Порядок військового обліку визначений в постанові уряду
Наприкінці грудня Кабінет міністрів затвердив нові правила військового обліку. У зв’язку з тим, що в Україні продовжується загальна мобілізація та воєнний стан, чи розповсюджуються ці правила на всіх чоловіків? Чи треба ставати на військовий облік чоловікам-ВПО? Роз’яснив експерт.
В ексклюзивному коментарі ZN.UA про те, чи треба ставати на військовий облік чоловікам, які є внутрішньо переміщеними особами розповів адвокат, юрист-волонтер Гарячої лінії Асоціації правників України з питань, пов'язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом Семен Яценко.
«Правовий статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а саме їх права, обов’язки та гарантії встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014. Цілком зрозуміло, що цей Закон не врегульовує будь-які інші питання, зокрема ті, що пов’язані із сферою військового обліку.
Питання виконання військового обов’язку, зокрема його складової частини - дотримання правил військового обліку, врегульовано спеціальним Законом – «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992. Цей Закон не встановлює особливих правил для ВПО. Відповідно до статті 33 цього Закону, військовий облік ведеться за місцем проживання. Відповідно до статті 37 цього Закону, після прибуття на нове місце проживання, призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані стати на військовий облік в семиденний строк», - пояснив юрист.
Експерт звернув увагу, що нова процедура обліку військовозобов’язаних встановлена Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.
«Так, зокрема, відповідно до пункту 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, встановлено, що взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Таким чином доходимо висновку, що внутрішньо переміщена особа чоловічої статі, але за умови, якщо він належить до категорії призовник, військовозобов’язаний, або резервіст, має юридичний обов’язок стати на військовий облік за новим місцем проживання», – сказав Яценко.
Раніше ми писали про те, що для власних ІПСО росіяни почали використовувати Telegram-канали, в яких українці сповіщають про роздачу повісток. Вони створюють їх самостійно або ширять якомога більше локацій, погано перекладаючи на українську. Доходить до абсурду – боти пишуть про собак, яких військові відправляють у рейди з камерами.