Під час ймовірних виборів буде практично неможливо організувати голосування військових на фронті, також є інші проблеми
Під час дії воєнного стану теоретично можливо провести вибори президента України у 2024 році. Для цього необхідно внести зміни до Закону "Про правовий режим воєнного стану" та Виборчого кодексу, щоб скасувати чинні обмеження. Проте такі вибори матимуть дуже великі ризики для політичного розвитку країни.
Про них детально розповіли експерти з Національного інституту стратегічних досліджень. По перше, під час війни проблематично забезпечити безпечне голосування. Особливо в районах, які наближені до лінії фронту. До того ж по всій території країни зберігається небезпека ракетних ударів.
Також під час ймовірних виборів-2024 буде неможливим дотримання стандартів ОБСЄ. Бо через воєнний стан практично припинені мирні зібрання, обмежена свобода пересування (комендантська година), а більшість телеканалів працюють у режимі Єдиного інформаційного марафону.
Сама організація виборчого процесу теж не обійдеться без проблем. Йдеться про:
Не варто забувати, що вибори потребують фінансування, в умовах війни це обійдеться недешево. Так, наприклад, у 2019 році з Держбюджету на проведення виборів народних депутатів витратили майже 2 млрд грн, а на вибори президента України - 2,3 млрд грн. Враховуючи інфляцію, надалі вартість виборів лише зростатиме.
"Отже, проведення виборів потребуватиме зменшення витрат на функціонування сфери соціальних послуг та забезпечення, органів державної влади та місцевого самоврядування, на оборону та армію", - наголошують в НІСД.
Ну і наостанок - під час виборів в умовах воєнного стану існує небезпека посилення внутрішньополітичних конфліктів. Також можуть бути ухвалені популістські управлінські рішення (ті, які апелюють до простих народних мас, їхніх надій, страхів, незадоволення життям, і ґрунтуються на протиставленні інтересів широких мас населення інтересам еліти).
"У разі, якщо проведення виборів в умовах бойових дій стане критично необхідним, воно можливе через тимчасове скасування або призупинення дії правового режиму воєнного стану. У цьому випадку також можливе внесення змін до Конституції України, які дозволять проведення виборів в умовах воєнного стану. Однак, призупинення або тимчасове скасування дії правового режиму воєнного стану не означатиме припинення російської збройної агресії. Отже, воно ніяк не розв’яже проблему безпеки виборчого процесу на всіх етапах, дефіциту бюджетних коштів, організації виборів за кордоном, а також загострення внутрішніх конфліктів", - резюмували в Національному інституту стратегічних досліджень.
У 2024 році в Україні мали б пройти вибори навесні - президентські, а восени - парламентські. Однак під час воєнного стану зробити це практично неможливо.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що Україна готова провести вибори у 2024 році. Однак, щоб вибори були прозорими та демократичними, потрібно вирішити низку проблем, які виникли через війну.
Міжнародні партнери України також підтримують проведення виборів у 2024 році. Вони наголошують на необхідності дотримання міжнародних стандартів демократичних виборів. 24 серпня 2023 року сенатор США від Республіканської партії Ліндсі Грем заявив, що вибори в Україні мають відбутися навіть в умовах війни. Він закликав міжнародні організації, зокрема Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), надати Україні допомогу у проведенні виборів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.