Російський «ТОБОЛ» може збити Starlink? Що воно таке і наскільки небезпечно

Російський «ТОБОЛ» може збити Starlink? Що воно таке і наскільки небезпечно

Читать на русском

Росіяни мають системи радіолокаційної боротьби, які можуть створювати перешкоди для супутникового інтернету, яким користується українська армія

Читать на русском
РЕБ "Тобол"
Війна поширюється і на космос

Росіяни мають системи радіолокаційної боротьби, які можуть створювати перешкоди для супутникового інтернету, яким користується українська армія

У москві заявляють про створення засобів радіолокаційної боротьби, яка може чинити перешкоди роботі й навіть знищувати супутники Starlink. Йдеться про секретну систему РЕБ «Тобол». Її застосування може дійсно створити певні проблеми українським військовим, але навряд вона є аж такою небезпечною, як кажуть у бункері.

Кремль каже, що може глушити інтернет українській армії

Росія має секретну зброю, яка здатна перекрити доступ українській військ до інтернету через супутниковий зв’язок Starlink. Про це повідомляє The Washington Post, з посиланням на секретний звіт розвідки США зі зливу документів Пентагону.

Пропагандистське видання Sputnik повідомляє, що в Міністерстві оборони рф заявили про розроблену систему РЕБ, яка здатна виводити з ладу супутники на геостаціонарній орбіті. Зокрема йдеться про висоти до 36 тисяч кілометрів над поверхнею планети. Зазначається, що «потужність його випромінювачів ближнього радіусу дії дозволяє не тільки придушити, але й безповоротно вивести з ладу електроніку противника». Подібне заявляє і РИА «Новости», але подробиць не повідомляють.

Зв'язок на фронті
На фронті потрібний інтернет для передачі великого об'єму даних. Фото: Fudzilla

У кремлі від початку повномасштабної війни намагався адаптувати свою систему радіоелектронної боротьби «Тобол» для створення перешкод з передачею сигналу Starlink в Україні та досягли в цьому значних успіхів, пише The Washington Post. Українські військові не раз заявляли, що система радіоелектронної боротьби в окупантів дуже потужна й розвинута, тому ЗСУ знають про цю небезпеку й намагаються вживати контрзаходів.

У SpaceX, яка володіє Starlink, відмовилася від коментарів, хоча навесні 2022 року Маск стверджував у Twitter, що росіяни намагалися заглушити його супутники, але невдало. Потім, зокрема в жовтні, коли ЗСУ вели успішний контрнаступ, теж фіксували збої в роботі Starlink, але не зрозуміло, це через «Тобол» чи інші системи, такі, як «Тріада-2». Тоді припускали, що SpaceX обмежив доступ до інтернету в цих районах.

Що таке «Тобол»

Радіоелектронна боротьба в російській армії поставлена дуже добре. Окупанти нею пишаються і навіть планують перетворити на окремий рід військ. На озброєнні стоїть велика номенклатура комплексів РЕБ, кожен із яких має власний спектр задач: від приглушення зв’язку супротивника на великій території, виявлення ворожих локаторів та приглушення сонарів літаків до боротьби з БПЛА та прослуховування стільникових телефонів. Відповідно, серед розробок є як стаціонарні установки, такі як «Мурманськ-БН», так і мобільні, як «Леєр-3».

РЕБ "Тобол"
Система "Тобол" — це стаціонарна установка радіоелектронної боротьби. Фото: Space Review

«Тобол» — одна з найбільше засекречених розробок російського ВПК у цій галузі, про неї мало що відомо. У російських документах система проходить під кодом 14Ц227. «Тобол» — стаціонарна система, хоча були спроби зробити її мобільною. Ймовірно, росіяни мають близько семи таких комплексів. Усі вони розташовані поруч з об’єктами, що використовуються для відстеження супутників. Донедавна вважалося, що «Тобол» є захисною зброєю, призначення якої захист російських супутників, але виявилося, що її можна використовувати й для нападу.

