Інформація в електронному вигляді надсилатиметься одразу до реєстру "Оберіг", а також відображатиметься в "Резерв+"
В Україні з вівторка, 1 квітня, почав працювати електронний кабінет військово-лікарських комісій. Тепер висновки ВЛК про придатність чи непридатність людини до служби повинні оформлюватись у цифровому форматі.
Так, 1 квітня 2025 року стартував другий етап впровадження електронних постанов ВЛК. Перший етап розпочався в березні 2025 року, коли ВЛК, які пройшли навчання, отримали можливість формувати постанови в електронному вигляді.
Заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко заявила, що нововведення дасть змогу громадянам не ходити до ТЦК. Інформація в електронному вигляді надсилатиметься одразу до реєстру "Оберіг", а також відображатиметься в "Резерв+".
"У новій системі зареєструвалось понад 12 тисяч членів ВЛК. За місяць вони виконали більше 100 тисяч різних операцій у нових електронних кабінетах ВЛК. Це доводить, що система працює і готова до масштабування", - зазначила вона.
Тепер всі ВЛК зобов'язані оформлювати довідки та свідоцтва про хворобу виключно в електронному форматі. Зокрема, у Волинському ТЦК пояснили українцям, що на тлі запроваджених змін:
Зазначається, що громадяни отримують при цьому низку переваг. Йдеться про:
"Це значно спростить процеси та скоротить терміни розгляду заяв", - підсумували у Волинському ТЦК та СП.
Тепер військовозобов'язані громадяни проходитимуть медичний огляд в будь-якому цивільному медзакладі, де їм зручно. А також максимально анонімізовано.
"Адже лікарі, які оцінюватимуть ці дані, не зможуть ідентифікувати особу, якій визначають придатність чи непридатність до служби, та й інформація передаватиметься до Міноборони для обробки в "анонімному форматі", - пояснили у Рівненському обласному ТЦК та СП.
Закон №4235-IX, який в лютому підписав президент України, передбачає продовження строку проходження медичного огляду обмежено придатними до 5 червня 2025 року. Відтак військовозобов’язані, які мають статус обмежено придатних не встигнуть чи свідомо проігнорують обов’язок повторно пройти медогляд, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності та отримати штраф - від 17 тисяч гривень до 25 500 гривень.
Відповідно до статті 335 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на строкову військову службу карається обмеженням волі на строк до трьох років. Також у разі непроходження ВЛК без поважних причин, військовозобов'язаного можуть оголосити в розшук.