання чинності окремою постановою Кабміну про облік громадян, які перебувають за кордоном - тобто, до 16 червня.

Також з 1 вересня 2025 року розпочинається навчання всіх студентів базової військової підготовки і військової справи для тих, хто вперше планує обійняти посади на держслужбі або в органах прокуратури. Вимога мати військову підготовку для вступу на посаду почне працювати аж з 1 вересня 2026 року. 

Упродовж місяця з моменту опублікування закону (тобто до середини травня 2024 року) Кабмін має розробити акти, які потрібні для функціонування закону, а також забезпечити роботу рекрутерів у центрах надання адмінпослуг та центрах зайнятості з метою залучення людей на військову службу.

Електронні кабінети повинні запрацювати упродовж двох місяців з моменту опублікування закону - до середини червня 2024 року. А до середини липня 2024 року запрацює автоматизований обмін даними між електронним реєстром та банком даних із проблем інвалідності.

Упродовж трьох місяців після опублікування закону, тобто до середини липня 2024 року, Кабмін має вжити заходів щодо перевірки висновків медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності особам 25-50 років, ухвалених після 24 лютого 2022 року.

Нові норми закону про мобілізацію

Президент України Володимир Зеленський підписав закон №10449 "Про внесення змін до деяких законів України з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації" у вівторок, 16 квітня, тобто того ж дня, коли законопроєкт направили йому на підпис.

За ним, військовозобов'язані чоловіки, які перебувають за кордоном, зобов'язані протягом 60 днів оновити дані у військово-облікових органах - інакше вони втратять право на консульські послуги. Також, обмежено придатні до військової служби громадяни повинні повторно пройти військово-лікарську комісію. Це стосується і людей, які отримали ІІ-ІІІ групи інвалідності після 24 лютого 2022 року (але не військових). 

Нагадаємо, чоловіків, які не оновили дані у ТЦК, можуть позбавити права керувати транспортними засобами - закон передбачає таку норму. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.