Заборона УПЦ МП: чому юристи розкритикували законопроєкт та що кажуть в Раді

Читать на русском

Стефанчук та Юридичне управління українського парламенту прокоментували заборону УПЦ МП в Україні

Читать на русском
Руслан Стефанчук, Верховна Рада
Руслан Стефанчук закликає ухвалити законопроєкт з дотриманням усіх правил

Стефанчук та Юридичне управління українського парламенту прокоментували заборону УПЦ МП в Україні

Юридичне управління Верховної Ради виступило з критикою щодо законопроєкту, який міг відкрити шлях до заборони Української православної церкви Московського патріархату. Вони заперечують, що цей документ мотивований "захистом національної безпеки", має право на існування. Юристи вважають, що законопроєкт треба доопрацювати.

Зауваження юристів були опубліковані на сайті Верховної Ради України. Правозахисники стверджують, що, згідно з міжнародним правом, захист національної безпеки не може бути підставою для обмеження свободи віросповідання. Натомість будь-який закон може містити механізми для регулювання діяльності релігійних організацій, але не забороняти їх.

У тому ж юридичному управлінні, за даними ЗМІ, розкритикували термін "РПЦ в Україні", яким у законопроєкті називають УПЦ. Експерти зазначили, що ця назва не є офіційною та не відповідає принципу юридичної визначеності. Крім того, положення, за яким діяльність релігійних організацій може бути заборонена адміністративним судом, є неправомірним, оскільки за вирішенням таких справ відповідальний цивільний суд.

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук своєю чергою під час брифінгу заявив, що законопроєкт щодо заборони діяльності УПЦ МП має бути ухвалений без порушень, щоб уникнути його скасування Конституційним Судом. Він підкреслив важливість дотримання всіх процедур при ухваленні цього законопроєкту. Стефанчук зазначив, що буде голосувати й в другому читанні і закликав до відповідального підходу до процесу.

"Суспільна вага цього законопроєкту є великою. Парламент не має права ні на холостий вистріл при прийнятті цього законопроєкту, ні на порушення регламентних норм", - сказав він.

Відповідаючи на запитання стосовно заяв опозиції про втручання Офісу президента у процес ухвалення закону, Стефанчук наголосив, що це лише прояв політичної боротьби від опонентів. Йдеться про те, що нібито з ОП була вказівка членам фракції "Слуга народу" не голосувати за законопроєкт.

Стефанчук висловив сильне бажання, щоб законопроєкт був проголосований Верховною Радою України, а не провалений. Він вважає, що всі інші розмови про можливе втручання або маніпуляції є лише "в’ялими фантазіями окремих суб’єктів політичної діяльності", які, за його словами, чомусь знаходяться в парламенті.

Скандал в Раді через УПЦ МП

Під час засідання Верховної Ради 21 травня фракції "Євросолідарність" і "Голосу" заблокували трибуну, вимагаючи винести на голосування законопроєкт про заборону Української православної церкви та створити комісію для розслідування будівництва фортифікацій на прифронтових територіях.

Оскільки вимоги не були виконані, народні депутати заблокували трибуну, а спікер закрив засідання на той день. Стефанчук на брифінгу прокоментував цю ситуацію. Він сказав, що на засіданні Верховної Ради 21 травня "наші крикуни" (йдеться по ці дві фракції, — ред.) вимагали винести на голосування законопроєкт у сесійну залу з порушенням регламенту.

Законопроєкт про заборону УПЦ МП в Україні

У жовтні 2023 року Верховна Рада України ухвалила його у першому читанні (законопроєкт №8371) згодою 267 депутатів. До 24 лютого 2022 року на території України було приблизно 8 782 церкви Московського патріархату, але протягом двох років війни лише 685 церков приєдналися до Православної церкви України.

4 травня цього року законопроєкт знову був оприлюднений у Верховній Раді під тим самим номером. Проте він декілька разів зникав з сайту парламенту після голосування відповідного комітету. Автори законопроєкту стверджують, що його прийняття сприятиме захисту національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України.

Необхідно зазначити, що 15 травня 2023 року Київський окружний адміністративний суд визнав УПЦ МП частиною Російської православної церкви. Це рішення суду стало додатковим аргументом на користь законопроєкту про заборону УПЦ МП в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.