Як чистити і доглядати за кухонними дерев'яними обробними дошками

Змастіть дошку олією або воском, щоб запобігти появі плям і поглинанню сильних запахів

Лайфхак, кухня, корисні поради, миючі щасоби, обробна дошка
Деревину потрібно регулярно мити вручну та змащувати маслом!

У дерев’яних обробних дошках є свій, так би мовити, шарм: вони м’якіші для лез ножів і набагато красивіші за пластикові. Єдиним недоліком деревини є те, що вона схильна до деформації, тому вимагає більше догляду. Деревину потрібно регулярно мити вручну та змащувати маслом. Покороблена дошка – справжня трагедія на кухні. Але належним чином доглядаючи за дерев’яною обробною дошкою, ви можете допомогти їй уникнути цієї долі, щоб вона прослужила багато років, переконаний експерт NYTimes.

Очищення обробної дошки

Завжди робіть це вручну. Ніколи не кладіть дерев’яну дошку чи інші дерев’яні предмети, наприклад, салатниці та ложки у посудомийну машину та не занурюйте їх у раковину, наповнену водою, оскільки вони деформуються або тріснуть.

У деяких ситуаціях дошку не потрібно мити зайвий раз. Якщо ви тільки нарізали хліб, просто видаліть крихти або протріть поверхню вологою тканиною чи паперовим рушником.

Якщо ваша дошка все-таки потребує очищення, спочатку обережно видаліть будь-які прилиплі шматочки їжі за допомогою столового скребка або металевої лопатки. Якщо є стійкі плями, ви можете створити суспензію з харчової соди та води й обережно нанести суміш на дошку зручною губкою.

Обережно потріть дошку губкою та гарячою мильною водою. Використовуйте м’який засіб для миття посуду без запаху. Важливо вимити обидві сторони дошки, навіть якщо ви різали лише з одного боку. Це допоможе запобігти її нерівномірному висиханню і деформації дошки.

Промийте дошку та ретельно висушіть її чистим кухонним чи паперовим рушником. Поставте її вертикально, щоб запобігти накопиченню залишків води, і дайте повністю висохнути на повітрі, перш ніж сховати дошку на зберігання.

Миття дерев'яної дошки

Перше, що радить експерт, це придбати нехитрий і недорогий – від 15 до 30 гривень – скребок. Також можна купити металеву лопатку, така обійдеться трохи дорожче. Ці засоби використовується, щоб обережно зішкрібати прилиплу їжу або видаляти засохлу сіль – якщо ви використовуєте пасту з сіллю та лимоном, щоб позбутися запахів.

Також купіть м’яке мило для посуду і паперові рушники. Їх слід використовувати, щоб увібрати якомога більшу кількість води з дошки, перш ніж дати їй висохнути на повітрі. Використовуйте паперові рушники, щоб нанести на дошку мінеральне масло або віск.

Харчова мінеральна олія, бджолиний віск або їхня суміш також згодяться. Сіль і лимон або дистильований білий оцет використовуються для дезодорації вашої дошки. А от харчова сода може видалити стійкі плями.

Видалення неприємних запахів

Якщо ваша дошка вловлює будь-які запахи сильнодіючих продуктів, таких як часник і цибуля, є кілька способів дезодорувати її. Щоб видалити запахи, обережно натріть дошку сіллю та половинкою лимона. 

Посипте дошку щедрою кількістю солі. Вичавіть лимонний сік на сіль і використовуйте зрізану сторону лимона, щоб натерти сумішшю дошку. Якщо ваш лимон не дуже соковитий, ви можете додати трохи води на дошку, щоб створити густу пасту.

Дайте пасті повністю висохнути на дошці, це може зайняти близько години, а потім обережно зіскребіть її за допомогою столового скребка чи металевого шпателя. Вимийте і висушіть дошку.

Крім того, щоб допомогти усунути запахи, ви можете збризнути поверхню дошки розчином 25% дистильованого білого оцту та 75% води. Просто переконайтеся, що після розпилення дошка стоїть вертикально, щоб вона повністю висохла на повітрі, перш ніж ви її сховаєте. І майте на увазі, що це може тимчасово залишити присмак оцту на вашій дошці.

Догляд за дошкою залежить від того, з якої вона деревини.
Догляд за дошкою залежить від того, з якої вона деревини.

Боротьба з цвіллю й дезінфекція

Якщо на вашій дошці з’явилася пліснява – зазвичай це виглядає як скупчення маленьких чорних цяток, то можливо, пора з нею попрощатися. Пліснява зазвичай виникає внаслідок недостатнього сушіння перед зберіганням. Та якщо ви дійсно хочете врятувати свою дошку, можете відшліфувати деревину. 

Для дезінфекції в більшості випадків мила та гарячої води достатньо. Також можна використати розведений розчин хлорного відбілювача та води. Однак цей метод може висушити і знебарвити дерев’яні дошки.

Ви також не повинні покладатися на розчин оцту для знищення мікроорганізмів на поверхні дошки. Однак розчин оцту може допомогти усунути сильні запахи з дошки.

Змастіть дошку олією чи воском

Дерево природним чином висихає після частого миття, тому вам потрібно змастити його маслом і воском, щоб запобігти його розтріскуванню. Належне кондиціонування дошки також створює захисний бар’єр від вологи, і це допомагає підтримувати її в чистоті й знижує ймовірність деформації і тріщин, допомагає запобігти появі плям та поглинанню сильних запахів.

Щедро нанесіть на деревину безпечну для харчових продуктів мінеральну олію і використовуйте паперовий рушник, щоб рівномірно розтерти ним всю поверхню та боки дошки. Мінеральне масло недороге, і його легко знайти в більшості господарських магазинів.

Поставте дошку вертикально, бажано на ніч, щоб деревина ввібрала масло. Наступного дня скористайтеся свіжим паперовим рушником, щоб витерти надлишки. Потім нанесіть безпечний для харчових продуктів бджолиний віск або воскову суміш, щоб допомогти ущільнити масло в дошці. 

Щоденне змащування дошки маслом і воском займає пару хвилин. Це потрібно робити десь раз на місяць, залежно від породи деревини та клімату, у якому ви живете. Але після нанесення масла знадобиться кілька годин, щоб воно ввібралося в деревину.

Дотримуйтеся вказівок щодо змащування дошки маслом і воском на самому початку її використання. Якщо ви не будете регулярно змащувати деревину маслом, після цього вона висохне, зморщиться і зрештою потріскається.

Шліфування пошкодженої дошки

Можна взяти наждачнйи папір. Для шліфування професіонали рекомендують використовувати діапазон зернистості наждачного паперу від 80 до 400, залежно від того, чого ви прагнете досягти.

Вам потрібно буде виконати кілька раундів шліфування, починаючи з крупніше зернистого наждачного паперу і поступово переходячи до більш дрібного: 100, 120, 150 та 180, а фінішну обробку – зернистістю 220.

Розріжте наждачний папір так, щоб він містився навколо невеликої плоскої коробки, ту, яку зручно тримати однією рукою. Коли наждачний папір забивається або зноситься, перейдіть на новий шматок.

Закінчивши шліфування, скористайтеся чистою ганчіркою або великою щіткою для фарби, щоб очистити всі частинки деревини. Потім намажте дошку маслом і воском.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube