Заборона Московської церкви в Україні: перед другим читанням законопроєкт з'явився на сайті Ради

Читать на русском

Закон має захистити національну безпеку, суверенітет і територіальну цілісність України

Читать на русском
УПЦ МП
Верховна Рада України знову зареєструвала законопроект щодо діяльності УПЦ МП в Україні

Закон має захистити національну безпеку, суверенітет і територіальну цілісність України

У Верховній Раді знову оприлюднили законопроект №8371 про заборону Московського патріархату на території України. Він після голосування профільного комітету тимчасово зникав із сайту парламенту. Автори документа наголошують, що реалізація відповідного проєкту закону сприятиме захисту національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України. 

Документ з’явився сьогодні на сайті Верховної Ради. Ініціаторкою законопроєкту є народна депутатка Оксана Савчук. Законопроєкт передбачає заборону діяльності Московського патріархату – Російської православної церкви та релігійних організацій, які є частиною Російської православної церкви, у тому числі й Української православної церкви.

В пояснювальній записці до закону йдеться, що з 2014 року почастішали випадки, коли храми і монастирі РПЦ використовуються для допомоги окупантам і російським агентам, зокрема для їхнього укриття. Під виглядом "церковної інформації" поширюється пропаганда, спрямована проти української держави. З початком повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року ця діяльність стала ще активнішою.

"Патріарх Кіріл Ґундяєв, якому підпорядковується "Українська православна церква" (РПЦ в Україні), прямо благословив чергову фазу агресії РФ проти України… Зафіксована участь в (цих) злочинах ряду священиків РПЦ в Україні на окупованих територіях", – пояснюють автори законопроекту.

Оприлюднений закон має на меті захист національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, запобігання колабораціонізму, припинення розпалювання міжрелігійної ворожнечі та дестабілізації релігійного середовища в Україні.

Зазначимо, що перед цим цей законопроєкт зник із сайту парламенту. 2 травня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики звернувся до Апарату парламенту. Депутати вимагали пояснень, чому на сайті Ради не опубліковано до другого читання текст законопроєкту №8371 щодо заборони Московської церкви.

Законопроєкт про заборону УПЦ МП

Питання заборони УПЦ МП зрушило з місця восени минулого року. Ще у жовтні 2023 року Верховна Рада України у першому читанні ухвалила законопроект №8371 про заборону релігійних організацій, пов'язаних із РФ. Тоді "за" проголосували 267 депутатів. За даними "Опендатабот", до початку повномасштабної війни в Україні нараховувалось 8782 церкви Московського патріархату. За понад два роки російсько-української війни до Православної церкви України перейшло лише 685 церков.

В листопаді деякі нардепи України хотіли зірвати заборону УПЦ МП. Вони збирали підписи до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука. Зокрема, вимагали відправити затверджений у першому читанні документ на перевірку до Венеціанської комісії. Документ, зокрема підписали Данило Гетманцев, Григорій Суркіс та Сергій Льовочкін.

У травні у Київраді пообіцяли розірвати договори оренди з Московським патріархатом, але після ухвалення Верховною Радою законопроєкту про заборону діяльності релігійних організацій, які керуються країною-агресором. Вже 9 червня, депутати Київської обласної ради підтримали проєкт рішення щодо заборони діяльності УПЦ МП на території регіону. З відповідним рішенням вони звернулися до Верховної Ради України.

Нагадаємо, що поліція зняла електронний браслет із митрополита УПЦ МП Павла за рішенням суду. При цьому обвинувачений досі зобов'язаний не відлучатися з місця свого проживання без ухвали суду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.