Чи потрібні Україні вибори під час війни і навіщо: думка політтехнолога

На думку експерта, без виборів на Україну чекає узурпація влади

Україні навіть під час війни потрібні вибори
Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що Володимиру Зеленському потрібні вибори

Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що Україні навіть під час війни потрібні вибори. Інакше, за його думкою, на нас чекає узурпація влади. На думку експерта, вибори потрібні і через велику кількість гучних корупційних скандалів.

Про це Гайдай розповів в інтерв'ю Radio NV. Зокрема він пояснив, чому саме потрібно провести вибори в Україні під час війни.

"Давайте чесно. Хто б там що не думав, і як би не переконали українців, що вибори під час війни — це загроза, нам вибори потрібні. Коли у нас влада не проходить екзамени легітимності, коли вона не залежить від того, як ми голосуємо, вона чим далі, тим [більше] стає узурпаторами влади. І загалом там більше корупції і більше можливостей не звертати [уваги] на запити і тиск громадянського суспільства", - сказав Гайдай.

Він також згадав акцію під КМДА, яка нещодавно пройшла у столиці, коли містяни вимагали місцеву владу припинити витрачати гроші на умовну бруківку, а направити їх на потреби армії. 

"Мене вразив один рядок в бюджеті, мені здається, Полтавщини чи Полтави: мільярд гривень на обрізку сухого гілля. Я би потерпів, якщо чесно, сухі гілки ще до перемоги. Але мільярд гривень — це шалені гроші, які би зберегли життя багатьом бійцям на фронті", - навів приклад Сергій Гайдай.

Експерт також згадав про мінімальну зарплату у 7000 грн та про те, скільки заробляють чиновники. Він додав, що "у Польщі менше чиновники отримують, хоча Польща розвинена країна і не веде війну".

"Тому, коли влада каже "немає грошей", і каже, що в наступному році в бюджеті закладено, ми піднімемо мінімальну зарплату з 7000 гривень до 8000, я хочу спитати: а яким чином у вас є гроші оплачувати чиновників в багатьох установах, де зарплата 300 тисяч гривень, 600 тисяч, 500 тисяч? Там гроші є. Тобто там люди, не зважаючи на війну, отримують шалені зарплати, навіть згідно з мірками західних країн", - наголосив Сергій Гайдай.

За його словами, вибори потрібні зараз, тому що "їх вимагає Захід". Політтехнолог додав, що "від них залежить, чи вони будуть вважати, що вони допомагають демократичній країні, або країні, в якій корумпована влада захопила владу і не хоче її віддавати".

"Якщо хочете, просто скоротіть державний апарат, зекономте і гроші на вибори найдуться. А вони нам потрібні, тому що їх вимагає Захід. І самому Зеленському це потрібно, якщо чесно. Бо якщо більшість українців вважають, що ти відповідаєш за корупцію, яка росте буйним цвітом під час війни, то, як мінімум, ти повинен пройти екзамен і підтвердити свою легітимність, чи можеш ти далі бути президентом", - наголосив експерт.

Громадські організації проти виборів в Україні під час війни

Понад 100 громадських організацій нещодавно підписали заяву щодо неможливості проведення виборів під час війни та закликають міжнародних партнерів збільшувати підтримку України, щоб війна закінчилась якнайшвидшою перемогою, а демократичні вибори стали можливими.

"Вибори і повномасштабна війна — несумісні. Ця ідея вкрай небезпечна та призведе до втрати легітимності як процесу, так і виборних органів, а з високою імовірністю — і до значної дестабілізації держави в цілому. Ключовими є виклики, пов'язані з вільним формуванням політичної волі в умовах активної фази війни, неможливістю забезпечити повноцінну участь військових і виборців за кордоном, відсутністю політичної конкуренції в умовах звуження прав і свобод під час правового режиму воєнного стану", - наголошується в заяві.

Громадські організації нагадують, що законодавство забороняє проведення виборів під час воєнного стану, а частина 4 статті 83 Конституція України прямо забороняє припиняти повноваження парламенту і автоматично продовжує їх до обрання нового скликання після війни. Будь-які зміни до законодавства, спрямовані на те, щоб зробити вибори під час війни формально "законними", будуть суперечити духу Конституції та міжнародним стандартам.

Підписанти заяви також зазначають, що вибори - це не день голосування, а гучні дебати між різними таборами про кращу програму розвитку держави. Якщо конкурентна політична боротьба неможлива в умовах війни, то вибори точно не є вільними.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube