Військові натравлюють собак з камерами: як російське ІПСО лякає Київ прихованою мобілізацією

У бойових гусей з’явились конкуренти

Військові натравлюють собак з камерами: як російське ІПСО лякає Київ прихованою мобілізацією
Російські пропагандисти вийшли на новий рівень

Для власних ІПСО росіяни почали використовувати Telegram-канали, в яких українці сповіщають про роздачу повісток. Вони створюють їх самостійно або ширять якомога більше локацій, погано перекладаючи на українську. Доходить до абсурду – боти пишуть про собак, яких військові відправляють у рейди з камерами. 

В телеграм-каналі "Повістки Київ" написали про те, що бачили, як правоохоронці через паркан перекидали собаку з камерою й управляли з планшета – ймовірно, бідолашним псом. До допису він додав фото трьох патрульних. Все це відбувалося нібито в районі Новосілки.

Собака дистанційного керування
Собака дистанційного керування

Важко зрозуміти – чи це почуття гумору користувачів, чи таким чином російські пропагандисти намагаються залякати призовників. В телеграм-каналі багато ознак їхньої присутності, і один з найпоширеніших – максимально поганий переклад на українську. Таких елементарних помилок можуть припускатись лише люди, які погано володіють мовою. Зверніть увагу навіть на опис каналу: “В цьому каналі ви можете дізнатись де по Києві та Київській області роздають повістки, щоб заздалегідь оминати ці місця. Пишить сюди”. 

Окрім того, вони вигадали нові станції метро, як от “чайна” (переплутали з “Почайною”), “Райдужна” (наразі ця станція метро лише в проєкті) або станція метро “Троєщина” (в мріях троїщан, бо там є лише трамвайна зупинка та ж/д-станція). 

Станція метро?
Станція метро?
Подивились у завтрашній день
Подивились у завтрашній день

В більшості випадків перелякані мешканці або російські боти пишуть про те, що військові або поліцейські "ходять" або "вичікують". Втім, це не має нічого спільного з роздачею повісток. Як повідомляють юристи, в повістці має бути зазначено, кому вона адресується. Роздавати порожні бланки і заповнювати їх “на колінці” ані співробітники ТЦК (територіальний центр комплектування), ані поліціянти не мають права. Що робити в таких випадках – читайте тут.

Для чого це росіянам? Вочевидь, створити ілюзію того, що в українській армії не вистачає військовослужбовців, і втрати на фронті такі, що людей хапають прямо з вулиць. 

“Такі наративи гальмують поповнення особового складу ЗСУ, дискредитує українську армію та деморалізує українців. Російські меседжі поширюють у багатотисячних Telegram-каналах. Хайпують ці Telegram-канали чи цілеспрямовано виконують завдання російських кураторів – мають відповісти спецслужби. У будь-якому разі ці канали просувають вигідні рф наративи”, – йдеться у дописі Центра стратегічних комунікацій при Міністерстві культури і інформаційної політики SPRAVDІ. 

Щоправда, під дописом коментатори влаштували дискусію щодо вірогідності таких каналів. Майже кожен учасник розмови запевнює, що особисто бачив, як повістки роздають на вулицях. Так, воєнний стан не скасовано. Але варто знати свої права, щоб не стати жертвою правопорушень. А ще – критично мислити і довіряти лише власним очам та офіційним джерелам інформації, щоб не стати жертвою російської пропаганди. 

Що не так з повістками

В законі чітко не прописано, в яких саме місцях співробітники ТЦК мають видавати повістки. Тому отримати їх можна будь-де - біля магазину, в парку чи на вулиці. Але юристи запевняють, що повістку мають виписати на підставі певного наказу. В ній зазначається ПІБ людини і місце реєстрації. Окрім того, повістка не означає миттєву мобілізацію. Це може бути проста вимога встати на військовий облік. Порушення прав людини фіксують в різних містах України - наприклад в передмісті Дніпра мешканці побачили на вулиці списки з даними призовників, які не встали на військовий облік. Але реагувати на такі випадки потрібно, і робити це з врахуванням захисту власних прав. 

Раніше ми писали, чи виправданий страх киян отримати повістку. Також читайте про те, що дані про призовників, резервістів та військовозобов'язаних будуть автоматизовані

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube