Вибори під час війни? Експерт пояснив, чому закордонні політики наполягають на голосуванні в Україні

Експерти розповіли, чи можуть бути проведені вибори під час війни в Україні

Вибори, війна в Україні
Політолог пояснив, чи можливе проведення виборів під час воєнного стану

В Україні наступні вибори президента та парламенту повинні були відбутися навесні 2024. Проте наразі це неможливо, адже Конституція не передбачає проведення голосування під час воєнного стану. Однак активно серед експертів та закордонних чиновників постає питання, чи потрібні в Україні вибори під час війни: і чимало з них вважають, що голосування проводити треба. 

Політолог Андрій Золотарьов у коментарі для Українського інституту політики пояснив, чому американці стали часто порушувати питання виборів в Україні. На думку експерта, вони хочуть "розмити  монополію на владу, яка сконцентрувалася навколо президента". Тобто, зробити так, щоб основний вплив був у прем'єр-міністра, а не в президента, адже Україна є саме парламентсько-президентською республікою.  Слід зазначити, що багато європейських політиків почали говорити про потребу проведення виборів в Україні наступного року.

При цьому експерт вважає, що з виборами краще не квапитися. За його словами, це буде лише імітація виборів. Адже вибори потребують конкуренції політичних програм та свободи зібрань. Зробити це під час воєнного стану неможливо. Водночас одразу після воєнного стану, підкреслив експерт, країні потрібно буде трохи часу для відновлення нормальних політичних процесів.

"Технічні питання насправді нелегко вирішити. Я не уявляю, як можна організувати голосування у зоні бойових дій? Як забезпечити там участь спостерігачів? Як гарантувати безпеку на дільницях? Як бути з територіями, які нині окуповані? Люди, які проживають там і сподіваються на деокупацію, очевидно, також би хотіли проголосувати", - зазначив експерт. 

Однак за кордоном у багатьох думка інша. На початку вересня речник міністерства закордонних справ Чехії Даніель Дрейк заявив, що Чехія готова допомогти Україні з проведенням виборів, якщо українська сторона звернеться з таким запитом. Він також додав, що поки що таких запитів не було. 

"Організація виборів в умовах військової агресії росії проти України регулюється українським законодавством, і  якими б складними вони (вибори, – ред.) не були, ми вважаємо, що їх можна буде організувати наступного року", - підкреслив Даніель Дрейк.

Санатор США від Республіканської партії Ліндсі Грем наприкінці серпня заявив, що, на його думку, наступного року в Україні потрібно проводити вибори. Американський чиновник вважає, що це потрібно навіть в умовах повномасштабної війни. За його словами, американський народ "має знати, що Україна змінилася". Адже, додав Грем, "у минулому це була дуже корумпована країна". 

"Ми стежимо за кожним доларом, за кожною одиницею зброї. Ми продовжуємо робити свій внесок. І я задоволений тим, що українці не наживаються на американському народові. Вони допомагають американському народу. І я вважаю, що Україні настав час зробити наступний крок у становленні демократії, а саме — провести вибори у 2024 році", - висловив думку американський сенатор.

У травні президент Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс дав інтерв'ю "Українській правді". Він визнав, що Конституція України не дозволяє проводити вибори під час воєнного стану. Проте він переконаний, що українцям потрібно "розв'язати цей виклик". Кокс заявив, що Рада Європи не вказуватиме, як і що робити, проте  це "зобов’язання за статутом Ради Європи" (проведення виборів). 

"Не буде жодних претензій до України, якщо вибори будуть не ідеальними. Але якщо ви НЕ проведете вибори – то у всіх будуть до вас запитання. Демократія – це звичайно, не тільки вибори. Але без виборів демократія неможлива", - заявив він.

А що думають на Банковій?

Раніше видання РБК-Україна з посиланням на власні джерела повідомляло, що в команді президента немає згоди щодо того, чи проводити наступного року в Україні вибори. Зазначається, що на Банковій оцінюють вірогідність в 50 на 50. Чимало представників Офісу президента вважають, що сценарій зі штучним скасуванням воєнного стану на короткий час для проведення виборів потягне за собою повний колапс системи держуправління. Водночас звертають увагу на те, які "пристрасті" киплять в соціальних мережах: мовляв, може стати ще гірше, якщо додати вибори.

"Ми напівживими виберемося з наших виборів, щоби негайно пірнути у вибори американські. Це комусь на користь піде?" - заявив один зі співрозмовників видання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube