Як пов’язані вбивство Татарського, контрнаступ ЗСУ й «голуби миру»

Читать на русском

Москва готує основу для перемовин, але вирішальне значення на перебіг подій матиме контрнаступ української армії

Читать на русском
путін та його посіпаки
У путіна погане передчуття

Москва готує основу для перемовин, але вирішальне значення на перебіг подій матиме контрнаступ української армії

Кремль стурбований тим, як складається ситуація на фронті й активізував усі наявні агентурні та дипломатичні можливості, аби підготувати основу до «мирних перемовин». На тлі наближення українського контрнаступу москва намагається заморозити бойові дії, аби підготуватися до подальшої війни та зберігти територіальні загарбання. Саме з передчуттям неминучих поразок на фронті може бути пов’язане вбивство російського пропагандиста Владлена Татарського. Водночас лише перебіг українського контрнаступу визначить, який мирний плану буде взято за основу для перемовин.

Кремль гарячково шукає перемир’я

Москва дуже стурбована українським контрнаступом. Вождь росіян володимир путін повернувся до ядерного терору, показово демонструючи неготовність іти на поступки. Кремль також завищує свої «хотєлки», щоб мати можливість згодом відійти від деяких позицій, демонструючи «готовність до компромісу».

Секретар радбезу рф Микола Патрушев 29 березня заявив, що москва й не думає відходити від заявлених цілей. Аналогічні тези виголошував прессекретар путіна Дмитрій Пєсков. А МЗС росії взагалі опублікувало «мирний план» з 10 пунктів, який передбачав, по-суті, капітуляцію України. Йдеться про визнання територіальних загарбань, відмову від вступу до НАТО і ЄС, відмову від відновлення ядерного статусу, «денацифікація» і «демілітаризація», а також відбудова «зруйнованої ЗСУ інфраструктуру України» коштом Заходу. Звісно, ці плани неприйнятні для Києва та і для наших союзників.

Олександр Лукашенко
Лукашенко закликає Україну погодитися на втрату територій. Фото: Politico

Паралельно з тим активізувалися політики, які вважаються "друзями путіна", але зберігають певну дистанцію. Їхнє завдання — переконати й нас, і Захід у безперспективності опору та підштовхнути до перемовин. Білоруський диктатор Олександр Лукашенко запропонував зупинити всі бойові дії там, де вони є на цей момент, а інакше, мовляв, от є ядерна зброя, ми покажемо цій Україні, а може й Польщі. Іншими словами, він говорить про загрозу прямої війни з НАТО.

Віктор Орбан, прем’єр Угорщини почав лякати західних бюргерів тим, що ЄС готується надіслати до України миротворців і тим, мовляв, може спровокувати рф до нападу на військових Альянсу. Він заявив, що позиція Угорщини в тому, що має бути припинення вогню та «щоби більше не вмирали люди».

Експрезидент США Дональд Трамп заявив, що домовився б із путіним, якби був президентом, а росія, мовляв, і так захопить Україну. То навіщо їй допомагати з ризиком розпочати Третю світову?

А ще говорять, що кремль готує візит до Туреччини, очевидно, щоби підтримати Реджепа Ердогана на виборах, які він уперше за 20 років може програти. Можна припустити, що турецький президент і собі заговорить про перемир’я «без жодних попередніх умов» та загрозу Третьої світової. А десь у далі видніється Сі Цзіньпінь із його «мирною ініціативою» і намаганням залучити до того весь Глобальний південь.

Ці тези підхоплюють куплені західні пропагандисти і проросійські сили у всьому світі. Навіть проти проєвропейського уряду Молдови проросійська ШОС виходить на акції протесту з «голубами миру» в руках.

