В мене був шок, але той шок, коли ти щось робиш - волонтерка Вікторія Таніч про ”Єдність”, що стала першим прихистком постраждалих у Дніпрі

Через місяць після трагедії у Дніпрі, коли внаслідок ракетного удару було зруйновано висотний житловий будинок на Набережній Перемоги, волонтер Вікторія Таніч згадує подробиці того, як це було

В мене був шок, але той шок, коли ти щось робиш - волонтерка Вікторія Таніч про ”Єдність”, що стала першим прихистком постраждалих у Дніпрі
Сама Вікторія, яка живе навпроти постраждалого будинку, квартира сильно постраждала, але вона найбільше переживала за долю сусідів.

Вікторія - молода дівчина з масиву Перемога у Дніпрі, помешкання якої розташоване навпроти будинку, куди 14 січня поцілила російська ракета Х-22. Під час удару її квартира перетворилася на суцільну руїну, але вона каже - це дрібниці… У тому, що трапилося на Перемозі Вікторія бачить дві речі. Перша - це жахлива трагедія та доказ злочину держави-агресора.

Друга, це фантастичне єднання мешканців Дніпра, які горе мешканців знищеного будинку сприйняли як власне та об’єдналися заради допомоги один одному. За 30 днів потому Вікторія розповідає ”Інформатору”, як сама стала частиною цієї єдності, коли перетворилася на волонтера у пункті незламності поблизу зруйнованого будинку, що надав перший прихисток постраждалим мешканцям.

 

Гора пожертв у три метри заввишки

Коли ракета вдарила по будинку на Перемозі, Вікторії дома не було. ЇЇ помешканню повезло менше. Вибухова хвиля вибила скло, зламала вікна. На стінах з’явилися тріщини, було побито побутову техніку та посуд. Проте їй здавалося, це все дрібниці. Справжнім жахом була доля людей з будинку навпроти.

Цей жах привів Вікторію до пункта незламності “Єдність”, розташованому неподалік від постраждалого будинку. Саме він у перші години після трагедії прихистив родини постраждалих мешканців. У “Єдності” Вікторія стала волонтером.

Вікторія Таніч, волонтер
Вікторія Таніч, волонтер

“В мене був шок, але той шок, коли ти щось робиш. Хочеш допомогти, хочеш зробити корисне. Десь на третій день прийшло розуміння, що відбулося, хто загинув,” - каже Вікторія Таніч.

З 14 січня до “Єдності” звернулося більше тисячі людей, постраждалих від російського ракетного обстрілу житлового будинку в Дніпрі. Пункт було розгорнуто у дитячо-юнацькому центрі “Штурм”, розташованому поряд із зруйнованим будинком.

Ірина Герліванова, директор дитячо-юнацького центру «Штурм», керівник Пункту незламності
Ірина Герліванова, директор дитячо-юнацького центру «Штурм», керівник Пункту незламності

“Штурм” надавав допомогу містянам та переселенцям із зони бойових дій майже з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Але теперь все було інакше, адже серед постраждалих були навіть самі вихованці “Штурму” різних років, їхні батьки, родичі та знайомі, а також співробітники Центру - ті, хто жив власне в зруйнованому будинку та їх сусіди. Адже удар виявився дуже потужним. І це звісно було приголомшливо. А ще приголомшливим було те, з якою швидкістю почали відгукуватися на трагедію мешканці Дніпра. Допомога почала надходити в лічені хвилини. Нам завезли 100 разкладачок, 100 подушок. Ми готові були прийняти 100 людей, тих, хто опинився у важкій ситуації. Люди почали йти сюди і казати: ми готові допомогти. Несли речі, харчі, одежу, засоби гігієни. Це приміщення було пусте і коли люди все принесли за добу, у нас була гора всього необхідного 3,5 метри заввишки. Ми повинні були все розібрати.” - розповідає Ірина Герліванова, директор дитячо-юнацького центру «Штурм», керівник Пункту незламності.

Пункт незламності ”Єдність”
Пункт незламності ”Єдність”

 

Навіть у першу ніч у “Єдності” не залишився ніхто

Наймасштабніший напад на Дніпро з початку російського вторгнення забрав життя 46 людей, в тому числі 6 дітей. Десятки містян отримали поранення. Ввечері 14 січня до пункту незламності “Єдність” звернулися близько 40 постраждалих, але на ніч не залишився ніхто. Адже дніпряни запропонували людям, яких російські терористи позбавили житла, поселитися в їх власних домівках.

Мешканці Дніпра прийшли на допомогу
Мешканці Дніпра прийшли на допомогу

“Я дуже пишаюся нашими людьми. В нас був список, в цьому списку були такі пункти: прізвище, контактний телефон та “готовий прийняти родину”; прізвище, контактний телефон - “готовий відвезти”. До сотні телефонів! Матеріальну допомогу - забрати, розібрати. Чоловік приїхав, каже, я на машині з інструментами. Куди?”- розповідає Ірина Герліванова.

Допомога у всьому
Допомога у всьому

Перші три тижні після трагедії за допомогою приходили ті, хто мешкав у сусідніх зі зруйнованим під’їздах. Найбільш постраждали почали звертатися пізніше. Наприклад ті, хто потрапив до лікарні або втратив у цій трагедії близьких та рідних.

“Родина Кримових… Батько був нашим вихованцем. Родина багатодітна. Всі троє дітей займаються в нас. Я вдячна бразильським компаніям, які знайшли можливість профінансувати їм квартиру, наш знайомий ріелтор знайшов їм квартиру на Перемозі і не взяв грошей. Діти можуть займатися і можуть спілкуватися з психологом. Наші батьки зібрали 20 000 гривень цій родині на квартплату і на подальшу оренду,” - каже Ірина Герліванова.

До спільної допомоги приєдналися і діти, вихованці “Штурму”. Маленька дівчинка принесла коробку з обігрівачем, більшим за свій зріст. Дуже сподівалася, що когось він обов'язково зігріє. А 7-річні хлопці гуртом тягнули бутелі із водою. На пропозицію дорослих допомогти — відповідали: “Ми самі”.

Пункт незламності “Єдність” продовжує працювати
Пункт незламності “Єдність” продовжує працювати

Наразі Пункт незламності “Єдність” продовжує працювати. Український великий та середній бізнес приєднався до спільної справи, міжнародні компанії приєднались до допомоги. Ця єдність вражає усіх навіть через 30 днів після трагедії.

“Я зрозуміла, що Дніпро — це місто єднання. В перший день люди приходили і готові були надати будь-яку допомогу”, - каже волонтерка Вікторія Таніч, яка і сама стала частиною цього єднання.

 

Що відомо про ракетний удар російської ракети по багатоповерхівці у Дніпрі

Ракетний удар по житловому будинку в Дніпрі стався 14 січня 2023 року о 15:30. Авіація рф знищила під'їзд багатоквартирного житлового будинку. В результаті цього злочину загинуло 46 людей, серед них три дитини, 75 отримали поранення (серед них 13 дітей).

Рятувальна операція тривала 69 годин. Всього з-під завалів витягли 39 людей (із них 6 дітей). Безвісно зниклими залишаються 11 людей. 

Читайте також: Як зараз виглядає квартал, куди 14 січня поцілила російська ракета Х-22

Автор: Ганна Вернігорова. Відео: Руслана Левченко, Дмитро Плаксін. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube