ЄС готує новий пакет санкцій проти росії: які обмеження приймуть та коли це відбудеться

Очікується, що згоди в питанні санкцій в Євросоюзі досягнуть упродовж кількох тижнів

ЄС готує новий пакет санкцій проти росії: які обмеження приймуть та коли це відбудеться

Восьмий пакет санкцій, як відповідь на новий виток ескалації кремля, стосуватиметься в основному галузей хімічної, сталеварної та машинобудівельної промисловості. Обмеження цін на нафту поки що тільки обговорюють, оскільки G7 все ще працює над деталями цього рішення. Планується, що воно буде прийняте найближчим часом.

Які нові санкції введе ЄС проти росії

Примітно, що деякі країни, такі, як Польща, Ірландія, Латвія, Литва та Естонія, вимагають посилення санкційного тиску. Зокрема, вважають за необхідне відключити ще більше російських банків від міжнародної платіжної системи SWIFT, а також заборонити страхові послуги й переказ доларів у росію. Крім того, пропонують розширити обмеження на перебування російських суден в портах ЄС, заборонити імпорт алмазів та обмежити імпорт сталі.

Як запобіжний захід розглядають запровадження санкції проти російських пропагандистських ресурсів та заборону юридичним особам, зареєстрованим у ЄС, отримувати фінансування з російських установ, які пов’язані з кремлем.

Перелік санкційних обмежень щодо росії, які зараз проходять експертну оцінку, виглядає так:

  • обмеження закупівельних ціна на російську нафту;
  • обмеження чи й заборона закупівлі російського природного газу;
  • скорочення співпраці в ядерній енергетиці; 
  • виключення банків з міжнародної платіжної системи SWIFT;
  • заборона на страхові послуги для російського бізнесу;
  • обмеження переказів у доларах США, а також жорсткіші обмеження на транзакції криптоактивів;
  • заборона використання на території ЄС продукції російського ІТ-гіганта “Лабораторія Касперського”;
  • посилення обмежень на експорт технологій та розширення списку заборонених для експорту до росії технічних продуктів, включаючи машини для обробки даних, пристрої зберігання даних і деякі види електроніки;
  • заборона надавати росії ІТ-послуги, як то програмне забезпечення та послуги з кібербезпеки;
  • заборонити на імпорт алмазів російського походження;
  • обмеження імпорту сталі;
  • заборона продажу нерухомості російським компаніям і громадянам-нерезидентам ЄС; 
  • розширення сферу дії обмежень, накладених на російські судна, що заходять у порти ЄС.

“Терміновий” пакет санкцій

Розпочати підготовку до ухвалення нових санкції міністри закордонних справ ЄС вирішили після екстреної нічної зустрічі в середу 21 вересня. Це відбулося на тлі саміту Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, коли стало відомо про намір путіна провести мобілізацію, “референдуми” на окупованих територіях та пролунали слова, які всі розцінили, як ядерний шантаж.

У спільній декларації міністри закордонних справ ЄС засудили дії кремля та заявили, що будуть підтримувати України “стільки, скільки необхідно”.

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель
Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель сказав, що санкції стосуватимуться “нових сфер російської економіки, особливо — якщо я можу бути більш конкретним — технологічних”.

Видання Politico пише, що до санкційних списків потраплять особи та організації, причетні до проведення “референдумів”.

Новий пакет санкцій  Європейська рада може схвалити  6–7 жовтня. Остаточно новий пакет санкцій має бути затверджено на засіданні міністрів Євросоюзу в середині жовтня.

Протиріччя в Євросоюзі

Західні ЗМІ пишуть, що санкції важко буде узгодити між усіма членами блоку, оскільки економіка Єврозони не в найкращому стані. Нові санкції можуть погіршити її ситуацію не тільки в Росії, а й в Європі. Політики мають зважати на сповільнення економічного росту країн ЄС через високі ціни на електроенергію та природний газ, а також стрімку інфляцією.

На цьому тлі Угорщина, на чолі з “другом путіна” Віктором Орбаном, чинить опір санкціям, які можуть вплинути на поставки енергоносіїв із росії.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто і його російський візаві
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто і його російський візаві

Як пише Bloomberg міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто був єдиним офіційним представником ЄС, який провів двосторонні переговори з російським колегою Сергієм Лавровим на полях Генеральної асамблеї ООН. Він заявив у п’ятницю, що росія залишається “незамінним джерелом енергії”.

Однак, як пише видання Euraktiv, Боррель впевнений в одностайності блоку щодо цього питання. На ілюстрацію цього, джерело видання повідомляє, що Угорщина не висловлювала жодних заперечень під час засідання міністрів ЄС у Нью-Йорку, де ухвалювали рішення про новий пакет санкцій.

Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу сказав Reuters, що путін намагається налякати та розділити Захід, але його останні коментарі стали “переломним моментом”.

“Тепер усе по-іншому… усі (санкційні) пакети написані кров’ю та звірствами, які вчинила росія”, — сказав Рейнсалу.

Не лише Євросоюз

Міністри Групи семи (США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада) теж засудили дії кремля, пообіцяли запровадити подальші точкові санкції та й надалі продовжувати економічний та політичний тиск на рф.

З засудженням проведення псевдореферендумів на окупованих росією українських територіях виступила Швейцарія. Уряд країни заявив, що готовий приєднатися до нових санкцій.

Японія вже заборонила експорт до росії товарів, які можуть бути використані для виготовлення хімічної зброї. А до списку підсанкційних юридичних осіб додано ще 21 російську організацію, мова йде передовсім про наукові лабораторії. Про це Інформатор писав тут

Богдан Зосимчук




Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube