Викрадення людей для мобілізації: Лубінець прокоментував, чи є у ТЦК право затримувати громадян

Читать на русском

До його відомства зверталися із заявами через застосування сили до цивільних

Читать на русском
Викрадення людей посеред вулиці
Лубінець розкритикував дії ТЦК. Колаж: Інформатор

До його відомства зверталися із заявами через застосування сили до цивільних

Уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець прокоментував дії співробітників територіальних центрів комплектації. Він засудив тих, хто застосовує силу проти військовозобов’язаних та викрадає їх посеред вулиці. Ба більше, за його словами, вони не мають права навіть перевіряти документи.

Про це він заявив в інтерв’ю виданню NV. Омбудсмен наголосив, що на подібні дії у ТЦК немає жодного права.

“Основне питання, яке порушують громадяни України, - це невідповідність мандатів ТЦК. Це коли вони вимагають перевіряти документи, забирають документи й фізично затримують громадян України. У них таких прав немає”, – зазначив Лубінець.

Його обурюють випадки, коли працівники ТЦК застосовують силу проти українців. До його відомства вже зверталися люди із заявами про насильне затримання цивільних.

“Я не скажу, що вони системні (викрадення – ред.), що їх багато, але з такими випадками до нас теж звертаються. Все дуже просто. Я відкриваю провадження і направляю всі запити. А також до деяких ТЦК ми відправили моніторингові перевірки”, – додав він.

За його словами, після підтвердження таких фактів він виносить це питання на рівень вищого керівництва. Це робиться, “щоб до них відкривалось дисциплінарне якесь провадження, і керівництво приймало рішення щодо покарання своїх підлеглих”.

Водночас омбудсмен проти того, щоб в урядовому законопроєкті про мобілізацію розширювали повноваження для ТЦК. Він вважає “нонсенсом” запропоновану норму, щоб керівники ТЦК могли впливати на те, чи буде українець розпоряджатися своїм майном у повному обсязі чи ні.

“Я напряму сказав, що ТЦК – це військові підрозділи. Згідно з нашою Конституцією, військові підрозділи не можуть брати участь в обмеженні прав громадян України, навіть якщо юридично в нас запроваджено військовий статус. Це є пряма норма нашої Конституції. Я, наприклад, не зрозумів: якщо у нас всі бачать проблеми щодо діяльності саме ТЦК, то чому ми додаємо їм повноваження, щоб вони перевіряли документи? У нас є органи, які перевіряють документи”, – підкреслив він.

Скандальні затримання ТЦК людей на вулиці

В Україні почастішали випадки, коли представники ТЦК заламують чоловікам руки й “мобілізують” їх прямо з вулиці. Втім, такі силові прийоми поза законом й у Раді запевняють, що кадрові рішення та ротації працівників, які виконують свою роботу у такий скандальний спосіб, вже виконуються. Голова комітету з питань нацбезпеки Олександр Завітневич в інтерв'ю "РБК-Україна" підкреслив, що відносно таких робітників ТЦК вже застосовуються кадрові ротації. Усі випадки порушення прав людей розслідуються.

Нагадаємо, що працівники Державного бюро розслідувань завершили досудове розслідування у резонансній справі побиття двох цивільних чоловіків у ТЦК міста Тернопіль. Є докази проти командира та солдата-гранатометника відділення охорони, які знущалися з військовозобов’язаних. Обвинувальний акт щодо катування, незаконного позбавлення волі та завдання ушкоджень скерували до суду.

Також у двох районах Дніпропетровської області - Дніпровському та Синельниківському - представникам ТЦК значно розширили їхні повноваження. Відтепер вони зможуть проводити огляд особистих речей громадян, а також перевіряти їхні документи. Такі нововведення пояснюються запровадженням додаткових заходів воєнного стану.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.