Дипломати пояснили, які можуть бути труднощі, якщо проводити вибори в 2024 році
Зараз експерти активно обговорюють тему, чи потрібно наступного року в Україні в умовах повномасштабної війни проводити вибори. Водночас тепер експерти звернули увагу й на те, що 20% українців перебувають за кордоном. При цьому якщо під час війни вибори все ж таки проводити, то треба вже готуватися до того, як проводити це голосування і за кордоном.
Як передає Європейська правда, Громадянська мережа ОПОРА провела дослідження серед представників дипломатичних установ та української діаспори щодо проблем, з якими вони стикалися під час попередніх виборчих процесів. За оцінками майже половини опитаних дипломатів, пропускна спроможність виборчої дільниці у посольстві чи консульстві в день виборів не перевищує тисячу осіб. Водночас лише 8% опитаних дипломатів оцінили спроможність дільниць у 2 тисячі та більше осіб (таку думку висловили представники Італії та США).
При цьому для 31% респондентів з-поміж української діаспори перешкодою для участі в голосуванні став би брак ресурсів. Річ у тім, що приміщення виборчих дільниць відкривають при посольствах і консульствах, навіть українцям, які проживають у невеликих країнах на кшталт Естонії, почасти доводиться долати великі відстані, аби проголосувати. Водночас це великі витрати, і далеко не кожен мігрант може собі дозволити таку поїздку. Враховуючи вище вказані причини, більшість дипломатів не вважає, що потрібно проводити вибори під час війни в Україні.
"Ситуація була критичною ще у 2019 році, коли українців було набагато менше. Якби зараз сказали провести вибори, я впевнена, що за сучасного законодавства це було би нереально зробити на території Польщі", — розповідає Наталія Панченко, голова правління Stand with Ukraine Foundation, лідерка громадської ініціативи "Євромайдан-Варшава".
Наразі, за даними ОПОРИ, станом на початок вересня цього року за кордоном перебуває близько 7,4 мільйона українців. Лише за останній рік тих, хто виїхав з країни й не повернувся, за даними ООН, стало більше ще не понад 2,5 мільйона осіб.
Директор Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ Роман Горяйнов зазначив, що наразі дуже актуальне питання про те, чи варто вже залишати консульський облік базою для складання списку виборців.
"Ми зараз маємо починати готуватися до цих виборів. Коли вони будуть, ми не знаємо, але вже маємо проводити інформаційну роботу. Адже питання попередньої реєстрації потенційних виборців є зараз дуже актуальним, тому що ті строки, які законодавство зараз виділяє для складання списків виборців, на жаль, не будуть достатньо ефективними", — вважає він.
Натомість дипломати називають найефективнішим методом вирішення проблеми з недостатньою кількістю дільниць за кордоном - голосування через "Дія", або електронне голосування в іншій формі. Хоча при цьому чимало респондентів зазначають, що не відчували б сильну довіру таким способам.
Слід зазначити, що якщо вибори проводити лише вже після перемоги, то все одно це вже потребує підготовки. Адже чимало громадян все ще буде знаходитися за кордоном, і вони повинні будуть мати можливість проголосувати. Тому експерти вважають, що на шлях попередньої підготовки варто ставати вже зараз, коли активна фаза війни ще триває.
Чимало американських та європейських політиків почали говорити про необхідність проведення виборів в Україні. Зокрема, секретар США від Республіканської партії Ліндсі Грем наприкінці серпня заявив, що, на його думку, наступного року в Україні потрібно проводити вибори. Він зазначив, що це потрібно для того, щоб американський народ побачив, що Україна змінилася: він додав, що в минулому наша держава, на його думку, була дуже корумпована.
"Ми стежимо за кожним доларом, за кожною одиницею зброї. Ми продовжуємо робити свій внесок. І я задоволений тим, що українці не наживаються на американському народові. Вони допомагають американському народу. І я вважаю, що Україні настав час зробити наступний крок у становленні демократії, а саме — провести вибори у 2024 році", - висловив думку американський сенатор.
Водночас видання РБК-Україна з посиланням на власні джерела повідомляло, що в команді президента немає згоди щодо того, чи проводити наступного року в Україні вибори. Підкреслюється, що сценарій зі штучним скасуванням воєнного стану на короткий час для проведення виборів потягне за собою повний колапс системи держуправління. При цьому чимало посадовців вважають, що в соціальних мережах у українців і так багато тем для суперечок, а якщо додати ще й вибори - то все може стати ще гірше.
"Ми напівживими виберемося з наших виборів, щоби негайно пірнути у вибори американські. Це комусь на користь піде?" - заявив один зі співрозмовників видання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.