Багатьох з тих, хто загинув, знав особисто... Це дуже важка розмова - Володимир Федоренко про місяць трагедії у Дніпрі

Голова адміністрації Соборного району про те, як влада Дніпра, бізнес та суспільство допомогали постраждалим від удару агресора мешканцям зруйнованого будинку на Набережній Перемоги

Багатьох з тих, хто загинув, знав особисто... Це дуже важка розмова - Володимир Федоренко про місяць трагедії у Дніпрі
Володимир Федоренко розповідає про три головні завдання для влади, які постали майже у перші хвилини після трагедії: тимчасове розміщення, нові документи та відновлення житла.

Трагедія будинку на Набережній Перемоги, 118 стала найбільшим випадком руйнувань у Дніпрі з першого дня російської агресії. З 24 лютого 2022 року місто регулярно зазнавало ракетних ударів. Але до того російські обстріли призводили до руйнувань промислових об'єктів чи приватних садиб. Руйнування кількох під'їздів багатоповерхівки приголомшила місто та згуртувало всіх у наданні допомоги постраждалим. Історія підтримки людей, що за мить втратили все, викликає захоплення.

Володимир Федоренко, депутат міськради Дніпра та голова адміністрації Соборного району, приїхав на місце трагедії 14 січня за дорученням міського голови Бориса Філатова в перші хвилини після вибуху. Потім багато тижнів допомога постраждалим стала його головним завданням.

“Цей будинок розташований на моєму депутатському окрузі. Я пропрацював там 7 років. Багато робив для ремонту та благоустрою. Знав особисто багатьох мешканців. Багато з них загинули. Це дуже важка для мене розмова”, - каже Володимир Федоренко.

З перших секунд містяни кинулись на допомогу. У дворі палали автівки. Але люди бігли звідусіль. Серед вогню та диму, ризикуючи потрапити під обвал уламків, витягали, кого могли, голіруч.

Через кілька хвилин приїхали рятувальники. Вони почали тушити пожежі, розбирати завали та визволяли людей. Постраждалим відразу надавали медичну допомогу, деяких відвозили до лікарень.

В перші години місто надало машини для вивозу людей та майна, розгорнуло пункти харчування та обігріву, облаштувало шелтери. Містяни приносили чай, канапки, ковдри, теплі речі. Кожен допомагав як міг. Поки рятувальники розбирали завали, комунальні служби вивозили уламки, щоб робота не зупинялась ні на хвилину.

Далі перед очільником району встали питання: як забезпечити постраждалим дах над головою, допомогти їм відновити документи та надати допомогу для відновлення життя майже з нуля.

Будинок, зруйнований російським агресором у Дніпрі
Місяця замало, щоб оговтатися після жахливої трагедії, що трапилася у Дніпрі 14 січня 2023 року

 

 

Тимчасове житло та матеріальна допомога

“З перших хвилин за дорученням міського голови Дніпра Бориса Філатова були розгорнуті штаби допомоги в сусідніх школах та дитячих садочках. В них привезли ліжка, облаштували душові кабінки. І таким чином створили шелтери для того, щоб люди мали де переночувати у перші кілька діб. Пізніше деяких людей заселили до гуртожитків Будівельної академії. Але мало хто скористався цією пропозицією. Було дуже багато запрошень від дніпрян тимчасово заселитися в їх квартири з меблями та посудом. Люди укладали договори про безоплатне користуванням житлом та вселялись. Багато хто поїхав до друзів чи родичів. Так чи інакше, наразі без житла не залишився ніхто”, - розповідає Володимир Федоренко.

Володимир Федоренко, депутат міськради Дніпра та голова адміністрації Соборного району
Володимир Федоренко розповідає, що мало хто скористався виділеними владою місцями для тимчасового проживання, бо від дніпрян надійшли сотні пропозицій по безкоштовному розміщенню постраждалих родин

З перших днів до підтримки дніпрян долучились кілька європейських фондів. На основі мінімального пакету документів постраждалі могли отримати певну суму грошей на перший час.

Благодійникам надали робочі місця у штабах допомоги. Один з них розташували у будівлі Соборної райадміністрації, а другий - у школі поряд зі зруйнованим будинком.

“Всіх, хто звертався, ми просили заповнити анкету, де вказати, яка потрібна допомога. У штабах працювали психологи, медики. Там також працювали представники Міграційної служби, ЦНАПів, співробітники Департаменту житлового господарства та Департаменту соціального захисту Дніпровської міської ради, до яких можна було звернутися за відновленням документів. Штаби допомоги досі працюють. Найчастіше до них звертаються з питань обстеження житла та відновлення документів, а також щодо матеріальних виплат”, - каже Володимир Федоренко.

 

Комплексна програма підтримки

У Дніпрі працює комплексна програма соціальної підтримки, прийнята міськрадою. Вона дозволяє надати необхідну допомогу всім постраждалим та реалізується як за бюджетні, так і за спонсорські кошти.

