Військовий облік: чи роздаватимуть в Україні повістки жінкам - пояснення ТЦК

Жінок можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час

Мобілізація в Україні
Наразі під час мобілізації жінок примусово не призивають до армії

Постановка жінок на військовий облік, яка запрацювала в Україні 1 жовтня, не має нічого спільного з мобілізацією. Тому наразі примусового призову жінок до лав ЗСУ немає. Проте їх все ж можуть призвати на військову службу у воєнний час.

Про це в інтерв'ю Телеграфу розповів представник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін. Він пояснив, що постановка на військовий облік жінок-медиків та жінок-фармацевтів визначена у Законі "Про військовий обов'язок та військову службу" та не має нічого спільного з мобілізацією.

"У пункті 11 ст. 1 змінювали перелік спеціальностей, але у результаті на сьогодні ми маємо майже те ж саме, що й 31 рік тому - обов'язковому військовому обліку підлягають жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність. Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони, можуть стати на облік за бажанням", - каже Істомін.

При цьому військовозобов’язаним жінкам-медикам виїзд за кордон не заборонений. Такі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців і посадових осіб.

"Під час мобілізації жінок примусово не призивають до армії, принаймні поки що. Але вони, безумовно, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час, або ж піти на службу добровільно, підписавши контракт", - повідомив представник ТЦК.

Також більшість жінок, які перебувають на військовому обліку, мають право на відстрочку або звільнення. Зокрема, у разі, якщо жінка одна виховує неповнолітню дитину, дитину з інвалідністю чи є мамою трьох дітей.

"Якщо у подружжя військовозобов’язаних є на утриманні неповнолітня дитина, то призваним до ЗСУ може бути лише один з батьків. Зазвичай правом на відстрочку чи звільнення користуються жінки. Але якщо дитина в такій родині вже доросла, і також підлягає мобілізації, то призвати можуть всіх трьох. Та це в теорії... Тобто, все дуже індивідуально, життєвих варіацій багато", - підсумував Роман Істомін.

Військовий облік жінок в Україні

З 1 жовтня 2023 року на військовий облік зобов'язані стати всі жінки віком від 18 до 60 років, які мають медичну або фармацевтичну освіту. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи.

Раніше це питання не контролювалось, тому деякі жінки не ходили до військкомату. Однак тепер це стало вимогою. Військовий облік жінок 2023 регулюється наказом Міністерства оборони України від 07.02.2022 р. № 35.

У жінок буде 3 роки, щоб стати на військовий облік - до 31 грудня 2026 року. До цього часу жінки з медичною та фармацевтичною освітою зможуть працевлаштуватися на роботу без подання військового квитка. Однак під час прийняття на роботу їх попереджатимуть, що підприємство буде зобовʼязане повідомити про них територіальний центр комплектування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі  Інформатор Live.  Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube