Експерти прогнозують підвищення цін на електроенергію в Україні
У Європі впали ціни на електрику. За даними Євростату, загалом у ЄС зафіксовано падіння на 2,8%. Але, наприклад, в Іспанії цінник на електроенергію знизився відразу на 48%, у Франції — на 45%. В той же час українські енергетики запевняють, що тарифи на струм треба підвищувати. Що відбувається на енергоринку, розбирався Мінфін.
Різке зростання пропозиції на тлі збільшення генерації на сонячних електростанціях створило в Європі унікальну ситуацію. Наприклад, у тієї ж Франції в окремі дні цінник на електрику на оптовому ринку взагалі йде в мінус — тобто струм віддають не просто безкоштовно, а навіть з доплатою.
В Україні ж стали відомі підсумки ТСК парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Депутати з'ясували, що собівартість виробництва електроенергії на вітчизняних атомних станціях становить лише 1,18 грн за кіловат, а на гідроелектростанціях — 1,05 гривень. Цінник на електрику, закладений до підсумкового тарифу для населення (він, нагадаємо, становить 4,32 грн за кіловат) — 1,35 грн, для інших споживачів, у тому числі бізнесу (вони платять за кіловат до 10 грн) — 4,25 грн. При цьому енергетики одноголосно заявляють, що тарифи і для населення, і для бізнесу і надалі треба підвищувати.
З квітня у більшості країн ЄС «посипалися» ціни на електроенергію. Так, в Італії вартість ресурсу на ринку на добу вперед упала, порівнюючи з березнем, на 16% — до 101,01 євро за мегават-годину. У Швеції за цей період цінник просів на 18,4% — до 33,46 євро за мегават-годину, у Німеччині — на 15% (до 75,51 євро), у Франції — на 45% (до 42,21 євро), в Іспанії — на 48% (до 27,44 євро).
Тенденція здешевлення електрики зберігається. У деяких країнах в окремі періоди цінник взагалі йшов у мінус. Наприклад, за даними профільного майданчика ember, у Франції в неділю, 11 травня, вартість мегават-години електроенергії опустилася до мінус 5,2 євро. У Німеччині «електроенергія з доплатою» пропонувалася 19 травня, у понеділок. Отримати її можна було за ціною мінус 1,45 євро за мегават-годину. Наприкінці квітня «негативні» чи нульові цінники фіксували також в інших країнах Європи, особливо вихідними днями, коли споживання ресурсу падає.
Причин такого «розпродажу» декілька:
При цьому на тлі збільшення генерації електроенергії в Європі, попит на неї падає, у тому числі через уповільнення темпів зростання економіки. У результаті все це разом провокує розпродаж електрики та зниження тарифів на нього.
В Україні вартість електроенергії на ринку на добу вперед (на ньому закуповується бізнес) із квітня також почали знижуватися. Щоправда, про такі рекорди, як, наприклад, в Іспанії чи Франції, та мінусові тарифи не йдеться.
За квітень, за даними «Оператора ринку», середня вартість купівлі-продажу електроенергії впала на 15,7% — до 4 611,22 грн за мегават-годину (або до 99,3 євро). І це при тому, що попит на електроенергію у нас теж падає — у квітні, порівнюючи з березнем, він просів на понад 10%. Але, на відміну від Європи, в Україні не спостерігалося зростання пропозиції ресурсу. Навпаки, вона скоротилася на 0,83%, що, мабуть, і дозволило продавцям утримувати досить високі цінники.
Наприклад, у травні в окремі дні вартість електрики перевищувала 5 тис. грн (а це понад 100 євро за мегават-годину). За даними Української енергобіржі, на аукціоні 9 травня цінник на електроенергію підскочив до 5,33 тис. грн. Хоча «розпродаж» теж є. Скажімо, 20 травня ціна впала до 2,9 тис. грн. Але загалом наші розцінки на електроенергію суттєво вищі, ніж у багатьох країнах ЄС.
Якщо в Україні мегават-година, за підсумками квітня, коштувала 99 євро, то у Швеції — близько 33,5 євро, в Іспанії — 27,44 євро, у Франції — 42,1 євро, у Німеччині — 78,5 євро. Дорожча, ніж у нас, електроенергія лише в Італії — 101 євро за мегават-годину.
З одного боку, такий перекіс за тарифами в Україні можна пояснити непростою ситуацією у вітчизняній енергосистемі. Останнім часом масштабних ворожих атак по українській енергетиці немає, як і особливих проблем із енергопостачанням населення та бізнесу. Але масштаби пошкоджень нашої енергосистеми просто величезні, а на її відновлення знадобляться роки та мільярди євро. Власне, цей аргумент активно використовують самі енергетики, пояснюючи, чому тарифи на електроенергію — і для людей, і для бізнесу — повинні зростати.
Перший віце-президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко каже, що цінник на електроенергію у їхній галузі коливається зараз у межах від 5,5 до 10 грн за кіловат без ПДВ. Плюс, транспортування — ще до 2 грн за кіловат. Тобто в результаті становить 8,5−14 грн за кіловат. І, за словами Дученка, «йде тенденція до зростання», хоча, очевидно, на біржових торгах ціни, навпаки, просідають.
Аналогічна ситуація буквально у всіх галузях. «Дорога енергія робить наших виробників та нашу продукцію неконкурентними на зовнішніх ринках», — каже голова концерну «Ярослав» Олександр Барсук.
Нещодавно стали відомі результати ТСК профільного парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. І для ринку вони виявились справжнім шоком.
Як повідомила у своєму Телеграм депутат Ніна Южаніна, згідно з дослідженням ТСК, ціна електроенергії, яка була закладена до кінцевого тарифу для населення (4 632 грн за кіловат), — 1,35 грн, для інших споживачів — 4,25 грн (реально платять за світло вони до 14 грн за кіловат).
При цьому повна собівартість виробництва електроенергії на потужностях АЕС («Енергоатом») — 1,18 грн, на потужностях «Укргідроенерго» — 1,05 грн за кіловат.
Як пише Ніна Южаніна, ефект від збільшення тарифів у 2023—2024 роках — а це 88 млрд гривень — отримали безпосередньо «Укргідроенерго» (10 млрд) та «Енергоатом» (78 млрд).
«Завдяки цьому в АТ „НАЕК Енергоатом“ було сформовано сумарно понад 60 млрд гривень нерозподіленого залишку прибутку та амортизації», — пише Южаніна. Вона також наводить дані, за рахунок чого зростає собівартість електроенергії у держкомпаній.
У «Енергоатому» за 2020−2024 рр. собівартість збільшилася в 2,4 раза, переважно за рахунок збільшення витрат на охорону (майже на 950%, що додало до тарифу зайві 10 копійок на кіловат, фінансові витрати (на 276%), адміністративні витрати (на 145%), зарплата (на 56%). В «Укргідроенерго» адміністративні витрати останніми роками також зросли на 93%.
У результаті ТСК з'ясувала:
«Зелена» енергетика не збиває, а лише накручує загальний тариф на електроенергію (що кардинально відрізняється від ситуації у тій самій Європі), оскільки спочатку під альтернативні джерела були прописані завищені цінники, які тепер держава має компенсувати. Тож, на думку аналітика Інституту стратегічних досліджень Юрія Корольчука, цінник на електроенергію — і для населення, і для бізнесу, найімовірніше, лише зростатиме.
«Зростатиме собівартість виробництва та розподілу електрики, оскільки споживання ресурсу падає, а отже, кожен кіловат обходиться дорожче. Орієнтовно споживання електроенергії зараз становить 100 млрд кіловат (із огляду на військовий стан точні обсяги не озвучуються). До війни споживання сягало 150 млрд кіловат, тобто воно скоротилося на третину. Частка населення у структурі споживання електроенергії, за підсумками квітня, зросла майже до 39%. І надалі цей показник може збільшитися до 50%. Тобто проблема — у промисловості, яка продовжує «вмирати». А для населення і розподіл, і виробництво електроенергії зрештою стають дедалі дорожчими. Тому невдовзі 4,32 гривні за кіловат здаватимуться дешевою ціною, а тариф рухатимуть до 6−8 гривень", — підсумував Корольчук.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.