Євросоюз все ще сподівається, що США приєднаються до них, але відкрито обговорює способи, якими може чинити тиск на Москву і без Вашингтона
Наступного тижня Україна попросить Євросоюз розглянути нові масштабні кроки для ізоляції Москви, включно з арештом російських активів і введенням санкцій для покупців російської нафти. Це станеться через те, що президент США Дональд Трамп відмовився від посилення антиросійських санкцій. При цьому, ЄС не може повністю замінити вагу США у здійсненні економічного тиску на РФ.
Про це пише Reuters. Видання зазначило, що в документі, який передадуть ЄС, є заклик зайняти більш агресивну і незалежну позицію щодо санкцій проти РФ, оскільки роль США в цьому процесі стала невизначеною.
У 40-сторінковому документі є рекомендація ухвалити законодавство, яке прискорить арешт активів ЄС у росіян, які перебувають під санкціями, і відправити їх Україні. Ті, хто перебуває під санкціями, потім зможуть вимагати компенсацію від РФ.
ЄС пропонують розглянути низку кроків, щоб санкції застосовували жорсткіше за межами його власної території, включно з націлюванням на іноземні компанії, які використовують його технології для допомоги Росії, і "введенням вторинних санкцій щодо покупців російської нафти".
"Такі вторинні санкції, які можуть вдарити по великих покупцях, таких як Індія і Китай, стануть важливим кроком, на який Європа досі не наважувалася. Трамп публічно обговорював це, перш ніж ухвалити рішення не запроваджувати їх наразі", - підкреслило видання.
Також у документі міститься заклик запроваджувати санкції таким чином, щоб їх не змогла заблокувати окрема держава-член ЄС. Наприклад, проблемною у цьому контексті є Угорщина.
Нагадаємо, після розмови з Путіним у понеділок Трамп вирішив не запроваджувати нові санкції проти РФ, розбивши надії європейських лідерів та України. Reuters зазначило, що ЄС і Велика Британія запровадили додаткові санкції проти Росії у вівторок. При цьому там все ще сподіваються, що США приєднаються до них, але відкрито обговорюють способи, якими вони можуть чинити тиск на РФ і без Вашингтона.
Журналісти акцентували, що публічно Україна намагалася уникати будь-якого натяку на критику Вашингтона відтоді, як президент Володимир Зеленський посварився з Трампом наприкінці лютого в Білому домі. Тепер же в документі щодо санкцій підкреслюється потенціал ЄС, а також міститься сувора оцінка прихильності адміністрації Трампа зусиллям із координації.
У документі наголошується, що було розроблено два потенційно великих пакети санкцій США - один урядом, а інший - протрампівським сенатором Ліндсі Гремом. Але "незрозуміло", чи підпише Трамп будь-який із них.
Як пояснило Reuters, ЄС не може повністю замінити вагу США у здійсненні економічного тиску на РФ. Більша частина впливу санкцій США виходить із домінування долара у світовій торгівлі, з яким євро не може зрівнятися. Проте, як підкреслив енергетичний експерт з РФ у Центрі Девіса в Гарварді Крейг Кеннеді, пом'якшення санкцій США щодо Росії не призведе до значного повернення іноземних інвесторів та інвестицій, якщо Європа буде твердо стояти на своєму.
Президент США Дональд Трамп провів 19 травня телефонну розмову з правителем Росії Путіним. Після цього Трамп, замість того, щоб запровадити проти Росії нищівні санкції, на які дехто сподівався, назвав свою розмову з Путіним "чудовою". Він сказав, що Росія має "величезну можливість" вести бізнес зі США, коли закінчиться війна в Україні.
В результаті Трамп може не виконати свої ж погрози щодо санкцій. Так, сенатор США Ліндсі Грем зареєстрував законопроєкт про запровадження масштабних санкцій проти Росії та 500% мит для країн, які купують російські газ, нафту та уран. Політик переконаний, що Кремль веде брудні ігри й цьому слід покласти край. Безрезультативні переговори у Стамбулі - черговий доказ цьому.
Раніше Вашингтон висунув Москві ультиматум: або Кремль погоджується на мир, або США запроваджують 500% мита для країн, які купують російські нафту, газ, уран. Новий законопроєкт Грема доб'є і без того крихку економіку РФ.