Стратегічний запас під час війни: як обрати продукти для зберігання вдома на випадок НС

Розповідаємо, які продукти бажано мати вдома

Стратегічний запас під час війни: як обрати продукти для зберігання вдома на випадок НС

В реаліях війни українцям буде корисно знати, які продуктові запаси бажано мати вдома. Які продукти зберігаються без холодильника? Як оптимально сформувати продуктовий кошик воєнного стану?

Про це Інформатору розповіли в мережі супермаркетів VARUS.

Що таке стратегічний запас продуктів:

Стратегічний запас продуктів – це продукти, що заготовлені заздалегідь задля продовольчої безпеки під час настання надзвичайних ситуацій.

Наразі такий стратегічний запас мусить бути у кожного українця, адже ніхто не застрахований від непередбачуваних ситуацій під час війни. А підготувати його насправді дуже легко.

Що головне для набору продуктів стратегічного запасу:

Термін зберігання. Оскільки ми не збираємось споживати ці продукти протягом найближчих днів чи, навіть, місяців, вони мають не псуватися максимально довго. Тобто, запасатися потрібно продуктами довгого зберігання. Другим важливим фактором є поживна цінність продуктів, адже окрім довгого зберігання вони мають бути забалансованими по вмісту вітамінів, білків, жирів та вуглеводнів. Отже розглянемо продукти, що відповідають всім критеріям і при цьому доступні на полицях скпермаркетів.

Які це продукти:

 • Рис. За належних умов зберігання, рис може бути придатним до вживання протягом декількох років. Щоб подовжити його термін придатності, зберігайте рис у вакуумних упаковках (пакетах чи контейнерах) при низьких температурах (4-10 градусів) та без контакту з вологою. Добова норма рису для дорослої людини – 40 грам сухого продукту, для дитини - 30 грам.

 • Крупи та макарони. Обирайте крупи залежно від ваших смаків та зберігайте їх в щільних контейнерах, заздалегідь провівши процес проморозки. Ця дія унеможливить нищення продукту комахами, які можуть завестися в необроблених макаронних виробах. Добова норма макаронних виробів для дорослої людини – 50 грам сухого продукту, для дитини віком до 15 років - до 40 грам.

 • Бобові - квасоля, нут, сочевиця тощо. В сухому прохолодному місці боби можуть зберігаися та бути придатними до споживання до 50 років! При цьому, за умови правильного зберігання продукт не втрачає свої харчові властивості протягом 30 років. До того ж, бобові дуже поживні і корисні. Добова норма бобових для дорослої людини – від 40 до 50 грам сухого продукту, для дитини - до 30 грам.

 • Цукор та сіль. Це базові продукти, що підсилюють смакові властивості страв. Головне в їхньому зберіганні – не допускати контакт з водою. Для дорослої людини достатньо 2-5 грамів солі на добу та 25 грамів цукру, такі ж норми й для дитини.

 • Консерви. М’ясні, рибні та овочеві консерви можуть зберігатися до 5 років в прохолодному місці. При цьому, вони зберігають смакові та поживні властивості. Для дорослої людини достатньо 30-50 грамів м’яса на добу, тож купуйте консерви, виходячи з кількості дорослих членів вашої родини, для дитини теж важливе споживання м’яса, норма від 30 до 50 грамів на добу.

 • Хліб. Найкраще зберігаються хлібні сухарі. Тож для стратегічного запасу висушіть в духовці хлібні скибки та зберігайте їх в темному сухому місці. Зверніть увагу на температуру приготування сухарів:

  • білий хліб — 170°C;
  • чорний (темний) — 180°C;
  • пшеничний — 160°C;
  • здобний – 150°C.


Також можете запасти хлібці. Вони теж мають термін зберігання (до 1 року), смачні та не менш поживні за сухарі. Добова норма для дорослої людини - 100 грамів хлібу. Для дітей норма не менше 50 грамів.

 • М’ясо. М’ясо не зберігається довго без заморозки, а робота холодильників залежить від наявності електроенергії, тому надайте перевагу сирокопченій ковбасі. В прохолодному місці вона зберігається до 3 місяців і без холодильника "проживе" кілька діб. Також можна піддати її термічній обробці.

 • Солодощі. Щоб підняти настрій та поповнити запаси енергії майте також солодощі. Найдовше зберігаються чорний шоколад, льодяники, галетне печиво, мед. Дорослій людині достатньо 20 грамів солодощів на добу. Для дитини від 10 до 20 грамів залежно від віку.

 • Молочні продукти. Молоко - джерело кальцію та вітамінів, тому необхідно його також мати в раціоні стратегічного запасу. Проте, для тривалого зберігання обирайте сухе або згущене молоко. Свіже, навіть ультрапастеризоване, швидко зіпсується без холодильника. Дорослій людині вистачить 20-50 грамів молочних продуктів на добу. Для дітей рекомендують вживання 2-3 порцій молочних продуктів в день (одна порція- це склянки рідкого продукту або 40 г для твердого сиру).

 • Вода. Найголовніший продукт вашого резерву. Дорослій людині для нормального життя потрібно вживати до 3 літрів води на день. Дитині від 1 до 1,5 літрів. Тож запасіться чистою питною водою. Найкраща тара для її зберігання - скляні або емальовані ємності.

Також покладіть до запасів чай в пакетиках, розчинну каву, арахісове масло, бульйонні кубики, каші та макарони швидкого приготування, сухофрукти.

Якщо у вас маленькі діти, запасіться консервованими дитячими продуктами харчування. Ваш педіатр розрахує добову норму харчування дитини згідно з віком.

Не забудьте також про корм для тварин, якщо вони є в вашій родині.

Отже, якщо взяти середню родину з двох дорослих осіб та дитини віком до 15 років, то запас продуктів на місяць буде таким.

  • 3,5 кг рису
  • 4 кг круп або макаронів
  • 4 кг бобових - квасоля, нут або сочевиця
  • до 4 кг м’ясних або рибних консервів та до 4 кг овочевих консервів
  • 1 кг сирокопченої ковбаси
  • до 3,5 кг сухого або згущеного молока
  • до 1,5 кг різних солодощів
  • до 250 л питної води (або знати місця джерел питної води)
  • 300 грамів солі та до 2 кг цукру


Підсумок:

Це базовий набір, який можна урізноманітнити сухофруктами, продуктами швидкого приготування, приправами.

Як бачите, він не займе багато місця навіть в невеликій квартирі. Окрім води, але зберігати понад 250 літрів води тяжко, тож запасіться засобами для очистки води або знайдіть джерела питної води на випадок відключення водопровідної або інших проблем з питною водою.

Запасайтесь продуктами згідно наших рекомендацій і майте спокій щодо продовольчої безпеки.

Партнерський матеріал

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube