Яка в Україні ситуація з м’ясом

Читать на русском

За 2022 рік в Україні м'ясо подорожчало на 21%

Читать на русском
Яка в Україні ситуація з м’ясом

За 2022 рік в Україні м'ясо подорожчало на 21%

Зараз в Україні спостерігається переорієнтація попиту на дешевші види м'яса. Українські виробники продукції повністю забезпечують попит на внутрішньому ринку і мають потенціал для збільшення обсягів експорту. Це переважно за рахунок м’яса птиці. В умовах повномасштабного вторгнення споживання м'яса в Україні залишилося на співставному з довоєнними показниками рівні 52 кг м'яса на людину на рік.

Про це заявила начальниця управління тваринництва Міністерства аграрної політики та продовольства Олена Дадус. 

"Вдячна учасникам ринку за те, що продовжують працювати в таких складних умовах, забезпечують продовольчу безпеку держави, забезпечують виробництво м’ясних продуктів. Фонд споживання м’яса й м’ясопродуктів цілком забезпечує потреби внутрішнього ринку й має можливості забезпечувати експортний попит", - зазначила Дадус.

За її словами, на ринку спостерігаються нові тенденції. Вперше фіксують позитивне експортне сальдо. Тобто у грошовому виразі, експортовано продукції на більшу вартість, ніж імпортовано.

"Змінилася тенденція і в структурі. Якщо раніше майже половина поголів’я тварин утримувалась домогосподарствами, то зараз реалізація на забій худоби та птиці у живій масі на 68% забезпечується сільськогосподарськими підприємствами. Ми спостерігаємо, що між видами продукції є певне заміщення: більш дорогі види продукції заміщують доступніші. Половина з 2 мільйонів тонн загального фонду споживання м’яса – це птиця, свинина становить 37 % фонду споживання, яловичина – 13 %", - сказала Дадус.

Вона додала, що в Україні за спостереженнями експертів та інформацією учасників ринку переробні підприємства переорієнтовуються – збільшують частку у готовій продукції м’яса птиці, зокрема це стосується м’ясних консервів. Як зазначила Дадус, є кілька завдань для переробної галузі – забезпечити внутрішній ринок, надати населенню України можливість споживати в достатній кількості й за доступною ціною продукцію, в тому числі і м’ясну. Переробний бізнес зацікавлений у виході на зовнішні ринки. Є попит на українську продукцію і можливості її постачати.

Як змінилися ціни на м'ясо

За даними Мінфіну, протягом року (з серпня 2021 року по серпень 2022 року) суттєве подорожчання спіткало всі види свіжої охолодженої продукції: птицю, яловичину, свинину, баранину та кролятину. Найбільше зросла ціна на курячу печінку, тушку індички та ребра яловичини. За повідомленнями Державної служби статистики України, індекс споживчих цін та інфляція продовжує зростати. Зокрема це стосується м'ясних продуктів, адже через війну сільське господарство також зазнало чималих втрат. Зростання вартості кормів у поєднанні з високими витратами на логістику підштовхує ціни нагору. Середня ціна на яловичину (ребра) складає 137 гривень, на курятину (філе) - 133 гривні, на свинину (ошийок) - 204 гривні.  

Нагадаємо, в Україні фіксують значне зростання цін на овочі. Крім того, у Закарпатській області видобуватимуть сіль для всієї країни.

Також Інформатор писав, окупанти знищили у великих містах Луганської області продуктові склади.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.