“Наприклад, в рамках цієї програми дітям з постраждалих від вибуху квартир подарили кілька десятків планшетів, щоб дати їм змогу продовжити навчання онлайн. Департамент гумполітики міськради знайшов спонсорів, які придбали гаджети, солодкі подарунки та влаштували малюкам маленьке свято”, - каже Володимир Федоренко.

В рамках цієї ж програми родини, що втратили родичів, отримають адресну матеріальну допомогу. Крім того, місто забезпечило низку безоплатних послуг, пов’язаних з похованням.

Два мільйони гривень на рахунок

Всі, хто втратив житло, отримають адресну допомогу: 1 млн грн від міста Дніпро та 1 млн грн від Дніпропетровської області. Це гроші, які міська та областа ради виділили з бюджетів громад і сума, яку отримає кожен з постраждалих. Вона не залежить від розміру та якості втраченого житла. Як організують ці виплати?

Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради та балансоутримувач постраждалого будинку залучили будівельних експертів, які склали технічний звіт стану будинку. На основі цього документу будуть видавати акти огляду помешкань, які неможливо експлуатувати.

Спеціальна комісія, в яку входять працівники адміністрації Соборної району, Державного архітектурно-будівельного управління та ГСЧС, складають акти обстеження квартир, спираючись на візуальний огляд та висновки технічного звіту.

На матеріальну допомогу від міста і області можуть розраховувати ті, чиї квартири були повністю зруйновані, а також господарі квартир, що візуально цілі, але їх небезпечно використовувати. Адже перекриття з’їхали з несучих стін. Згодом частина будинку, що визнана аварійною, буде демонтована. Зараз готується ще одна експертиза. Вона має дослідити стан уцілілих під’їздів. Можливо, кількість людей, які змушені будуть покинути свої оселі, ще збільшиться.

“Технічний звіт ми отримали днями. Зараз комісія працює над складанням актів для кожної родини. Тож наразі навіть неможливо остаточно сказати, скільки людей отримає цю допомогу. Після того, як районна комісія складе всі акти, власники знищеного житла звернуться за отриманням матеріальної допомоги. Грошову допомогу люди отримають на свої банківські рахунки”, - каже Володимир Федоренко.

Крім того, місто допомагає постраждалим подати документи на державну програму компенсації втраченого житла.

“Ми складаємо акти ступеню пошкоджень, спираючись на той самий технічний звіт. Коли ця робота буде завершена, документи завантажать у Дію. І постраждалі з Дніпра стануть до черги на компенсацію разом з постраждалими від російської агресії зі всієї України. Я не обізнаний, як працює ця система”, - додав Володимир Федоренко.

 

Допомога від бізнесу

Благодійний фонд Kiddo долучився до допомоги. Бізнес Дніпропетровщини, України, іноземні компанії перераховували понад 100 млн грн. Благодійний фонд передаватиме їх постраждалим з опорою на відомості, отримані від адміністрації Соборної району. Ці кошти будуть розподілятися диференційовано, залежно від розміру втраченого майна. Адже в зруйнованих підїздах були помешкання і в 115 квадратів, і в 40 квадратів.

 

Лікування постраждалих

Наразі в лікарнях Дніпра ще залишається певна кількість людей, постраждалих під час руйнування будинку на Набережній Перемоги. Всі вони повністю забезпечені медикаментами. Всі діти вже виписані з лікарень. Дітей, які залишились повними сиротами, забрали до себе родичі. Зараз йде оформлення документів про опіку.

 

Ремонт частини будинку, у якій живуть люди

14 січня від вибуху російської ракети, яка зруйнувала під’їзд дев’ятиповерхівки повилітали шибки у сусідніх будинках. У першу добу комунальні служби затягли вибиті вікна плівкою чи дошками. На сьогодні вже замінено понад 800 вікон із 1 274 запланованих. Щодо найбільш постраждалого третього корпусу, то на сьогодні вже отримано висновок експертизи, відповідно до якого 2 та 3 під’їзд не підлягають відновленню. В усіх інших під’їздах живуть люди.

“На другу після трагедії добу у вцілілі квартири подали електрику. На четверту - опалення. Через тиждень - газ. На сьогодні в будинку працюють всі ліфти. Виняток - сусідній зі зруйнованим під'їзд. Він потребує суттєвого ремонту. Оплатить ремонт компанія Нова Пошта”, - розповідає Володимир Федоренко.

 

30 днів трагедії у Дніпрі

Читайте також інші історії людей, постраждалих від варварського удару російського агресору по будинку на Набережній Перемоги – у спеціальному проекту Інформатор - Україна "30 днів трагедії в Дніпрі"

Розкажіть нам власну історію чи історію ваших друзів, сусідів, рідних, що пов’язана із зруйнованим домом на Набережній Перемоги. Це важливо, бо ми не маємо права це забути...

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube