Боятись нема чого, якщо знаєш свої права
Попри численні пояснення в соцмережах і ЗМІ в Києві продовжується паніка через роздачу повісток на вулицях. Інформацію про точки чергування військових передають у відповідні телеграм-канали, чим користується ворог. Вже відомі факти створення “ботів”, мета яких – лише посіяти паніку серед місцевого населення.
Для аналізу ми взяли відповідний телеграм-канал, на який підписано майже 14 тисяч людей. Судячи з нього, масового стеження за потенційними призовниками немає, але все залежить від дня тижня. За 16 січня опубліковано лише два пости з адресами, де стоять військові. За 15 січня – один піст, за 14 січня – десять. Більшість свідків пише, що люди у військовій формі просто спостерігають, але дехто бачив, як вони роздають повістки. Адміністратор каналу заспокоює:
“Друзі, ті, хто розносять адресні (повістки – ред.) ще жодного разу не були помічені за випискою “на колінці”. Тому не кіпішуйте заздалегідь. Прошу вдруге, не несіть мені брехню з неперевірених джерел, у яких закриті коментарі, і немає жодного підтвердження”.
Власне, останні ознаки і є у телеграм-каналів, які створені з метою ІПСО – інформаційно-психологічної операції. Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культури і інформаційної політики SPRAVDI вважає, що в телеграм-каналах на кшталт “Вручают повестки Харьков”, “Вручают повестки Киев” ширяться російські меседжі про те, що повістки роздають в магазинах і автобусах або що після призову чоловіків відправлять в якості “гарматного м’яса”.
“Такі наративи гальмують поповнення особового складу ЗСУ, дискредитує українську армію та деморалізує українців”, – пишуть в SPRAVDI.
Найкращий захист від незаконних дій – знати свої права. Інформатор вже звертався до юристів щодо правил вручення повісток, і тепер нагадує про це:
Також ми попросили адвоката Станіслава Ліфлянчика прокоментувати законність повісток, які виписують «на колінці». Виявилось, що це незаконно. Дійсно, шукати людину можна будь-де. Але виписувати повістки можна лише на підставі наказу. Його заздалегідь видають на певну особу (це означає, що ПІБ і місце реєстрації призовника визначається завчасно) для направлення на ВЛК (військово-лікарська комісія) або у військомат. На підставі цього наказу ТЦК (територіальний центр комплектування) виписує повістку і шукає призовника. За словами адвоката, від ТЦК лунало багато маніпуляцій з приводу того, що вони можуть видавати і виписувати повістки будь-де і будь-кому. Видавати так, а ось виписувати – ні.
Як себе захистити? По-перше, попросити представитись і пред’явити свої документи тих, хто до вас звертається. Далі вони мають назвати причину, через яку вас зупинили. Це може бути підозра у вчиненні правопорушення, в такому разі їм слід показати, на підставі чого підозрюють саме вас (заява або фоторобот). Також викликати підозру у скоєнні правопорушення може ваш зовнішній вигляд – наприклад, брудний одяг або краплі крові. Але вони мають обгрунтувати свою підозру. Якщо все є, передавати свій документ ви можете лише тій особі, яка з вами розмовляє. Або тримати документ в руках, але так, щоб він/вона мав/мала змогу ознайомитись з інформацією. Передавати вашу особисту інформацію заборонено. Якщо вас не відпускають після цього, просіть скласти протокол про затримання. Виписують повістку? Просіть припинити правопорушення або викликайте наряд поліції. Фільмувати процес дозволено, якщо події відбуваються не на блокпосту або іншому стратегічному об’єкті. Багато хто посилається на воєнний стан, який обмежує конституційні права людини. Станіслав Ліфлянчик каже, що воєнний режим регламентований законом. Тобто всі обмеження мають бути прописані в наказах Президента, Конституції і Законі України “Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку” та інших законодавчих актах.
Не перший місяць в інформаційному просторі України є побоювання наступу з боку Білорусі. Небезпідставні, адже недалеко від державного кордону багато разів фіксувались переміщення військових і важкої техніки. А 16 січня після тривалої підготовки почалися спільні російсько-білоруські навчання. В Україні на це реагують спокійно і тримають ситуацію під контролем. В етері національного телемарафону голова Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко сказав, що наразі на території Білорусь перебуває близько 11 тисяч російських військових, але ця кількість постійно змінюється. Другу мотострілецьку дивізію змінює шоста. Збільшень угрупувань Україна не фіксує. Дейнеко також повідомив, що біля кордону з Білорусю ми зводимо інженерні споруди. Залишається зробити висновок, що раптового наступу точно не буде. Втім, не слід забувати про втрати на Східному напрямку, де росіяни посилили атаки – наприклад, в районі Соледару і Бахмуту.
На початку 2023 року уряд ухвалив новий порядок ведення військового обліку. Тепер на нього беруть чоловіків від 16 до 27 років. Військовозобов'язаними вважаються жінки, які мають медичну та фармацевтичну спеціальність. Якщо вони отримали її до 30 грудня 2022 року, то роботодавець не має права вимагати від них військовий квиток. Серед інших можливостей нового військового обліку - можливість стати на нього через "Дію". Тоді в мережі ширилась інформація щодо вручення повісток в "Дії", але цю інформацію в Мінцифри спростували.
Раніше ми писали про те, чи варто чекати наступу на Запорізькому напрямку. Також читайте про те, що на окупованих територіях ворог посилив перевірки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.