Люди були розгублені, з ними треба було просто спілкуватись: правозахисниця з Дніпра Юлія Сегеда пригадує, як допомагала постраждалим з багатоповерхівки, зруйнованої агресором 14 січня

Читать на русском

Фахівчиня продовжує безкоштовно консультувати постраждалих від влучання ракети в багатоповерхівку на Набережній Перемозі

Читать на русском
Люди були розгублені, з ними треба було просто спілкуватись: правозахисниця з Дніпра Юлія Сегеда пригадує, як допомагала постраждалим з багатоповерхівки, зруйнованої агресором 14 січня
Рішення допомагати правозахисниця ухвалила в той же день, коли сталася трагедія

Фахівчиня продовжує безкоштовно консультувати постраждалих від влучання ракети в багатоповерхівку на Набережній Перемозі

Юлія Сегеда прийшла до зруйнованого будинку №118 на Набережній Перемозі 14 січня. І наступні три дні залишалась тут, щоб безоплатно консультувати постраждалих з юридичних питань. Вона розповідала, як правильно подати заяву до поліції та разом з літніми людьми заповнювала заявку в “Дії”. В цьому її підтримувала організація “МАРТІН-клуб”. Зараз Юлія продовжує консультувати понад півсотні людей і відповідає на питання постраждалих у власному телеграм-каналі. З якими проблемами найчастіше зверталися люди, і що перш за все слід робити після влучання ракети – Юлія розповіла в інтерв’ю Інформатору.

Фахівчиня очолює ГО “Ліга українських правозахисників”. За її словами, перші три доби люди звертались фактично з одним запитанням – як їм діяти для того, щоб отримати житло та відшкодування на втрачені квартири. І як відновити документи, що залишились у зруйнованому будинку. Люди були розгублені. Коли втрачаєш все, є нерозуміння – а що робити зараз? І це додає тривожності і невпевненості.

“І коли вони до мене приходили, то я просто розповідала, що вони підуть в поліцію. До речі, ввечері наступного дня вже були намети поліції. Заяву можна було подати прям там, на місці. Це було дуже добре”, – відзначає Юлія.

Вона пояснила, для чого звертатись в поліцію. Люди втратили житло через збройну агресію, тобто в незаконний спосіб. Вони мають отримати статус потерпілої особи з кримінальним впровадженням. Тому заява до поліції – перша дія потерпілого. Потім заяви стають підзвітністю СБУ, їх передають слідчому Служби безпеки. Тому комунікувати після цього було б вже трошки складніше. Окрім того, поліція складала протокол огляду тих приміщень, куди можна було зайти. Таким чином на юридичних консультаціях постраждалі могли одразу отримати алгоритм дій.

 

“Порушення кримінального провадження одразу тут людині не дасть грошей на те, щоб вона купила собі житло. Але є законопроєкт, і буде порядок відшкодування, тож людина на майбутнє повинна отримати змогу на таку компенсацію. Для цього вона повинна мати документи про те, що її майно постраждало внаслідок збройної агресії. І це заява до поліції, а потім звернення до адміністрації Соборного
району. Адміністрація вже робить комісійне обстеження, тобто акт комісійного обстеження”, – пояснила Юлія Сегеда. Без цього акту немає юридичного підтвердження пошкодження майна.

Такий вигляд має акт комісійного обстеження
Такий вигляд має акт комісійного обстеження

Тут можна знайти шаблон акта.

Робота не припиняється і зараз

Наразі Юлія супроводжує 59 людей, мешканців зруйнованого будинку. Вони мають можливість в будь-який момент поставити їй запитання і отримати на нього відповідь. Але 59 – це не загальна кількість консультацій, яку надала правозахисниця за три дні. Вона розповіла, що одна й та сама людина могла звернутись до неї двічі-тричі. Консультації проводила в наметі “Червоного Хреста”, але іноді виходила на вулицю і спілкувалась з постраждалими там. Люди вже впізнавали Юлію і знали, що вона юристка. Бувало й таке, що збиралося по 7-8 людей разом з фахівчинею, і вони обговорювали якісь питання.

Для кращої комунікації Юлія створила телеграм-канал. В ньому вона ділиться правовою інформацією. Спочатку він був у вільному доступі, але до каналу почали доєднуватись сторонні люди. Юристка поспілкувалась з учасниками і обмежила доступ, залишивши в ньому лише постраждалих осіб. Таке рішення вона ухвалила через те, що в перші дні було багато зборів коштів, і в деяких випадках їх проводили особи, які взагалі не бачили постраждалих і ніяк до них не відносились.

“Справа в тому, що у постраждалих осіб дуже схожі питання. І коли у мене є для них цікава і важлива правова інформація, то мені потрібно довести її до всіх постраждалих. В цьому телеграм-каналі понад 120 людей, це члени родин постраждалих. І звісно, я не можу кожному зі 120 осіб відправляти повідомлення. Тому це дуже зручно”, – пояснила Юлія.

Якщо ви є постраждала особа і бажаєте доєднатись до телеграм-каналу, зателефонуйте на номер +380965577535 і попросіть вас додати до нього. Відповість або Юлія, або інший адвокат, який займається допомогою постраждалим.

Зруйнований будинок. Фото Юлії Сегеди
Зруйнований будинок. Фото Юлії Сегеди

Правозахисниця надає допомогу від імені ГО “МАРТІН-клуб”. Деяким людям, особливо похилого віку, допомагала навіть з відправленням заявки в “Дії”, адже не всі вміють користуватись електронними застосунками. Вони приходили і казали: “Допоможіть мені, будь ласка, в мене є “Дія”, що мені тут робити?”. І вони прям при Юлії сиділи і натискали на кнопки, вносили дані і відправляли заявки. Кажучи про власні емоції, Юлія відзначає, що місія була важкою, адже кожен день вона бачила і відчувала біль. Водночас, вона розуміла, що дійсно допомагає їм. Також правозахисниця звертає увагу на вдячність людей. Вони повертались, щоб сказати “Дякую” юристам. Особливо на третю добу, коли вже поспілкувались і з поліцією, і з адміністрацією.

“І я бачила, що така постійна комунікація, підтримка і відповіді, які вони можуть отримати на їхні нагальні питання просто тут і зараз – це було для них реально важливо.

Залишилися гострі юридичні питання

Варто відзначити, що це не перший досвід Юлії в безкоштовній правовій допомозі. Вона надає юридичний супровід людям, які постраждали внаслідок ракетного обстрілу Дніпра 26 листопада. Тоді в приватний будинок прилетіла ракета і завдала руйнувань житлу.

Зараз людей дуже цікавить розподіл грошей, які отримав на свій баланс БФ “Kiddo”. За словами Юлії, у формі заявки, яку отримали постраждалі, є пункти про допомогу на психолога, медичні послуги, навчання для дитини. Але немає пункту про придбання житла. А людям вже зараз потрібно житло.

Для всіх постраждалих, хто хоче отримати психологічну і правову допомогу, в Дніпрі діє Центр допомоги врятованим. Цей хаб став третім в Україні. Він працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00. Звертатись можна за телефоном: +38 (099) 245 21 21.

30 днів трагедії у Дніпрі

Читайте також інші історії людей, постраждалих від варварського удару російського агресору по будинку на Набережній Перемоги – у спеціальному проекту Інформатор - Україна "30 днів трагедії в Дніпрі":

Розкажіть нам власну історію чи історію ваших друзів, сусідів, рідних, що пов’язана із зруйнованим домом на Набережній Перемоги. Це важливо, бо ми не маємо права це забути...

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.