В цей день народилися французька естрадна співачка Патрісія Каас та американський актор Френкі Муніз - свята, церковні та народні традиції на вівторок, 5 грудня
У вівторок, 5 грудня, українці відзначають День працівників статистики, а православна церква шанує пам'ять святого Сави Освяченого. Іменини сьогодні святкують Сергій, Сава, Ілля, Захар та Геннадій.
У церковному календарі це дата вшанування пам'яті преподобного Сави Освяченого. У народі святий отримав прізвисько Сальник, оскільки наступна відлига в цей день призводить до ожеледиці, тобто "салить" сніг.
Сава народився у V столітті у місті Каппадокії у ній християн. Коли хлопчику виповнилося 5 років, батько разом із дружиною залишили його на виховання дядька, а самі вирушили до Олександрії. У 8 років Сава почав навчатися при монастирі, пізнавати грамоту та вивчати біблійні книги. Незабаром він вирішив обрати для себе шлях ченця, і прохання батьків про одруження не змогли переконати його у протилежному.
Після досягнення 17 років Сава придбав дар чудотворця. Він став зцілювати хворих і біснуватих людей, а також творити чудеса: поява зливи під час посухи, джерела з водою в центрі Лаври і так далі. Сава вів чернечий спосіб життя. До нього почали приходити учні, які збудували в печері, де він мешкав, церкву.
Савин день вважається чоловічим свято. 5 грудня жінки вітали чоловіків, балували їх та молилися за чоловіче здоров'я. Юнаки цієї дати сватали дівчат - за прикметою, такі стосунки будуть міцними і щасливими.
5 грудня кожного року світ відзначає міжнародне свято - День ґрунтів. Офіційне заснування Всесвітнього дня ґрунтів відбулося у грудні 2013 року завдяки Організації Об’єднаних Націй, проте ідею свята оголосили учасники Міжнародного союзу ґрунтознавства ще у 2002 році.
Міжнародний день ґрунтів має за мету об’єднання фахівців з ґрунтознавства по всьому світу, а ще збільшення обізнаності суспільства щодо важливості ґрунтів для роботи екосистем та продовольчої безпеки. Ця подія повинна нагадати людям, що ґрунт є невідновлюваним природним ресурсом, отже ми повинні раціонально користуватися ним та берегти його.
День працівників статистики в Україні відзначають щорічно 5 грудня. Початкові форми статистики з’явилися в дуже давні часи. З виникненням перших державних утворень у їх правителів виникла потреба знати, скільки вони мають земель, майна та підданих. Тому збір статистичних даних можна вважати одним з головних факторів розвитку будь-якої держави.
Способи підрахунків у давнину відрізнялися від сучасних. Цікавим способом дізнавався про кількісний склад свого війська Дарій, цар Персії - кожен воїн клав по одному каменю у визначеному місці. Скільки збиралося каменів - стільки людей налічувало військо.
Деяке піднесення статистика відчула після Другої світової війни, коли для відновлення країни керівництву потрібні були правдиві дані. Але вже у 70-х роках з гальмуванням економіки влада почала замовчувати або надавати неповні статистичні відомості. Це викликало викривлення інформації щодо України не тільки всередині держави, але і в міжнародному середовищі.
5 грудня в Австрії, Німеччині, Угорщині та деяких країнах Європи відзначається "Крампус" - антипод Різдва, заснований на образі злісного супутника Святого Миколая.
Крампус - волохатий, моторошний, схожий на диявола образ істоти з німецького фольклору. Він виходить на вулиці разом зі Святим Миколаєм, викрадає поганих дітей, побиває, підвішує на дерева або забирає їх у печеру, щоб зжерти.
Комерціалізація "Крампусу" відбулася наприкінці XIX століття, коли австрійський уряд дозволив друкувати марки приватним компаніям і на них почали з'являтися образи диявольської істоти. На деяких демона малювали з мішком на спині, подібному до різдвяного, тільки він не носив у ньому подарунки, а тягав там неслухняних дітей. Водночас з'являлися і іронічні зображення з Крампусом: десь він навіть демонструвався як пристрасний коханець для самотніх жінок, які залишилися без чоловіка у святкову ніч.
Чоловіки, а іноді й сміливі жінки, вбираються в моторошні та огидні костюми Крампуса, ходять вулицею, дзвенять ланцюгами, різками та дзвіночками, і до чортиків лякають усіх дітей в окрузі. Аж до 50-х років XX століття католицька церква не особливо заохочувала такі свята, але зараз заспокоїлася і не заважає людям потішатися.
Щороку 5 грудня планета відзначає Міжнародний день волонтера. Свято заснувала Організація Об’єднаних Націй 17 грудня 1985 року в ім’я економічного та соціального розвитку. День волонтерів повинен спонукати суспільство до безоплатної добровільної праці у найрізноманітніших сферах діяльності.
Волонтерство як офіційний рух було створено у 20-х роках 20 століття. У 1920 році у Франції молодь вигадала волонтерський проєкт, який полягав у відновленні ферми, котра постраждала під час Першої світової війни.
Наразі на сході України триває війна, де бере участь дуже багато волонтерів: військових та простих людей, які допомагають збирати кошти, ліки, одяг тощо, а також займаються транспортуванням.
5 грудня у багатьох країнах відзначається Міжнародний день ніндзя. Впровадити це неофіційне свято запропонували представники адміністрації сайту Ninja Burger. За мету вони ставили привернення уваги до бойового мистецтва, яким володіли стародавні японські майстри.
У цей день всі шанувальники японського "мистецтва скритності" можуть перевтілитися у воїнів, які не мали страху, а при потребі могли ставати "невидимими". Цікава історія пов’язана з вибором дати свята. Нею став день прем’єри художньої стрічки "Останній самурай", де Том Круз зіграв головну роль. Ця картина не залишила байдужими тисячі хлопчиків, які почали вдягатися, як ніндзя, вчитися мистецтву досконалого володіння тілом та вивчати давню філософію.
5 грудня проводиться День ґрунтознавця в Україні. Неофіційне національне професійне свято ґрунтознавців України, приурочене до Всесвітнього дня ґрунтів.
Проблема забруднення ґрунтів у всьому світі торкається кожної людини. У разі глобального зростання чисельності населення, забруднення і отруєння грунтів відбувається величезними темпами. Головним завданням вчених у день ґрунтів є просвітницька місія, вони намагаються донести, наскільки проблема знищення ґрунтового крою є актуальною для кожного з нас. Екологи та ґрунтознавці розробляють програми збереження ґрунтових ресурсів, їх дбайливого використання та підвищення рівня свідомості населення.
5 грудня 1966 р. - Патрісія Каас - французька естрадна співачка і актриса. Стилістично музика співачки - це суміш поп-музики та джазу. З моменту виходу дебютного альбому Mademoiselle chante… У 1988 року у всьому світі було продано понад 17 мільйонів записів її виступів.
5 грудня 1985 р. - Френкі Муніз - американський актор і автогонщик, який розпочав свою гоночну кар'єру з 2005 року. Став відомий із 15 років, граючи головну роль у серіалі "Малкольм у центрі уваги".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.