Протест проти Санду
Проросійські протестанти в Молдові теж за мир коштом України. Фото: Yahoo News

Схоже на те, що кремль та його союзники розігрують класичну модель «хорошого» та «поганого» поліцейських. За задумом кремля, у результаті реалізації цього сценарію він повинен нав’язати перемир’я на вигідних для себе умовах. Це дасть можливість узяти паузу та підготуватися до наступного етапу війни в зручний час, коли Захід буде зайнятий іншими проблемами. Наприклад, під час нападу Китаю на Тайвань чи коли до влади прийде Трамп. Але те, що ця активність відбувається так раптово й так інтенсивно, може свідчити про розгубленість і паніку в кремлі.

Вбивство Татарського та український контрнаступ

Є ознаки того, що кремль поспішає і нервує. Відомі пропагандисти Маргарита Симоньян та Володимир Соловйов, схоже, не встигають узгоджувати свої позиції з кремлем. Марго запропонувала «купити» тимчасово окуповані землі України за заморожені на Заході активи рф. Показово, що Соловйов цьому не заперечував, хоча практично водночас офіційні особи кремля почали запевняти, що путін і далі добиватиметься капітуляції України. Згодом запис із «мирним планом Симоньян» вилучили, де тільки могли.

Вбивство Владлена Татарського російська влада поспішила списати на українські спецслужби, однак альтернативна й набагато переконливіша версія свідчить про те, що його могли здійснити за вказівкою путіна. Навіть якщо Дар’я Трепова, яка принесла статуетку з вибухівкою, заявить, що її завербували СБУ — це ще нічого не доводить, адже росіяни могли діяти від імені українські спецслужби.

Владлен Татарський
Вбивство Владлена Татарського ймовірно було сплановане ФСБ. Фото з відкритих джерел

Те, що Татарський поїхав на концерт до Кобзона, звісно, приємно, але на таку операцію потрібно багато часу та зусиль. Чи не забагато честі для другорядного пропагандиста? Натомість виникають питання, як йому взагалі могли підсунути вибухівку. Тим більш, кажуть, спочатку статуетку не давала пронести охорона і, навіть, наказала залишити її біля входу, а потім раптово дозволила це зробити. Чого б то?

Татарського вважають наближеним до очільника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина. Заклад, де його вбили теж належав «повару путіна». А Пригожин останнім часом був дуже активним у намаганні конвертувати свою медійну популярність у політичний капітал. Кажуть, він замахнувся на святе для путіна — крісло президента.

Звісно, за звичайних умов міце вождя росіян йому не світить. Але що, як умови зміняться? Що, якщо контрнаступ ЗСУ відбудеться і пройде вдало? Тоді може настати момент, коли рашисти врешті звинуватять у провалі «спецоперації» самого путіна. Якщо буде хтось, хто займе його місце, цілком може відбутися переворот. І таким кандидатом, зважаючи на його популярність серед рашистів, може стати Пригожин.

Євген Пригожин
Євген Пригожин - популярна медійна фігура в рф. Фото з відкритих джерел

Інститут вивчення війни пише, що виглядає дивно, коли Пригожин всупереч офіційній позиції кремля заявляє, що не варто «звинувачувати київський режим» у смерті Татарського. Він зазначив, що відповідальність за це може нести «група радикалів», не пов’язаних з українською владою. Ймовірно, Пригожин сприйняв вбивство Татарського як попередження від кремля.

Напевно, російські «воєнкори», які до недавнього могли собі дозволити критикувати путіна, теж повинні задуматися, чи не стануть вони черговою «сакральною» жертвою. ISW також пише, що кремль у такий спосіб намагається розколоти праворадикальну тусовку, адже мілблогери почали гризтися між собою. Аналітики давно помічали, що реальною загрозою путінському режиму несуть не ліберали, а праворадикальні політичні сили, які звинувачують його в програші.

