В Ужгороді знесли радянський памятник. Що планують встановити замість нього?

Його встановили ще у 1970 році

В Ужгороді знесли радянський памятник. Що планують встановити замість нього?
Вага монумента "Україна — визволителям" — 19 тонн

В Ужгороді прибрали пам'ятник радянським воїнам на кордоні зі Словаччиною. Рішення про демонтаж прийняли ще 13 жовтня. На його місці можуть встановити меморіал на честь воїнів 128-ої окремої гірсько-штурмової бригади.

Про це повідомив очільник Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита. За його словами, радянський пам'ятник був в аварійному стані та загрожував життю людей, які перебувають у черзі для перетину державного кордону. Він знаходиться біля державного кордону України та Словаччини поряд із пунктом пропуску "Ужгород". Відповідно місцева влада вирішила його демонтувати. 

"На місці демонтованого аварійного радянського пам’ятника біля кордону ми розглядаємо можливість встановлення пам’ятника або меморіалу на честь закарпатських гірських штурмовиків 128 ОГШБр. Профільний департамент ОВА вже отримав завдання зібрати групу експертів, представників громадянського суспільства, сімей війскових та інших для напрацювання концепту", - сказав Микита. 

Як пише "Суспільне", монумент "Україна — визволителям" в Ужгороді встановили ще у 1970 році. Це скульптура солдата, який в одній руці тримає прапор, а в іншій автомат. Висота пам'ятника — 11 метрів, вага — 19 тонн. Поруч із ним встановлений камінь із написом "Тут були завершені бої радянських військ за звільнення Української рср від німецько-фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни". 

Демонтований пам'ятник
Демонтований пам'ятник

Що цьому передувало 

В Україні прийняли рішення про створення експертної ради з дерусифікації та декомунізації. Вона розглядатиме рішення місцевої влади про демонтаж або перенесення об'єктів радянського минулого. Через повномасштабне російське вторгнення запит на заміну радянського спадку на український значно активізувався. Однак деякі пам'ятники та скульптури мають радянську чи російську складову та водночас є творами мистецтва. Відповідно до законодавства існують різні процедури демонтажу. Такі питання мають бути погоджені з місцевою владою та громадою. Щоб все відбувалося у законний спосіб, Міністерство культури України ініціювало створення ради. Це дорадчий орган, що опікуватиметься вказаними питаннями. Органи місцевого самоврядування у діалозі з суспільством мають приходити до спільного рішення і далі координувати його з радою. Детальніше читайте про це тут

Як українці ставляться до декомунізації

У нещодавньому опитуванні українці відповіли, як вони ставляться до декомунізації. Ті, хто у 2020 році не підтримував декомунізацію — зараз вагаються або ж вважають за потрібне її проводити. Проти декомунізації виступають лише 11% громадян України. У 2020 році підтримка складала 28%. Подробиці голосування тут

Нагадаємо, у Києві знесли пам’ятник російського поета Пушкіна. Крім того, у столиці на Алеї Героїв Небесної знесли декорації з радянським інтер'єром.

Також Інформатор писав, що у Празі пам'ятник Шевченку "захистили" мішками, щоб нагадати перехожим про війну рф проти України. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube