Наступ на Придністров’я, мовні протести й навчання проросійських бойовиків: як Молдова опинилась під гібридними ударами Кремля

Кремль не шкодує сил та засобів для того, аби дестабілізувати ситуацію в Молдові та скинути проєвропейський уряд Маї Санду

Наступ на Придністров’я, мовні протести й навчання проросійських бойовиків: як Молдова опинилась під гібридними ударами Кремля
Москва хоче забрати в молдаван європейське майбутнє

Гібридна агресія путіна проти суверенної Молдови триває. Ймовірно, інформаційний вкид про буцімто підготовку ЗСУ до вторгнення в Придністров’я, який поширили російські пропагандисти, слугував лише для відволікання уваги. Основний удар москва планує завдати за допомогою проросійських політиків, які використовують кожну нагоду, аби підірвати ситуацію із середини країни. Нещодавно з’явилися дані про те, що для участі в протестних акціях у Молдові росіяни допомагають готувати бойовиків.

Придністров’я — лише прикриття

Росія здійснила успішну інформаційно-психологічну операцію, оголосивши про намір України вдертися в невизнане Придністров’я. Поки весь світ зосередився на абсурдності цих звинувачень чи в можливій наявності таких планів у Києві, кремль «тихою сапою» продовжував підривну діяльність у самій Модові, вважає німецьке видання TAZ.

Видання пише, що в Молдови є небезпеки набагато серйозніші, аніж військовий контингент окупаційних військ Придністров’я. За різними підрахунками армія Придністров’я складає близько 1500 осіб. Вони невмотивовані, погано навчені та мають застаріле озброєння. Чого варто боятися Кишиневу, то це власної опозиції.

ЗС Придністров'я
Молдова має серйозніші проблеми, ніж армія Придністров'я. Фото: TVR Moldova

Молдовський політик Ілан Шор, який втік із країни, після того, як його засудили до семи років ув’язнення за масштабні розкрадання, намагається повернути собі владу. Його інтереси співпадають з інтересами кремля, який прагне скинути проєвропейський уряд президентки Маї Санду. Якщо це вдасться, путін зможе встановити контроль над Молдовою, а отже, узяти Україну в напівоточення. Тепер партія Шора використовує складне економічне становище в країні, аби дестабілізувати ситуацію. Кремль надає Шору широку фінансову, інформаційну та організаційну підтримку, навіть, навчає бойовиків.

Протести в Молдові
Проросійські мітингувальники закликають до "миру". Фото: Аdevarul

Мітинги та акції протесту не вщухають і стають дедалі організованішими й агресивнішими, а на порядок денний винесли «мовне питання». Люди приносять на акції протесту паперових «голубів миру». Цим вони підкреслюють, що хочуть, аби уряд за прикладом «миротворця» Віктора Орбана, прем’єра Угорщини, домовився з кремлем про знижки на газ, відмовившись від підтримки України. TAZ також зазначає, що серед демонстрантів з’явився новий наратив: Кишинів і Київ — хочуть відкрити другий фронт у Придністров’ї та перенести війну в Молдову, і лише росія здатна стабілізувати ситуацію.

«Мовне питання»

До антиурядових протестів, які підтримує і організовує проросійська партія «ШОС», додалися протести на ґрунті «мовного питання». Молдовські комуністи та соціалісти, які традиційно підтримують кремль, організували в понеділок 6 березня акцію протесту перед будівлею Конституційного суду в Кишиневі «на захист молдовської мови», повідомляє Agerpres.

Близько сотні мітингувальників протестували проти того, що 2 березня парламент Молдови в першому читанні ухвалив законопроєкт, який передбачає, що фраза «румунська мова» замінить термін «молдовська мова» в усьому законодавстві державі, включно з Конституцією. І ШОР, і ліві парламентарі в парламенті намагалися зірвати голосування.

Комуністи за мову
Проросійські партії хочуть зберегти "молдовську мову". Фото: Unica

Молдовські ліві заявляють, що такі зміни законодавства загрожують національній ідентичності. Комуністи за часів керівництва колишнього президента Молдови, і, звісно, «друга путіна» Володимира Вороніна виступали різко проти такого утотожнення. Речниця МЗС росії Марія Захарова заявила, що Санду «відмовилася від рідної мови»

Речниця правлячої партії «Дія та солідарність» (ПАС) Адріана Влас заявила, що «соціалісти знайшли ще один інструмент, щоб розділити нас і дестабілізувати ситуацію в країні — мову, якою ми розмовляємо». Вона вважає, що молдовське суспільство давно чекає на цей законопроєкт.

Академія наук Молдови привітала ініціативу депутатів. Переважна більшість членів наукового співтовариства вважають, що таке розділення колись єдиної мови, як і перехід із латинського алфавіту на кириличний, є штучним і було запроваджено за часів окупації Молдови СРСР для того, щоб розділити націю і відділити молдаван від румунів. Насправді різницю між «молдовською» і румунською можна порівняти з відмінностями між наддніпрянським діалектом, яким користувалися в УНР та галицьким діалектом, яким говорили в ЗУНР.

Бесарабія і румунія
Говорити румунською, а не "молдовською" —  означає робити вибір на користь ЄС. Фото: Deviant Art

Законодавство про румунську мову кладе крапку в мовних суперечках у Молдові й не дає російським агентам впливу, грати на протиставленні молдован румунам та етнічним меншинам. Говорити румунською мовою в Республіці Молдова означає мати не лише визначену національну приналежність, а іншу, не «пострадянську» культурну самоідентифікацію і євроцентричний політичний вибір. Румунська мова, зрештою, є однією з офіційних мов Євросоюзу.

За останніми опитуваннями, 35 % молдован вважають себе румунами й підтримують об’єднання двох країн, натомість 47 % населення виступають проти. Водночас у Румунії підтримка такого союзу, який доволі складно реалізувати, адже Румунія член НАТО та ЄС, складає 74 %. Єдиним реалістичним варіантом є вступ Молдови до Євросоюзу, унаслідок чого фактично кордони було б зруйновано. І румунська влада активного в цьому допомагає уряду Маї Санду, яку москва намагається усунути від влади.

У Туреччині готують проросійських бойовиків

Проросійська молдавська партія «ШОР», ймовірно, направила 80 молодиків із Республіки Молдова до Туреччини, де їх тренували проривати поліцейські кордони та кидати димові шашки. Воєнізовані формування чоловіків «міцної статури» беруть участь у антиурядових мітингах, відіграючи роль силового крила, пише Deschide.MD з посиланням на власні джерела.

Бойовики ШОС
Воєнізовані бойовики допомагають ШОС проводити мітинги. Фото: National 

Повідомляється, що молодих людей із муніципалітету Кишинева та з різних районів Республіки Молдова невеликими групами організовано перевезли на триденний «відпочинок» на курорт Белек у Туреччині. Там частину з них навчали влаштовувати масові безлади під час протестів та проривати поліцейські кордони. Ще частину «відпочивальників» використали як кур’єрів — вони перевозили Молдова з гроші для фінансування протестів.

Інформатори видання повідомили, що «тітушки» перебували в Туреччині з 3 по 6 березня цього року, після чого приземлилися в міжнародному аеропорту Кишинева. Організатором «курсів» виступає дехто Александру Бірліга, який заплатив за в сукупності понад 21 тисячу євро за квитки на літак туди й назад.



Після повернення до Молдова молодиків затримали прикордонники, їх допитали, але потім відпустили. З аеропорту їх централізовано забрали невідомі особи. Журналісти Deschide.MD відслідкували, як вони йшли до мікроавтобусів. Тітушки ховали обличчя, а один навіть напав на знімальну групу.

Служба розвідки та безпеки Молдови (SIS) заявила, що тримає ситуацію на контролі й не дозволить бойовикам чинити безлад та провокації. Розвідники заявляють, що отримують допомогу від іноземних спецслужб.

Ніхто не збирається чекати і спостерігати

Захід каже, що вивчив уроки кремлівської агресії. На саміті в Рамштайні міністри оборони країн НАТО оголосили, що збільшать допомогу країнам, яким загрожує збройна агресія росії. Йдеться про Республіку Молдова, Грузію, Боснію та Герцеговину.

«Я думаю, що один з уроків, які ми вже винесли з війни в Україні, полягає в тому, що важливо надавати підтримку партнерам рано, а не пізно, тому що було важливо підтримати Україну до вторгнення. Зараз важливо підтримувати інших партнерів, які є вразливими до російського втручання. Тому союзники погодилися посилити своє партнерство із сусідніми країнами, і зараз ми працюємо над посиленням підтримки кібернетики, управління кризами та зв’язку», — заявив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг.

Санду і Столтенберг
Єнсь Столтенберг заявляє, що НАТО зробило висновки з війни в Україні. Фото: NATO

Президент Румунії Клаус Йоганніс висловив всебічну підтримку Молдові на саміті Бухарестської дев’ятки у Варшаві 22 лютого. За його словами, румуни підтримають Молдову, «за будь-яким сценарієм».

Євросоюз заявив про солідарність із Молдовою та підтвердив свою непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності Республіки Молдова в межах її міжнародно визнаних кордонів та особливого статусу Придністровського регіону. ЄС готовий підтримати Республіку Молдова в її прагненні до приєднання до великої європейської родини, заявила президент Європейського парламенту Роберта Мацола.

Раніше ми повідомляли про те, що Молдова скасувала авіарейси в п’яти напрямках на тлі напруженої ситуації з Придністров’ям. Інформатор також розповідав про те, що ГУР пояснив, навіщо росія дестабілізує ситуацію в Молдові.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube