Кабмін дозволив бронювати священників: Інформатору відповіли, скільки їх та за якими правилами заброньовано

Інформатор отримав відповіді з Міністерства оборони України та Державної служби з етнополітики та свободи совісті

Священники та мобілізація в Україні
Священники та мобілізація в Україні

27 грудня стало відомо про те, що Кабмін України дозволив бронювати всіх священнослужителів, а релігійні організації відніс до критично важливих. Інформатор вирішив з'ясувати деталі та відправив запити пресслужбі Уряду, у Мінкульт та Держслужбу з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). 2 січня нами вже отримані відповіді від Міноборони та ДЕСС щодо бронювання священників від мобілізації. Про це читайте у матеріалі.

26 грудня 2024 року Кабмін вніс зміни до постанови №76 про бронювання. Священнослужителів прирівняли до кінцевих бенефіціарних власників критично важливих підприємств, членів наглядових рад і працівників закордонних дипломатичних установ тощо. Також постановою Кабміну внесені зміни, відповідно до яких до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення відтепер будуть належати юридичні особи — релігійні організації згідно з переліком та критеріями, затвердженими ДЕСС. 

Перший заступник голови ДЕСС Віктор Войнолович повідомив Інформатору, що належне застосування Постанови вимагає прийняття низки підзаконних нормативно-правових актів ДЕСС. Зокрема, це такі:

  • про затвердження критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення релігійних організацій, які є критично важливими установами;
  • про затвердження переліку посад священнослужителів, які працюють у релігійних організаціях, котрі визначено критично важливими установами.

Ці документи ще розробляються у ДЕСС. Зважаючи на це, на сьогодні офіційно не встановлено ані переліку релігійних організацій, священнослужителі яких можуть бути заброньовані, ані критеріїв визнання релігійних організацій критично важливими установами, ані критеріїв визначення священнослужителів, які можуть бути заброньовані. З огляду на це жодний священнослужитель на підставі Постанови поки що не заброньований.

Т.в.о. директора Департаменту мобілізації Міноборони України Дмитро Франко повідомив Інформатору, що бронювання або анулювання відстрочки священнослужителів буде здійснюватися засобами Порталу Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).

У департаменті нагадують, що держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів є Міністерство оборони, розпорядником - Генштаб ЗСУ. За законом держатель Реєстру забезпечує технологічне функціонування Реєстру. Таку відповідь нам надали після звернення до пресслужби Голови Уряду Дениса Шмигаля. 

Про бронювання священників

Кабмін фактично прирівняв священників до представництв донорських установ і виконавців проектів міжнародної технічної допомоги. На священнослужителів не буде поширюватися обмеження стосовно бронювання не більше половини працівників. Крім того, для юридичних осіб – релігійних організацій в цілях бронювання виключено обмеження по зарплаті у 20 тисяч грн. Більше того, юридичні особи – релігійні організації, не будуть вноситися до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних. Відстрочка священнослужителю буде скасована у разі звільнення з посади священнослужителя (за заявою ДЕСС в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, що формується на основі інформації, поданої юридичною особою - релігійною організацією). Відповідні зміни Уряд вніс 26 грудня постановою №1498.

У Дії відновили онлайн-бронювання працівників від мобілізації

На державному порталі цифрових послуг "Дія" відновили онлайн-бронювання працівників від мобілізації. Є кілька змін – наприклад, тепер система автоматично підтягує працівників, які підлягають бронюванню. Що потрібно зробити, щоб забронювати працівника від мобілізації:  

  • Зайти у кабінет громадянина на порталі "Дія".
  • Вибрати серед опцій "Подати заяву".
  • Вказати усі потрібні дані кандидатів для бронювання.
  • Надати підтвердження, що заробітна плата працівника відповідає нормам і його можна бронювати.
  • Перевірити заяву та підписати її. Протягом трьох днів буде отримано відповідь на електронну пошту та в особистий кабінет.

З 1 грудня 2024 року процедура бронювання проводиться через портал "Дія". Для того, щоб бронювати своїх працівників, підприємство повинно отримати або оновити свою критичну важливість за новими обов’язковими критеріями. У бізнесу є на це понад три місяці - до кінця лютого 2025 року. Водночас Уряд передбачив для підприємств з діючою критичністю можливість бронювати до 28 лютого 2025 року нових працівників, або у разі завершення бронювання діючих працівників. Тобто, до кінця відведеного строку на оновлення критичності. За цей час підприємства зможуть пройти процедуру і після отримання нової критичності — бронювати працівників на строк до 12 місяців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube