Яке сьогодні, 15 липня, свято: День хрещення Русі-України та української державності

В цей день народилися німецька акторка і фотомодель Діане Крюгер та американська актриса Лана Паррія

Свято
Також цього дня відзначають Всесвітній день навичок молоді.

Сьогодні, 15 липня, православна церква України вшановує пам’ять святого рівноапостольного князя Володимира, який хрестив Київську Русь. В цей день іменини святкують Василь, Володимир та Петро. До кінця року залишається 169 днів.

Наші пращури вважали, якщо цього дня на деревах вже з'явилось жовте листя, то буде рання осінь, а якщо багато ягід у лісі – зима буде морозною. Ранковий дощ, за прикметами, обіцяє гарну погоду вдень, а вечірній туман – дощ наступного дня. Якщо вранці стелиться туман над водою – день буде гарним, а якщо птахи літають низько – день буде дощовим.  

15 липня - яке сьогодні церковне свято

Володимир був канонізований як святий
Володимир був канонізований як святий

Православна церква 15 липня вшановує пам’ять святого рівноапостольного князя Володимира. Він є онуком святої рівноапостольної княгині Ольги і син князя Святослава Ігоровича. Володимир спочатку правив у Новгороді, а у 980 році став княжити у Києві. Він був мудрим правителем та хоробрим воїном.

Через рік свого правління у Києві князь Володимир здобув перемогу над польським князем Мешком І та повернув захоплені ним західноруські міста Перемишль, Белз, Волинь, Холм та Червень. Також він відвоював місто Херсонес у Криму. За дружину князь взяв царівну Анну, сестру візантійських імператорів Василія і Костянтина. Умовою цього одруження стало прийняття християнської віри князем-язичником.

Саме запровадження на Русі християнства стало найголовнішою справою життя князя Володимира. Він спочатку охрестив синів, знищив ідолів, а Перуна скинув у Дніпро. Також правитель відпустив числених дружин та наложниць. Відбулось це у 988 році. За свою діяльність князь Володимир був канонізований як святий у православній та католицькій церквах. Його вважають покровителем новоствореної Київської митрополії.

Рівноапостольний князь Володимир є видатною історичною постаттю, яка відіграла ключову роль у формуванні духовності і державності Київської Русі. Його вважають батьком нації, а ім'я Володимир асоціюється з хрещенням Русі і початком нової ери в історії держави

15 липня - яке сьогодні свято в різних країнах

День української державності

Це свято носить носить сакральний та релігійний зміст
Це свято носить сакральний та релігійний зміст

15 липня відзначають особливе для нашого народу свято – День української державності. Його було започатковано 24 серпня 2021 року згідно з указом Президента України Володимира Зеленського. Спочатку його святкування встановили на 28 липня, а у 2024 році перенесли на 15 липня, щоб цей день збігався із вшануванням князя Київського Володимира Великого.

День української державності є значущим святом для кожного громадянина нашої країни, бо носить сакральний та релігійний зміст. Адже під час хрещення Русі, українці ніби зробили важливий та цивілізаційний вибір, що підкреслює нашу державність. Тому це свято не тільки про форму правління, а ще й про національну свідомість. 

Мета цього свята – нагадати світовій спільноті, що Україна з давніх часів мала свою історію, культурні надбання і релігійні переконання. Також він призначений, щоб подякувати Богу за нашу державу, історію і традиції. День Державності України є символом трьох основоположних факторів становлення демократичної та вільної країни - ідентичності, суверенітету та спадкоємності.

День хрещення Русі-України

День хрещення Русі-України має глибокий сенс
День хрещення Русі-України має глибокий сенс

Понад тисячу років тому відбулася важлива подія, яка змінила хід історії, орієнтири та визначила долю багатьох поколінь українців. Це хрещення Київської Русі. Подія отримала окрему дату та відзначається щорічно. У 2025 році День хрещення Русі – України святкують 15 липня, ця річниця стане вже 1037-ю.

Хрещення Русі є не просто рядовим релігійним святом. Цей крок важливий у плані державності, бо завдяки тому, що понад тисячу років тому русини зреклись язичництва та стали християнами, вони пішли на зустріч цивілізованому світові та зміцнились. А ще це стимулювало розвиток науки, культури та освіти.

Дату святкування хрещення Русі – України у сучасному світі обрали не випадково. Її прив'язали до смерті рівноапостольного князя Володимира, який саме і хрестив Русь у 988 році. Помер правитель 15 липня 1015 року. Але за роки свого правління він докорінно змінивши мораль та світогляд наших предків.

Вперше День хрещення Русі відзначили у 1888 році. Ідею запропонували мешканці Києва. Митрополит Київський Платон доніс її до Святійшого Синоду, вони погодили свято. Тоді у церквах Києва та усієї Російської імперії провели богослужіння. Але за часів СРСР про свято забули і знову відродили у 1988 році завдяки ініціативі ЮНЕСКО. День хрещення Русі – України у незалежній державі започаткували у 2008 році, згідно з відповідним указом президента. 

День українських миротворців

Український контингент приймає участь у різних миротворчих операціях
Український контингент бере участь у різних миротворчих операціях

15 липня також відзначають професійне свято – День українських миротворців. Воно є державним і було започатковане у 2013 році, коли Верховна Рада України ухвалила відповідну постанову. Мета цього дня – вшанувати доблесть та мужність українських військових, поліцейських та цивільних, які беруть участь у міжнародних миротворчих операціях ООН, ОБСЄ та НАТО.

Перша участь українських миротворців у міжнародній місії була в Югославії у 1992 році. До складу Міжнародних сил з охорони (UNPROFOR) увійшов 240-й окремий спеціальний батальйон. Він складався з представників різних військових частин. Тоді наші миротворці зазнали втрат, але гідно виконали поставлені задачі. Відтоді Україна взяла участь у 26 міжнародних миротворчих та гуманітарних місіях. 

Наразі Україна представлена в 6-ти операціях миротворців ООН, а саме в Косово, Малі, Конго, Південному Судані, Кіпрі і в районі Аб’єй (між Північним та Південним Суданом). Найбільша чисельність українського контингенту у Конго. Цікаво, що саме завдяки Україні з’явився Міжнародний день миротворців ООН. Світ його відзначає 29 травня. 

День благодійності в соціальних медіа

Свято має на меті привернути увагу до благодійності
Свято має на меті привернути увагу до благодійності

Щороку 15 липня відзначається День благодійності в соціальних мережах. Його започатковано у 2013 році американською платформою Givver. Мета цього дня – привернення уваги до благодійної діяльності та заохочення людей долучатися до добрих справ, використовуючи можливості соціальних мереж.

Також це свято має на меті залучення додаткової уваги до благодійних організацій та їхньої роботи, розширення кола потенційних донорів та волонтерів. А також надихати людей на добрі справи, формувати позитивне ставлення до благодійності і традицій милосердя у суспільстві.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube