Як шукати роботу в Німеччині за спеціальністю, без спеціальності або без знання німецької

Читать на русском

Кар’єрна консультантка Ірина Кириченко приїхала до Німеччини з Дніпра і знайшла в Німеччині роботу до душі

Читать на русском
Ірина Кириченко, Берлін
Ірина Кириченко, Берлін

Кар’єрна консультантка Ірина Кириченко приїхала до Німеччини з Дніпра і знайшла в Німеччині роботу до душі

Велика кількість українських переселенців до Німеччини не хочуть жити виключно на соціальні виплати, а хочуть якнайшвидше знайти роботу. Що робити тим, хто ще не має трудового контракту на руках, яка ситуація на німецькому ринку праці та які перспективи працевлаштування. Про це розповідає кар’єрний консультант з Берліна Ірина Кириченко.

Робота за спеціальністю

У Німеччині під поняттям «професія» розуміють те, що ви ґрунтовно вивчали, маєте про це відповідний документ, і займаєтеся цим достатньо часу з метою підтримки свого існування. Ґрунтовно - значить, сотні годин, тобто дводенний тренінг не прокотить. Документ про освіту - це або сертифікат із зазначенням пройденої програми, обсягу годин, зданого іспиту, або в ідеалі - диплом про середню спеціальну або вищу освіту.

“Робота з вивченої професії хоча б протягом кількох років – дуже гарна основа для працевлаштування. І якщо ваша професія затребувана і нерегламентована або ж освіта здобута в Німеччині або хоча б у Євросоюзі, то за достатнього рівня мови вихід на ринок праці є цілком реальним. Приклад: 1. Диплом у галузі маркетингових комунікацій та досвід роботи в рекламному агентстві. 2. Диплом інституту залізничного транспорту та досвід роботи на вантажній станції”, - каже Ірина Кириченко.

Для покращення шансів на працевлаштування експертка рекомендує таким мігрантам пройти короткострокові курси підвищення кваліфікації у Німеччині, щоб покращити розуміння галузі, набратися професійної лексики, розширити компетенції та отримати документ про освіту. Наприклад, у першому випадку пройти курс SMM, а у другому – основ економічних знань.

Отримання нової професії

Другий напрямок - опора не так на вивчену, але в набуту професію. Мігранти зрілого віку часто під час своєї трудової діяльності вивчають нову сферу діяльності, іноді дуже далеку від тієї, що вказана у дипломі. Таким чином, «ціна» їхнього диплома знижується, а трудового досвіду зростає. Такі мігранти потрібні в тих сферах, де процеси в Україні та Німеччині не дуже відрізняються, а досвід має велике значення. Приклад: 1. Диплом інженера, багаторічний досвід у бухгалтерії. 2. Диплом хіміка, великий досвід організації навчання дорослих.

“Таким мігрантам для покращення привабливості з боку роботодавця доведеться постаратися більше. Тут можуть допомогти курси, спрямовані на здобуття нової професії з опорою на базову освіту та набутий досвід. Головне, щоб ці курси закінчувалися іспитом та видачею сертифіката про набуття кваліфікації. У першому прикладі це може спеціаліст з бухобліку, а у другому - коуч (це мій власний випадок)”, - каже Ірина Кириченко.

Робота без спеціальної освіти

Третій можливий напрямок трудової реалізації в Німеччині - зайняття позиції, яка не потребує спеціалізованої освіти та досвіду, але сміливості, амбітності, готовності вчитися та інших Soft-Skills. У Німеччині таких людей називають кверайнштайгер - вхідний поперек. Таких працівників особливо багато вимагають динамічні галузі, за якими не встигає система освіти. Часто новачків навчають прямо на робочому місці, а іноді й беруть кваліфікаційний іспит.

“Наприклад (пишу лише в чоловічому роді для швидкості): помічник, консультант по роботі з клієнтами, спеціаліст з догляду, інтеграційний лоцман, рецепціоніст, охоронець об'єкта, офіс-менеджер”, - зазначає Ірина Кириченко.

Говорячи про кар'єрні стратегії мігрантів, слід зазначити, що часто особи з вищою освітою та великим досвідом заходять на ринок праці на нижчі позиції. Якщо корона на голові не тисне, це цілком робоча стратегія: технолог починає роботу в новій країні техніком, начальник відділу – діловодом, головний бухгалтер – рахівником і так далі. Часто вже після закінчення шестимісячного випробувального терміну можливі кар'єрні зміни на краще.

“Але здебільшого, визнаємо чесно, мігранти, особливо зі стажем, рідко досягають таких самих позицій, як в Україні. І причина не лише в нерелевантності досвіду та застарілих знаннях, а й у тому, що в Німеччині набагато менше людей із вищою освітою, а отже, і позицій. Втім, за фактом згодом рівень життя виявляється вищим, а стресу та відповідальності в ньому менше”, - каже Ірина Кириченко.

Робота в Німеччині без знання німецької мови

Ідея, яку часто плекають мігранти: знайти роботу у земляків і працювати рідною мовою. В принципі, це можливо: «поширення наше планетою особливо помітне вдалині». Ось тільки небажаючих чи нездатних вивчити німецьку, щоб на ній працювати, так багато, що російськомовні роботодавці широко користуються цим, знижуючи заробіток до мінімуму, та й обманюють частенько там, де німці цього ніколи не допустять.

“У принципі, зайти на ринок праці через роботу в земляків - нормальний підхід, але тут головне не засиджуватися. Інакше може виявитися, що через пару років ви залишитеся без роботи, і без знання німецької. Я раджу у таких випадках брати неповне навантаження та поєднувати таку роботу з інтенсивним вивченням німецької мови”, - каже Ірина Кириченко.

Ірина Кириченко - кар'єрний консультант, коуч, тренер, психолог, модератор. Живе у Німеччині сім років. Працює у проекті Євросоюзу, спрямованому на допомогу мігранткам у виході на ринок праці. Надає послуги з кар'єрного консультування. Працює російською, українською та німецькою мовами. Більше дізнатися про її роботу можна в Facebook, Instagram, Telegram.

Найкращі сайти для пошуку роботи в Німеччині

Українські біженці у Німеччині мають спрощений доступ до ринку праці. Вони мають право як на повну зайнятість, так і на підробіток. Найкращі сайти з пошуку роботи, знання мови, налагодження контактів і культурна адаптація - все це має вирішальне значення для отримання роботи в Німеччині. Завдяки правильній стратегії можна розпочати успішну професійну кар'єру в цій динамічній європейській країні.

Самостійно шукати вакансії можна на популярних сайтах:
  • monster.de: найперший проєкт з пошуку роботи в німецькому Інтернеті.
  • Arbeitsagentur Jobbörse:  це сайт з федеральною біржею праці.
    Усі можливі вакансії понад мільйон.
  • Indeed:  розлогий агрегатор вакансій. З автоматичним підбором позиції під потреби користувача.
  • Jobware: зосереджуються на висококваліфікованих фахівцях. Гарантують відкликання на кожне резюме.
  • stepstone: солідний та авторитетний проєкт, який зосереджується на фахівцях. Проєкт налічує багато міжнародних вакансій

Більшість сайтів з пошуку роботи пропонують базові послуги безкоштовно, але деякі з них можуть мати преміум-функції за окрему плату.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.