У травні росія захопить небо над Україною. Чи можна цьому вірити?

У травні росія захопить небо над Україною. Чи можна цьому вірити?

Читать на русском

Ракети української ППО вичерпуються, але Захід має чим їх замінити

Читать на русском
Українська ППО
Наше небо й далі під захистом

Ракети української ППО вичерпуються, але Захід має чим їх замінити

Таємні документи США свідчать, що Українська протиповітряна оборона після року війни вичерпала основні засоби для захисту територій, зокрема ракети до радянських ЗРК. Якщо описане відповідає дійсності, це загрожує докорінним змінами на полі бою, але є причини вважати такі прогнози занадто песимістичними. Україні допомагає впоратися з викликами зменшення кількості ворожих обстрілів та постачання західного озброєння союзниками.

У травні росія захопить українське небо?

The New Yourk Times опублікувало матеріал на основі зливу секретних документів Пентагону. Згідно із цими даними, в Україні запаси радянських ракет протиповітряної оборони, таких як С-300 та ЗРК «Бук», вичерпаються найближчим часом. Нібито, розвідка США навіть наводить орієнтовну дату — 23 травня. У звязку із цим виникають побоювання, що Україна буде змушена вибирати, що захищати: війскові об’єкти чи міста. Адже не зважаючи на те, що Захід передав чимало зразків нового озброєння, радянські ЗРК складали основу оборони.

Згідно з  документом, який датований 28 лютого, запаси ракет радянських часів С-300 і ЗРК «Бук», які становлять 89 % протиповітряної оборони на глибині території, будуть повністю вичерпані до 3 травня чи середини квітня. The New Yourk Times уточнює, що розрахунки базувався на темпах використання ракет наприкінці зими.

Су-35
Якщо українська ППО виснажиться, російська авіація зможе переламати хід війни. Фото: Newsweek

Щодо засобів ППО, призначених для захисту військ на лінії фронту, якщо вірити даним витоку, вони вичерпаються до 23 травня, що призведе до того, що ворожа авіація зможе практично безборонно проникати вглиб території України. Це докорінно змінить ситуацію на війні, адже росія зможе нарешті захопити контроль над небом завдяки тотальній перевазі в кількості та якості літаків.

«Якщо протиповітряна оборона України зруйнується або буде суттєво зменшена, то під безпосередньою загрозою опиняться її сухопутні війська, зокрема артилерія. І без артилерії, опори військових зусиль, російські сили матимуть можливість досягти значних успіхів на полі бою», — пише New Yourk Times.

Чи справді ракети ППО закінчуються?

За осінь та зиму 2022–2023 років було витрачено 1,5 тисячі ракет ППО. Про це розповів речник Командування ВПС України Юрій Ігнат в ефірі телемарафону.

«Восени і взимку ворог атакував нашу інфраструктуру. Якщо брати дрони-камікадзе й ракети, то по 750 тільки знищено нашою ППО. Це півтори тисячі повітряних цілей. За всю ж війну — ще 600 одиниць пілотованої техніки та як мінімум півтори тисячі БПЛА знищено нашими Силами оборони», — зазначив Ігнат.

Вочевидь, проблеми є. Пан Ігнат зазначив, що нові системи, поставлені західними партнерами, можуть повністю замінити витрачені, але щоби повністю замінити їх, нам потрібно «багато систем». Він відмовився називати скільки саме, однак висловив надію, що союзники зможуть поставити потрібну кількість.

Зустріч в "Рамштайні"
На зустрічі в "Рамштайні" тема ППО було важливою, але не єдиною. Фото з відкритих джерел

На останній зустрічі в «Рамштайні» багато уваги приділяли саме стану українського ППО. Але, як бачимо, це питання зовсім не було визначальним і єдиним. Якби українській ППО дійсно загрожував колапс, зрозуміло, що це б стало темою № 1 для обговорення: навіщо надавати танки та гармати, якщо будь-якої миті може прилетіти ворожа авіація і розбомбити все?

У іншому своєму матеріалі New Yourk Times, пише, що попросила прокоментувати ситуацію з українським ППО західного військового чиновника. На умовах анонімності він заявив, що продовження поставок від союзників і зменшення російських ударів дозволили Києву відновити свої запаси.

Чим можна замінити радянське озброєння

Загалом сучасна протиповітряна оборона, залежно від радіусу дії, складається з трьох рівнів: далекого, середнього та ближнього. Натівські зразки озброєння, які вже є в наявності й надходять в Україну, можуть, принаймні частково, допомогти перекрити прогалини в мережі захисту.

С-300 — це ракети дальнього радіусу враження. Вони можуть збивати крилаті ракети на відстані 150–300 км. С-300 становлять основу нашої дальньої оборони. Запаси цих ракет, ймовірно, частково поповнюються зі складів країн-союзників. Водночас у квітні на бойове чергування заступив американський ЗРК дальнього радіусу дії Patriot. Ще два таких комплекси в дорозі. Вони значно потужніші за старі радянські розробки, і хоча їх мало, можуть певною мірою допомогти впоратися із задачею.

ЗРК «Бук», які збили найбільше літаків та гвинтокрилів ворога, мають середній радіус дії — до 30 км. На озброєнні ЗСУ до війни їх було близько 70. Щодо ракет до цих комплексів, то їх виготовляють лише в росії. На щастя, США мають чим їх замінити, пише Forbes. Річ у тім, що після невеликої модернізації на «Буках» можна використовувати Raytheon RIM-7 Sea Sparrow. Ці ракети вже закладені в пакети допомоги Пентагону. RIM-7 використовують для захисту кораблів від літаків, ракет і безпілотників на відстані до 28 км. За принципом дії вони подібні до штатних ракет «Бука» й на складах США їх тисячі. Перевага також у тому, що перевезти ракети значно простіше, ніж цілі ЗРК, та й не потрібно спеціально готувати персонал.

"Бук" з новими ракетами
Український "Бук" з натівськими ракетами RIM-7. Фото: Air & Cosmos International

Крім того, західні союзники намагаються замінити радянські зразки систем ППО середнього радіусу дії своїми розробками. Італія та Франція оголосили, що направляють в Україну невизначену кількість своїх SAMP/T. Сполучені Штати відправили два NASAM, і в документах зазначено, що мають надійти ще шість, пише New Yourk Times. По одному NASAM мають передати Канада та Норвегія.

За даними зливу, в ЗСУ залишилось мало систем ППО ближньої дії. Нібито, є лише 24 ракети для ЗРК «Оса», військові витрачали в середньому 20 ракет на місяць. Цей комплекс може вражати цілі на відстань до 10 км. В Україні таких комплексів до війни було близько ста і вони відіграли важливу роль у захисті українського неба. У союзників їхні функції виконують інші системи, ті ж IRIS-T. Але західні ракети коштують у десятки разів дорожче — 500 тисяч доларів замість 56 тисяч. Тому логічно, що там, де це було можливо, ЗСУ використовували саме радянські зразки озброєння.

ЗРК «Оса» в строю вже 30 років, у країнах колишнього Варшавського договору їх перевели в запас, тому нових ракет не виготовляють. Водночас резерви Румунії, Польщі та Греції, ймовірно, використовувалися для поповнення запасів ЗСУ, але вони не безмежні. Видання Defence24 пише, що польські зброярі з Polish Armaments Group ще торік модернізували ЗРК «Оса». Зокрема є напрацювання щодо встановлення на комплекс німецьких ракет «повітря-повітря» малої дальності IRIS-T.

Встановлення ракет IRIS-T, або інших ракет з аналогічними параметрами, істотно підвищить бойові можливості ППО. «Оса» зможе вражати більшу кількість цілей за короткий час. Витрати таких ракет теж суттєво впадуть. Питання ціни залишиться, однак вони не будуть у дефіциті, адже країни Заходу мають значні їх запаси. Вивчають і можливості використання інших ракет, зокрема AIM-9, які встановлюють на літаки F-16, та NASAMS. Цікаво, що на полі бою в Україні було помічено ЗРК «Оса» в польському камуфляжі.

ЗРК "Оса"
ЗРК "Оса" з німецькими ракетами  IRIS-T на польській виставці озброєння. Фото: Defence24

Суттєво допомоги в розв’язанні проблеми могло б постачання в Україну західних літаків. Мова йде в першу чергу про F-16, але можливі й інші варіанти. The Economist пише, що шведський Gripen краще підходить для стримування ворожих літаків. Маючи кращі радари та широкий асортимент озброєння «повітря-повітря», натівські літаки можуть оперативно переміщатися по території країни, вражати цілі там, де відчувається брак засобів ППО. Хоча про їхню передачу ЗСУ союзники поки не заявляли, відомо, що українські пілоти проходять навчання, тому в перспективі це можливо.

Чому з’являються такі песимістичні зливи?

New Yourk Times ґрунтується на витоку таємних документів, достовірність яких принаймні частково підтверджена Пентагоном. Американці кажуть, що винуватця зливу знайшли, і ним виявився 21-річний технік Джек Тейшейра, який просто хотів повихвалятися доступом до секретних даних перед друзями. Але в цій історії є ще чимало темних плям. Українська влада та Велика Британія заявляли, що частину інформації з витоку сфальшовано.

Оприлюднений унаслідок зливу матеріал є скандальним і шкодить Західній коаліції. Його широке висвітлення співпадає з підготовкою до українського контрнаступу. Зважаючи на невигідні характеристики становища України та ігнорування стану збройних сил рф, такий підбір документів для зливу взагалі має ознаки ІПСО. Зрештою, не лише ППО України вичерпується, росія теж значно скоротила кількість обстрілів і не може відновлювати свої запаси ракет у швидкому темпі, як раніше.

Російський БПЛА
Україна і далі успішно збиває російські БПЛА. Фото Reuters

З іншого боку, можна припустити, що американські розвідники підготували добросовісний матеріал, на основі якого приймалися подальші рішення Білого дому щодо постачання Україні засобів ППО. Однак Джек Тейшейра підбирав для оприлюднення такі документи, які відповідали б його світоглядним переконанням. А він, як розповідають, вважав, що уряд США маніпулює виборцями за допомогою пропаганди й насправді опір України росії є безнадійним. Словом, типовий прихильник конспірологічних теорій та виборець Трампа.

Раніше ми писали про те, що міністр оборони Олексій Резніков заявив після зустрічі в «Рамштайні», що пріоритетними для України наразі є засоби протиповітряної оборони, а літаки будуть пізніше. Інформатор також розповідав про те, що за словами Наталії Гуменюк, ворог змінив тактику обстрілів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.