Не викидайте насіння дині! Їх можна круто використати - невідомі лайфхаки

Читать на русском

Прості рецепти для вашої краси та здоров'я

Читать на русском
Молоко, диня та дівчина
Диня - один із найкорисніших продуктів

Прості рецепти для вашої краси та здоров'я

Диня - один із найкорисніших продуктів. Влітку вона стає частим гостем на столі. Її насіння також мають цілющі властивості, але багато хто їх просто викидає. Інформатор розкаже, як можна використовувати насіння дині на користь.

Молоко з динного насіння. З насіння виходить справді дуже цінний продукт. Крім вмісту вітамінів і фолієвої кислоти. Для приготування необхідно: насіння, трохи м'якоті дині, вода та мед. Вода потрібна звичайна питна, її кількість можна змінювати залежно від бажаної густоти. Мед можна додати за смаком та бажанням. 

Приготування: викладіть насіння та м'якоть дині в чашу блендера і додайте трохи води (приблизно 1/3 від усього об'єму). І на високій швидкості блендера подрібніть насіння з водою. Після того, як насіння подрібнилося, додайте воду, що залишилася, і ще раз все змішайте. Необхідно процідити одержану рідину через кілька шарів марлі. Якщо смак не дуже насичений або не солодкий, додайте шматочки дині. Також можете додати в проціджене молоко мед або інший підсолоджувач до смаку і перемішати. Молоко з динного насіння готове!

 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 

Публикация от 🥗ВЕГАНСКИЕ РЕЦЕПТЫ КАЖДЫЙ ДЕНЬ (@veganstvo_syroedenie)

Насіння дині їдять як перекус: додають у салати, кашу, морозиво та мюслі, у десерти, хліб та випічку.

А відваром насіння дині можна протирати шкіру обличчя - засіб живить та омолоджує. Столову ложку перемеленого насіння змішуєте зі склянкою води і відправляєте в чисту сковороду, доводите до кипіння. Після закипання "тушкуєте" 5 хвилин на мінімальному вогні. Отриману суміш проціджуєте, остуджуєте та протирайте шкіру обличчя.

Також застосовують натуральні маски з дині. Готуються вони швидко, із додаванням простих інгредієнтів. Використовуйте стиглі плоди кавуна та дині, дозрілі у серпні. Маска рекомендується як експрес-засоби для втомленої шкіри. Підходить після тривалої дороги, безсонної ночі. Для приготування змішайте два інгредієнти: динну м'якоть та кавунове пюре. Потім нанесіть маску на шкіру, тримайте протягом 20 хв. Змийте засіб прохолодною водою. Ефект помітите та відчуєте відразу: шкіра набуде здорового вигляду, з'явиться бадьорість, покращиться настрій.

Насіння дині добре справляється зі стрічковими паразитами, хоча, звісно, краще звернутися до лікаря. Для того щоб приготувати напій слід взяти майже повну склянку подрібненого насіння дині і залити їх 1 склянкою окропу. Дати настоятися протягом 1 години, після чого їх потрібно ретельно процідити. Вживають рідину по 1/2 склянки за 1 годину до прийому їжі 3 рази на добу. Тривалість, залежно від виду стрічкового хробака, може бути від 10 до 30 днів. Необов'язково використовувати тільки свіже насіння. Їх цілком можна заготувати про запас, попередньо добре промив і просушивши. Зберігати таку сировину треба у паперовому пакеті у сухому місці.

Користь

  • До складу динного насіння входить 10 вітамінів (А, C, K, PP та майже всі вітаміни групи B), а також 10 корисних елементів (кальцій, йод, залізо та інші).
  • Динне насіння нормалізує холестерин.
  • Допомагає покращити пам'ять.
  • Динне молоко також допомагає при кашлі.
  • Насіння має відхаркувальний ефект.
  • Допомагають боротися із запаленнями.
  • Очищає нирки, кишечник. 
  • Застосовувати насіння можна як сечогінні та для чоловічої потенції.

Протипоказання

  • Протипоказане це насіння при підвищеній кислотності шлунка та інших проблемах травної системи.
  • Також зловживання цим продуктом може викликати проблеми із селезінкою. Груба текстура може дратувати слизову оболонку та внутрішні органи.
  • Пророщене насіння дині їсти не рекомендують через утворення токсинів.
  • Не можна диню вживати разом із спиртними напоями, молоком та холодною водою, можливі кишкові коліки та пронос.
  • Не рекомендується вживати їх при гемороїдальній хворобі.
  • Насіння не можна їсти людям з виразкою та високою концентрацією шлункового соку.
  • Жінкам, що годують.
  • При непереносимості компонентів.
  • При цукровому діабеті.

Раніше Інформатор писав про те, що дієтологи спростували шкідливість нітратів в кавунах. Скільки їх можна безпечно з'їсти?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.