За оцінкою американської розвідки, для створення радіоперешкод зв’язку Starlink над Україною використовують три таких центри — біля м. Щолково, під Москвою, поблизу Армавіра в Краснодарському краї і ще один у Калінінграді. Є ще комплекси в Улан-Уде, Усурійську, Єніскейську, Малоярославці Калузької області.

По суті, «Тобол» — це кілька величезних, потужних стаціонарних радіопередавачів, ряд антен-тарілок, діаметром від 2 до 9 метрів. Для створення системи, росіяни переобладнали існуючі будівлі, а дещо добудували. Встановили трансформаторні підстанції та дизельні електростанції для автономної роботи систем.

Схема проєкту
Схема будівництва комлексу "Тобол" в Улан-Уде. Фото Space Review

У росіян теж є витоки, пише The Space Review. Тому в мережу потрапила презентація PowerPoint, у якій є інформація про будівництво «Тобол» в Улан-Уде. Тут є макет ділянки з забудовою. Ймовірно, до створення та модернізації «Тобол» до атакуючих дій причетний генерал рф Володимир Ватутін.

Як діє «Тобол»

У зв'язку з секретністю проєкту, є мало інформації про  дію РЕБ «Тобол», проте є припущення. Ймовірно, що механізм дії заснований на створенні радіоперешкод у космосі. Це означає, що росіяни домішують власний сигнал до того, який надходить до супутника. Тому всі користувачі цього супутника мають спотворений сигнал, не можуть передавати інформацію.

Якщо ж дія «Тобола» заснована на створенні перешкод для наземного приймача сигналу, що малоймовірно, це означає, що він передає свій сигнал на тій же частоті, що й супутник. Таким чином він створює перешкоди для користувачів на якійсь певній ділянці. У такому разі система РЕБ має меншу площу дії.

Війна в космосі

Загалом, це вже не вперше, коли росія погрожує створити проблеми в космосі. У жовтні 2022 року про намір збивати супутники росіяни пригрозили з трибуни ООН, подібне вони казали й у вересні. У лютому їхнє МЗС заявляло, що «компоненти цивільної інфраструктури в космосі, що надаються Україні у військових цілях, можуть стати законною метою для удару у відповідь».

Інтернет від Starlink необхідний армії України для передачі інформації та даних на полі бою, адже росіяни можуть відносно легко заглушити сигнал і радіо, і мобільних мереж. Із супутниками вони таке зробити були не взмозі. Але супутники Starlink летять на низькій орбіті, тому можуть бути вразливими для «Тобол».

Супутник Starlink
У космосі зараз майже 4 тисячі супутників Starlink. Фото: SpaceX

Водночас супутників Starlink на навколоземній орбіті майже 4000 штук. Заглушити один або кілька можна, але це мало вплине на ситуацію. Інша справа, якщо вони дійсно можуть їх збивати за допомогою радіосигналу, але тоді постає питання, чому ж не зробили цього?

Можливо, бояться відповіді НАТО. Адже Альянс заявив, що атаки на космічні об’єкти країн-союзників можуть призвести до застосування статті 5 Статуту. НАТО теж може знищувати російські супутники.

«Будь-яка атака на інфраструктуру США буде зустрінута пропорційною відповіддю», — заявляв речник Ради національної безпеки Джон Кірбі.

Водночас напад на об’єкт НАТО вже відбувся — у березні росіяни збили американський розвідувально-ударний безпілотник MQ-9 Reaper без якихось відчутних для себе наслідків. Якби вдалося демонстративно збити супутник Starlink, це була б знакова подія, але, ймовірно, просто немає такої можливості. Водночас навіть створення перешкод зв’язку для частини супутників може спричинити певні проблеми для ЗСУ.

Нагадаємо, що Ілон Маск свого часу заявив, що не буде надавати послугу супутникового зв’язку ЗСУ, але потім передумав. Це сталося на тлі підозр про його звязки з кремлем, у США навіть міркували, чи не становить діяльність Маска загрозу національній безпеці. У лютому Starlink заявила, що закрила доступ до супутників, щоб українці не могли використовувати їх для керування дронами під час бойових дій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.