У 41-річного чоловіка з ослабленим імунітетом вірус SARS-CoV-2 зберігався понад 750 днів. Вчені застерігають: хронічні випадки COVID-19 становлять загрозу для всього суспільства
Американські вчені повідомили про рекордний випадок затяжного перебігу COVID-19. У 41-річного пацієнта з ослабленим імунітетом вірус SARS-CoV-2 зберігався понад 750 днів. Тобто інфекція тривала більше ніж два роки.
Протягом цього часу чоловік постійно відчував респіраторні симптоми та п’ять разів потребував госпіталізації. Результати опубліковані у журналі The Lancet. Як наголошують дослідники з Гарвардського та Бостонського університетів, йдеться не про "постковідні" ускладнення, а про активну фазу інфекції, яка не припинялася весь цей період.
Фахівці застерігають: подібні хронічні інфекції становлять загрозу не лише для конкретних пацієнтів, а й для суспільства. Епідеміолог Вільям Ханаге пояснив, що в таких організмах вірус може експериментувати з новими механізмами зараження клітин, створюючи умови для появи більш заразних штамів.
"Ефективне лікування таких випадків - пріоритет не лише для конкретної людини, а й для громадського здоров’я", - підкреслив він.
Генетичні дослідження зразків вірусу, зібраних у пацієнта з весни 2021-го по літо 2022 року, виявили темпи мутацій, схожі на ті, що відбувалися у глобальній популяції. Деякі зміни у спайк-білку збіглися з мутаціями варіанту "омікрон". Це підтверджує припущення, що подібні характеристики могли розвинутися внаслідок внутрішньої еволюції вірусу в організмі.
Пацієнт мав пізню стадію ВІЛ-1: його рівень Т-хелперних клітин становив лише 35 на мікролітр при нормі 500-1500. Інфікування SARS-CoV-2 відбулося приблизно у травні 2020 року, коли він ще не отримував антиретровірусної терапії, що пояснює виняткову тривалість захворювання.
Доброю новиною стало те, що цей випадок не спричинив нових підтверджених заражень. Дослідники припускають, що вірус, адаптуючись до одного організму, втратив здатність ефективно поширюватися. Водночас вчені попереджають: не всі подібні інфекції розвиватимуться так безпечно, тож необхідний постійний контроль та доступність лікування.
Автори дослідження закликають приділяти особливу увагу ліквідації хронічних випадків COVID-19, а населенню радять продовжувати вакцинацію та носити маски у місцях скупчення людей.
У Рівненській ОВА повідомили про суттєве зростання кількості випадків грипу, ГРВІ та COVID-19: лише за тиждень зафіксовано 6366 нових пацієнтів, з них 873 - із підтвердженим коронавірусом. Лікарі прогнозують пік захворюваності наприкінці вересня - на початку жовтня й радять заздалегідь подбати про профілактику.
Окрім того, в Україні стрімко зростає захворюваність на кір: за даними МОЗ, цього року кількість випадків збільшилася у 11 разів. Медики закликають населення до вакцинації, особливо тих, хто мав контакт із хворими.