Які є сценарії контрнаступу

Програш чи перемога України вплине на розклад сил у всьому світі, особиста політична доля багатьох лідерів Заходу залежить від результатів війни, від дій ЗСУ. Загалом контрнаступ може розгортатися за кількома сценаріями й реалізація будь-чиїх «мирних планів» залежатиме від того, як відбуватиметься подальший перебіг подій. У найнесприятливішому для нас, Україна змушена буде витратити свої резерви не на атаку, а на захист позицій. У такому разі контрнастуа ЗСУ зупиниться, не досягнувши відчутних успіхів. Жодна зі сторін не зможе продовжувати наступальні дії, тож у середовищі західного істеблішменту може взяти гору точка зору про потребу розпочати мирні переговори. Новообраний президент Чехії Петр Павел заявив, що в України буде тільки один шанс, оскільки підтримка на Заході невпинно знижується.

Петро Павел
Петро Павел каже, що в України може бути тільки один шанс. Фото: AFP

Оскільки мир буде більш потрібний Заходу, а путін може собі дозволити затягування війни, кремль спробує нав’язати свій «мирний план», торгуючись завідомо завищеними вимогами. Наприклад, погодиться на вступ України до ЄС, відмовиться від вільного перетину кордону між Україною та рф, чи ще чогось непринципового. «Друзі» в Європі, які одразу стануть значно впливовішими, видаватимуть це за великі поступки та пошук компромісу.

Якщо український контрнаступ матиме обмежений успіх і ЗСУ зможе значно просунутись, перш ніж зупинитися, ймовірно, на заході теж спробують підштовхнути Київ до перемовин. Однак тоді путіну доведеться піти на значні поступки. Хоча Україна ніколи не погодиться офіційно це визнати, ймовірно, кремль збереже територіальні загарбання. Межа стане там, де зупиняться наші танки, хоча певні поступки можливі. Майже напевно путін спробує виторгувати позаблоковість України. Але стосовно цього в навряд щось вийде.

Навіть якщо контрнаступ ЗСУ виявиться вдалим і ми звільнимо захоплені території, по його завершенні будуть спроби всадовити росію і Україну за стіл перемовин. Й оскільки росія не буде настільки розбитою, щоб капітулювати повністю, їй спробують теж щось запропонувати. Але цього разу, хто зна, може вже йтиметься про постачання продуктів для голодаючого населення. Голова української військової розвідки Кирило Буданов заявив, що повернення всіх територій має бути лише першим етапом війни. На наступному етапі російські території, що межують з Україною, мали б бути демілітаризовані для встановлення «зони безпеки навколо України… глибиною 100 кілометрів».

Не можна також відкидати застосування ворогом тактичної ядерної зброї. Це може трапитися у випадку, якщо путін відчує неминучу й цілковиту поразку. Але довготривалі наслідки такого вчинку будуть непередбачуваними: нікому, навіть Китаю, не потрібен невдаха-терорист, тож через санкції та міжнародну ізоляцію, за кілька років росія цілком може розпастися.

Можливі, однак, й інші варіанти розвитку подій, зокрема через ганебні поразки на фронті у рф можуть розпочатися міжусобиці чи двірцевий переворот — тоді всі забудуть про путіна і його плани. Саме цьому, ймовірно, і намагається запобігти кремль вбивством Владлена Татарського.

Путіна можуть скинути
Путіна можуть скинути після невдач на фронті. Фото: DW

Попереду нелегкі часи й українське командування має докласти максимуму зусиль, аби врахувати всі виклики під час підготовки до контрнаступу, починаючи від постачання військ зброєю та амуніцією і закінчуючи ремонтом техніки. Не можна легковажити ворогом, наші очікування можуть бути завищеними через надзвичайно вдалі контрнаступи минулого року. Однак, те, що росія виснажила свої сили — теж факт. Напевно, павуки в банці це розуміють, тому й починають їсти одне одного.

Раніше ми писали про те, що воєнний експерт Олег Жданов заявив, що путін вимагає перемир’я, бо боїться контрнаступу. Інформатор також повідомляв про те, що розвідники дали прогноз щодо того, по яких цілях в Україні битимуть окупанти, щоб зірвати український контрнаступ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.