У ЦНАП або онлайн: за новим законом про мобілізацію чоловіки зможуть оновити свої дані не лише у військкоматі

Читать на русском

За новим законом військовозобов'язані мають протягом 60 днів оновити дані в ТЦК

Читать на русском
Мобілізація в Україні
Українці можуть оновити свої військово-облікові дані через ЦНАП

За новим законом військовозобов'язані мають протягом 60 днів оновити дані в ТЦК

Згідно з новим законом про мобілізацію, який президент України Володимир Зеленський підписав 16 квітня, військовозобов'язані зможуть оновити свої дані, не приходячи до ТЦК. Це можна зробити через ЦНАП або через електронний кабінет, коли він запрацює. Повістки через електронний кабінет громадянам України вручати не будуть.

Після набуття чинності ухваленого закону № 10449 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", військовозобов'язані зможуть оновити свої дані без візиту до військкомату. Згідно з текстом документа, громадяни, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів мають уточнити адресу проживання, номер контактного телефону, електронну пошту та інші військово-облікові дані.

Розглядаються три варіанти надання інформації:

  • Особисто прийти та оновити дані в ТЦК
  • Зробити це в ЦНАПі за місцем проживання або перебування
  • Зареєструвати електронний кабінет і зробити це онлайн

"Можна оновити свої військово-облікові дані через ЦНАП, де вам ніхто не вручатиме повістку. Ви просто оновлюєте свою контактну інформацію, персональні дані. Можна оновити через електронний кабінет, коли він запрацює, дистанційно", - пояснила раніше народна депутатка і членкиня Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Ірина Фріз.

Нардепка також підкреслила, що повістки через електронний кабінет громадянам України вручати не будуть. Повістки вручатимуть фізично або надсилатимуть поштою.

Як розповів у коментарі виданню "Фокус" Микола Максимов, адвокат юридичної компанії Riyako & Partners, цілком можливо, що глобально оновлювати дані всіх і кожного не будуть - військкомати занадто завантажені. Найімовірніше, у ТЦК просто зіставлять ту інформацію, яка у них є, з інформацією з державних реєстрів. І, якщо виявиться, що у військкоматі інформації про цю людину немає, її змусять оновити дані.

На думку юриста, на практиці військкомати звертатимуться до поліції з проханням оголосити порушників у розшук. Якщо ж поліція не зможе знайти і доставити в ТЦК ухильника, то йому військкомат надішле вимогу письмово. Цікаво, що цей документ зовсім не обов'язково вручати особисто в руки, каже юрист, - якщо адресата листоноша не знайде, то просто зазначить, що вимогу не вдалося вручити. У такому разі людина, яка обіймає керівну посаду в ТЦК, чекає 10 днів і звертається до суду з проханням обмежити права ухильника. Насамперед це стосується можливості водити машину, але додатково навіть можуть оштрафувати.

Новий закон про мобілізацію 2024

У вівторок, 16 квітня, президент Володимир Зеленський підписав закон №10449 про мобілізацію. До цього голова держави затвердив закон під номером 3621-ІХ, який скасовує поняття "обмежено придатний". Всі чоловіки з цим статусом матимуть знову пройти ВЛК в ТЦК. Основна частина норм законопроєкту набере чинності через місяць після його підписання, тобто 16 травня. Громадяни, які перебувають на військовому обліку, до середини липня 2024 року повинні повідомити ТЦК свою реальну адресу та номер телефону. 

Проект закону №10449 також регулює військово-транспортний обов'язок під час мобілізації. Згідно з прийнятими змінами, держава отримує право безоплатно залучати транспортні засоби та техніку підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб Збройних Сил України та інших військових формувань. За її використання передбачена компенсація, а повернення відбуватиметься протягом 30 днів після демобілізації. 

Нагадаємо, що у новому законі про мобілізацію є норма про те, що українські чоловіки, що перебувають за кордоном, повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет. Однак жодних обов’язків щодо повернення в Україну після цього цим законом не встановлено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.