Наслідки психологічної травми, що отримана під час подібних екстремальних подій, можуть проявлятися протягом значного часу. Поради фахівчині стануть у нагоді у будь-якому регіоні країни.
14 січня Ганна Тартинських з іншими представниками “МАРТІН-клуба” прибула на місце трагедії, до будинку №118 на Набережній Перемоги. Вона та її колеги колег надавали першу психологічну допомогу тим, кому вона була потрібна. Ганна розповіла Інформатору, як привести до тями людину в перші хвилини після удару, що робити далі близьким і чому пригнічені настрої постраждалих можуть вплинути і на них.
Шоковий стан людини виявляється в різний спосіб – у кожного по-своєму. Підтримка одразу після трагедії скоріше не слова, а практичні дії. Але людей, які мають вигляд дуже дезорієнтованих, потрібно повернути до реальності, щоб постраждала особа не спричинила собі шкоду чи тим, хто поряд. Адже дії, які люди роблять якійсь дії у зміненому стані, можуть зашкодити в тому числі й рятувальній операції. Якщо родич постраждалих або свідок кидається розбирати завали, не маючи такого досвіду, є ймовірність зробити щось не те, і буде лише гірше.
"Перш за все, потрібно повернути людину до дійсності – так, щоб вона могла сказати, хто і де вона. Це робиться досить простими вправами, інтервенціями. Слід попросити людину назвати її ім’я, сказати, що зараз – день, вечір, сказати, де вона знаходиться. Запитати: “Скільки пальців я тобі показую?”. Попросити назвати якийсь колір. І якщо людина орієнтується, то потім її скерувати за фаховою допомогою. Тобто якщо людина роздягнута, то провести туди, де її можуть зігріти, дати попити. Відвести до рятувальників або поліції, які фіксують, хто зник. Це речі, які є швидкою допомогою або просто корисні", - розповідає Ганна Тартинських
Є досить прості та базові принципи надання першої психологічної допомоги, які може застосувати будь-яка людина:
Якщо це депресія, то йдеться про складне захворювання, і родичі зазвичай не можуть звідти витягнути один одного. Не слід називати депресією емоції, що виникають, як реакція на події, що сталися. Всі реакції, що виникають у людини, є нормальними. Це нормальні реакції на ненормальні обставини. Лише, якщо депресивний епізод або пригнічений настрій триває досить довго, людину слід направити до фахівця. Близькі під впливом травмуючого стану людини можуть і самі травмуватись.
Психологиня відзначає: те, що сталося на Набережній Перемозі, – травмуюча подія. Травмуюча подія - це будь яка подія, де людина відчуває загрозу своєму життю та почуває себе безпорадною. На трагедію відреагували не лише безпосередньо постраждалі і ті, хто там був. А й свідки, мешканці будинків, з вікон яких видно наслідки катастроф.
“І коли людина має такий травматичний досвід, то треба спостерігати за своїм станом протягом годин, днів. Подивитись, чи відновлюєшся ти, чи ні. Тобто у людини закладена дуже велика сила до самовідновлення. І вона може самостійно відновитись навіть після таких потрясінь. Але якщо стан погіршується, виникає безсоння, нічні кошмари, або з’являться відчуття, що якісь звуки, запахи або те, що ти побачиш, ніби відкидають до подій, які ти пережив. Дуже пригнічений настрій, з’явились так звані “емоційні гойдалки” чи спалахи люті, або коли стан ніяк не змінюється, а лише погіршується. В такому випадку слід звернутись за фаховою допомогою”, – каже Ганна.
Зараз є багато варіантів отримання психологічної допомоги – і “гарячі лінії”, і організації, які надають допомогу, і лікарні. Але в нашому суспільстві все ще не сформована культура звертання за нею, тому люди так потерпають. Хоча можна отримати допомогу, адже треба продовжувати жити.
Читайте також інші історії людей, постраждалих від варварського удару російського агресору по будинку на Набережній Перемоги – у спеціальному проекту Інформатор - Україна "30 днів трагедії в Дніпрі":
Розкажіть нам власну історію чи історію ваших друзів, сусідів, рідних, що пов’язана із зруйнованим домом на Набережній Перемоги. Це важливо, бо ми не маємо права це забути...
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.