Про це Інформатору розповів офіцер оперативного стратегічного управління військ «Таврія» Борис Денисов
Законопроєкт про реєстр військовозобов'язаних та цифровізацію армії, який ухвалила Верховна Рада, навряд чи суттєво змінить ситуацію із набором нових військовослужбовців – не кажучи вже про демобілізацію. У цьому впевнені кадрові військові, які служать на передовій. Вони як ніхто інший добре розуміють просту істину: які б закони не приймали, а виконувати їх будуть люди – чи не виконувати. І поки воєнкоми будують вілли в Іспанії, а у бійців немає мотивації йти на бойові позиції – на краще розраховувати не доводиться.
Про це Інформатору розповів офіцер оперативного стратегічного управління військ «Таврія» Борис Денисов, який свого часу був керівником відділу Волноваського районного Територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
По-перше, Борис Денисов не розуміє, як можна буде оформлювати статус Учасника бойових дій в електронному вигляді. Бо там потрібні певні довідки та форми. А цифровзація, за його словами, у військоматах є вже давно – система «Оберіг». Так, вона не працювала на повну потужність, але ж була й до прийняття закону. Щодо людей, які знаходяться на військовому обліку, то офіцер зауважує: там начебто повинні бути всі, але насправді для всіх зроблені різні умови.
«Наприклад, сільські жителі повинні йти так само, як і міські. А у нас забирають хлопців, які не можуть відкупитися, а інші сидять у містах. Подивиться: населення міст лишається приблизно без змін. А у селах вже нема кому працювати. Та й воювати вже нема кому. З приводу мобілізації: повинні були вже проводити набір Бог знає кого. У нас людей нема ким міняти. З приводу демобілізації – взагалі мова не іде: доки проходить мобілізація про неї говорити неможна», - каже Борис Денисов.
Що до того, що цифровізація начебто упорядить систему обліку та призиву, зробить процес простішим, офіцер зазначає: простіше нічого не буде. Все це й так є у електронному вигляді, і всі внесені. А ті, хто знаходяться за кордоном – будуть в єдиному списку у посольствах та консульствах.
«Питання в тому, що призивати нема кого. Сьогодні у людей немає мотивації. І вже немає людей, які самостійно приходять до ТЦК. Так, президент назвав, скільки потрібно мільярдів гривень, щоб призвати півмільйона людей. Добре, люди прийдуть. Але чи будуть вони отримувати зарплату, чи погодяться йти на бойові – питання. Можливо, перший раз і вийдуть, а на другий вже не підуть», - впевнений Борис Денисов.
Що стосується того, що в країні створюється потужний реєстр особових даних громадян – офіцер вважає, що він може стати об’єктом хакерської атаки ворога. Чим це загрожує?
«Я інколи їжджу та слухаю російське чи денеерівське радіо, яке тут працює. І у прямому ефірі нерідко звучить наступне, наприклад: «Валентина Іванівна із міста Запоріжжя, вулиця Будьоного, будинок ХХ! Вам передає привітання син, який служить у такій-то частині!». Десь беруться такі дані. І військовим, і їх родичам дуже тяжко психологічно переносити такі речі», - зазначає Борис Денисов.
Порівнюючи власний досвід роботи у військоматі, він стверджує, що у свій час навіть без реєстрів військоматам працювати було набагато простіше. Була налагоджена система. Після восьмого класу всі йшли на приписку. А дівчина відмовляла хлопцю, який не служив у армії – вважала його якимось хворим. А зараз навпаки: ухилився від армії – значить, молодець, вмієш крутитися по життю.
Він підкреслює, що сьогодні живуть за принципом: «Разрушим до основания, а затем мы наш, мы новый мир построим». Борис Денисов впевнений, що треба було прийняти дійсно дієвий закон, щоб на роботу не приймали без відмітки військомату. Припустимо, людина працює у Києві, живе у Дніпрі – на вихідні приїжджає додому, де зареєстрована. Тому тут вся справа у порядку на підприємствах.
«Але тут діє інша складова: що поставить військовий комендант. А він сам собі начальник. І скільки ще буде таких, як ті, що накуповували особняки в Іспанії та інших країнах! Тому справа знов-таки у людському факторі. Які б закони не приймали, а виконувати їх будуть люди. Чи не виконувати», - резюмує офіцер.
В той же час, із заявами Міноборони про те, що новий закон дозволить посилити кіберзахист та надасть військовим право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО, офіцер згоден. Можливо, саме тому ще він кадровий офіцер.
Ігор ТЕМІН
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.