За рік Путін провів 4 приховані мобілізації, - ISW

Читать на русском

Президент РФ намагався поповнити військовий резерв, не оголошуючи мобілізації

Читать на русском
За рік Путін провів 4 приховані мобілізації, - ISW

Президент РФ намагався поповнити військовий резерв, не оголошуючи мобілізації

За останній рік президент РФ Володимир Путін уже провів щонайменше чотири спроби мобілізації перед тим як оголосити "частковою мобілізацією".

Про це повідомляють аналітики ISW.

Восени 2021 року російські військові запустили ініціативу під назвою «Резерв російської бойової армії» з метою залучення 100 000 добровольців до організації, яка б їх навчала та підтримувала їх боєздатність, поки ще перебували в резерві. Ця спроба здебільшого провалилася, оскільки до моменту російського вторгнення в лютому 2022 року було досягнуто лише незначної цілі.

Аналітики Інституту вивчення війни переконані, президент Росії Володимир Путін навряд чи подолає фундаментальні структурні проблеми, намагаючись мобілізувати велику кількість росіян для продовження своєї війни в Україні. "Часткова мобілізація", яку він наказав 21 вересня, створить лише додаткові сили.

У відомстві зазначають, що російські збройні сили не створювали умов для ефективної широкомасштабної мобілізації принаймні з 2008 року та не створювали резервних сил, необхідних для раптової мобілізації, призначеної для негайного впливу на поле бою. Швидких розв'язань цих проблем немає.

Яку помилку допустив Путін у формуванні збройних сил РФ

Проблеми, з якими стикається Путін, частково пов'язані з давніми невирішеними протиріччями у підході Росії до формування особового складу збройних сил. Російська та радянська кадрова політика з 1874 по 2008 рік була розроблена для підтримки повної масової мобілізації всього російського та радянського населення для повномасштабної війни. Загальний військовий обов'язок та мінімальний дворічний термін служби були спрямовані на те, щоб практично всі чоловіки призовного віку отримали достатню підготовку та досвід роботи з бойових спеціальностей, щоб їх можна було відкликати на дійсну службу після відбуття терміну та швидко вирушити на війну як ефективні солдати. Більшість російських та радянських бойових частин у мирний час зберігалися у статусі «кадрових» — у них зберігався майже повний склад офіцерів та багато унтер-офіцерів, а також невелика кількість солдатів. Російська та радянська доктрина та стратегія вимагали широкомасштабної мобілізації резервів для поповнення цих кадрових підрозділів у воєнний час. Цей кадрово-резервний підхід до збройних сил був поширений серед держав континентальної Європи з кінця XIX століття до періоду холодної війни.

Армія Росії виявилася не достатньо професійною

У результаті російські військові отримали гібридну модель, у якій змішалися призовники та професійні солдати. Професійні збройні сили коштують дорого, бо держава має пропонувати потенційним новобранцям набагато вищі зарплати та пільги, ніж призовникам, які не мають іншого вибору, окрім як служити. Сердюков швидко виявив, що російський оборонний бюджет не може дозволити собі запропонувати спокуси, достатні для подолання багатовікового спротиву Росії військовій службі. Таким чином, російська армія перетворилася на суміш професійних солдатів-добровольців, яких росіяни називають контрактниками, та однорічних призовників.

Скорочення обов'язкового терміну служби призовників зробило російські резерви менш боєздатними. Призовники зазвичай досягають мінімуму військової компетентності протягом року – втрачений другий рік – це період, протягом якого кадрові та резервні збройні сили зазвичай доводять своїх призовників до значного рівня боєздатності. Перехід на один рік обов'язкової військової служби у 2008 році означає, що останнім класам російських чоловіків, які відбули дворічний термін, наразі близько 30 років. Молодші чоловіки у найбільш вікових групах через те, що їх відкликали у бій, відбули лише скорочений річний термін.

Бюрократія та корупція знесилили російську армію

Створення професійних сил і відмова від служби на заклик, ймовірно, призвели до ерозії бюрократичних структур, необхідних для мобілізації. Мобілізація завжди є бюрократично складним заходом. Це вимагає, щоб місцеві чиновники по всій країні добре виконували завдання, яке вони, можливо, ніколи не виконають і репетирують рідко, якщо взагалі репетирують. Підтримка бюрократичної інфраструктури, необхідної для проведення великомасштабного призову до резерву, потребує значної уваги з боку вищого керівництва — уваги, мабуть, не приділялося цьому в Росії протягом останніх 15 років або близько того.

Нагадаємо, Володимир Зеленський змінив позицію щодо ядерних погроз російського диктатора путіна. Він вважає, що це може бути не блефом, а реальністю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.