Як військовому ЗСУ оформити лікування за кордоном - пояснення від МОЗ

Українські пацієнти отримують допомогу у понад 30 країнах, міжнародна співпраця налагоджена від документації, організації маршруту до лікування за кордоном

Евакуація поранених військових
Військових ЗСУ, онкохворих і дітей з травмами рятують за кордоном

За понад два роки повномасштабного конфлікту з України було евакуйовано майже 5 тисяч постраждалих військових для лікування за кордоном. Евакуаційні рейси організовуються Міністерством охорони здоров'я України (МОЗ) у співпраці з Єврокомісією, ВООЗ та іншими партнерами, включаючи благодійні організації. Серед них переважно пацієнти з мінно-вибуховими травмами, потребою в протезуванні та онкологічними захворюваннями, включаючи дітей.

Завдяки цьому співробітництву, 4 799 українців були евакуйовані до клінік інших країн. Понад 30 країн, серед яких Німеччина, Норвегія, Латвія, Литва, Польща, Франція, Італія, Данія, Швеція, Бельгія, Іспанія та Нідерланди, приймають українських пацієнтів на лікування, пише "Кореспондент".

Організація евакуації та пошук клінік

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко під час телемарафону "Єдині новини" розповів, що система медичної евакуації сформувалася на початку повномасштабного вторгнення РФ і має кілька етапів як в Україні, так і за її межами. Лікування за кордоном передбачено для тих, хто потребує спеціалізованої медичної допомоги та реабілітації (MedEvac). Європейські країни надають безкоштовну медичну допомогу українцям у межах процедури тимчасового захисту, затвердженої ЄС.

Для отримання права на медичну евакуацію необхідно отримати форму № 027/о ("Виписка з медичної карти амбулаторного/стаціонарного хворого") від лікаря. Подати документи до МОЗ можна через обласний департамент охорони здоров'я або безпосередньо через сайт міністерства у розділі "Громадянам".

МОЗ перевіряє отримані дані та інформує країни ЄС і Європейської економічної зони (ЄЕЗ) про потребу в евакуації. Дані про кожного пацієнта заносяться в закриту систему, створену спільно з ЄС. Європейські клініки розглядають ці дані та вирішують, кого з українців вони можуть прийняти на лікування. Виходячи з цього, МОЗ формує відповідний маршрут евакуації.

Евакуація військових

Евакуація військових відбувається за спрощеним механізмом, відповідно до постанови уряду. Для медичної евакуації військовому не потрібно отримувати висновок консиліуму, як раніше. Медичний заклад, де військовий перебуває на лікуванні, може ініціювати направлення на лікування за кордон, підготувавши необхідні документи:

  • згоду військового або його/її законного представника на лікування за кордоном;
  • згоду на обробку та передачу персональних даних медзакладам іноземних держав;
  • виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ;
  • висновок про необхідність направлення військового на лікування за кордон.

МОЗ надсилає запит до країн ЄС щодо безкоштовної медичної допомоги для військових. Після погодження з іноземними клініками, транспортування здійснюється за сприяння Єврокомісії. 

Лідером із медичної евакуації українців є Німеччина: країна прийняла на лікування за цим механізмом вже 1 155 осіб, з них 833 військових та 38 дітей. Також у ФРН проліковано 365 українських дітей, які мають онкологічні захворювання.

Евакуаційні маршрути

Під час підготовки до перетину кордону в координаційних закладах охорони здоров'я пацієнтів оглядають, надають необхідну допомогу, харчування, оформлюють медичну документацію, перекладають її англійською мовою за допомогою співробітників ВООЗ. Паралельно відновлюються паспорти та свідоцтва про народження дітей. МОЗ визначає час та пункт перетину кордону, узгоджує всі питання з Держприкордонслужбою.

Евакуація пацієнтів здійснюється до визначених клінік-хабів або аеропортів у Польщі, Румунії та Словаччині. Транспортування відбувається спеціальними медичними літаками, залізничними вагонами чи автомобілями за співпраці з МОЗ країн ЄС.

Моніторинг здійснюється через платформу EWRS (Early Warning and Response System), яка забезпечує інформацію про рух пацієнтів та відповіді на запити додаткової інформації. Українці повертаються додому за допомогою посольств чи консульств України в країнах, де проходили лікування або реабілітацію.

Чи можуть військові виїжджати за кордон

В Україні військовослужбовці мають право на виїзд за кордон на загальних підставах, але під час дії воєнного стану діють певні особливості. Як розповіла партнерка адвокатського об'єднання "EvrikaLaw" Ольга Брус, рішення щодо їхнього виїзду за межі країни ухвалюється в індивідуальному порядку.

За словами юристки Діани Тернової, військовослужбовці можуть отримати офіційний дозвіл на те, щоб перетинати кордон. Для виїзду за межі країни є декілька підстав, а правила регулюються законом "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Нагадаємо, що десь з середини лютого Державна прикордонна служба України (ДПСУ) розпочала використовувати реєстр Оберіг, який дозволяє викривати підроблені документи та оперативно перевіряти інформацію про військовозобов’язаних. Раніше для того, щоб підтвердити дійсність документів для виїзду за кордон, прикордонникам доводилося контактувати безпосередньо з представниками ТЦК та СП. Зараз інформацію щодо цього можна перевірити онлайн через реєстр Оберіг - у декілька кліків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube