В Україні вимагають кардинально змінити систему видачі дозволів на зброю: триває збір підписів під петицією

Читать на русском

Головними чинниками є нові безпекові виклики

Читать на русском
В Україні вимагають кардинально змінити систему видачі дозволів на зброю: триває збір підписів під петицією
З'явилася петіція про зміну системи дозволів на володіння зброєю

Головними чинниками є нові безпекові виклики

Для українців війна змінила сприйняття зброї. Від категорії «загроза і ризики» зброя перейшла до категорії «захист і безпека». Очевидно, що реакцією на цей запит має стати лібералізація у сфері обігу зброї. В тому числі і прийняття відповідного закону про легалізацію зброї. Але першим кроком, вважають автори петиції, повинно стати зниження корупційних ризиків в системі МВС.

Що пропонують автори петиції

Зараз триває збір підписів під петицією, в якій пропонується кардинально змінити систему видачі дозволів на зброю. Замість того, щоб витрачати кілька тижнів чи навіть місяців на отримання двох дозволів (спочатку — на купівлю, потім — на зберігання й носіння), можна спростити процедуру до реєстрації зброї безпосередньо у крамниці. Такій досвід є в інших країнах.

Зокрема, за наявності спеціальної бази (електронної чи паперової), представник крамниці зможе реєструвати зброю та надавати дозвіл на основі посвідчення водія, яке надасть покупець.

Річ у тім, що для отримання посвідчення фізичній особі треба пройти медкомісію та надати МВС особисті дані — все те ж саме, що й при оформленні дозволу на зброю. Тому у петиції пропонують оптимізувати процес для власників водійських «прав».

"Реєстрація зброї безпосередньо у магазині дозволила б зменшити навантаження на державні органи та скоротити витрати на їхнє утримання. А ще — знизити корупційні ризики для громадян", — стверджує авторка петиції, підприємиця та координаторка акції «Українцям зброю!» Яна Матвійчук.

Тож дозвіл на зброю не скасовується — пропонується лише відмовитись від старої корумпованої системи. Держава залишає за собою контроль над обігом, а процес реєстрації через єдину базу виключатиме можливість надання зброї людям з судимостями та іншими проблемами.


Дозвільну систему вже розформовували: що змінилося?

У 2021 році українське суспільство отримало обнадійливу інформацію про те, що Департамент внутрішньої безпеки Нацполіції виявив корупційну схему видачі дозволів на придбання, зберігання та носіння дозволених видів зброї. А голова Нацполіції підписав наказ про повне розформування підрозділів контролю за обігом зброї.

"Дозволи видавалися з кричущими порушеннями, інколи навіть без участі громадянина, на якого оформлялася зброя. Оголошення про оформлення зброї без документів продажні поліцейські безсоромно розміщували в групах популярних месенджерів. В нас є інформація про більше двох тисяч випадків видачі дозволів на зброю з грубими порушеннями процедури та законодавства, використовуючи підроблені документи", - повідомив тоді голова Нацполіції.

Було викрито дев'ять співробітників поліції, які організували та брали участь у цій схемі. Зі служби звільнено чотирьох працівників Департаменту превентивної діяльності в центральному апараті поліції та п'ятьох відповідальних співробітників у регіонах.

Також голова Нацполіції повідомив, що "завершується формування нового підрозділу із іншими працівниками. Найближчим часом він буде представлений суспільству". Втім, нічого кардинального не відбулося. Дозвільна система дійсно поповнилася новими кадрами, але порядок отримання дозволів залишився тим же.

Новий реєстр власників зброї ситуацію не змінить - експерти

Днями стало відомо, що МВС вже підготувало до запуску реєстр власників зброї, який запрацює вже за кілька місяців. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив, що його запустять з 23 червня.

"Такий реєстр необхідний для можливості обмінюватися даними з іншими правоохоронними структурами", - сказав Клименко.

Втім, це повідомлення викликало обурення і здивування з боку Асоціація власників зброї.

"Закону про зброю ще не має. Ще не визначено, хто буде утримувачем реєстру. Не сформоване технічне завдання. Не відомі джерела фінансування. Не визначено, хто буде розробником. А МВС нам вже повідомляє про те, що майже все готове і ледь не завтра запрацює. А куди вони поспішають такими олімпійськими темпами?", - задається питанням голова наглядової ради "Української асоціації власників зброї" Георгій Учайкін.

В Асоціації кажуть, що під час зустрічей з депутатами в комітетах Верховної Ради вони наполягали, щоб реєстр був у Мін'юсту. Натомість МВС наполягав, щоб реєстр був у них. Начебто особисто Міністр юстиції відмовився від реєстру. Правда, документ не показали.

"30 років МВС влаштовувала відсутність реєстру і належного обліку. А тут така швидкість. Чому? Схоже, що монополія на інформацію дозволить приховати злочини в дозвільній службі МВС. Сотні тисяч травматів для «журналістів» з обличчями тітушок, нагородні пістолети для кримінальних авторитетів. Там є що приховувати. Всім, хто «в темі», зрозуміло, це була театральна вистава. Бо все залишилось так, як було. До речі, громадяни зацінили таку реформу дозвільної служби. І саме зараз збирають підписи під петицією з метою її повної ліквідації", - заявив Учайкин і закликав депутатів створити в Парламенті тимчасову слідчу комісію з розслідування діяльність дозвільної служби Міністерства внутрішніх справ.

Дозвіл на зброю в Україні: до війни і під час війни

С початком повномасштабної війни було спрощено порядок видачі громадянам дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї та набоїв до неї протягом воєнного стану. Цей порядок стосується лише мисливської зброї. «Травмат» за ним отримати не вийде, для цієї категорії зброї зберігаються вимоги щодо необхідної наявності спеціального статусу.

Як до, так і під час війни права на придбання зброї відрізняються залежно від категорії зброї, громадянства особи та досягнення нею певного віку.

Мисливську гладкоствольну зброю мають право отримати громадяни України, які досягли 21-річного віку. Мисливську нарізну зброю та основні частини до неї мають право отримати громадяни України, які досягли 25-річного віку.

На травматичну зброю (в нормативних документах – пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії) з 21 року можуть розраховувати працівники суду, правоохоронних органів та їхні близькі родичі; особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві; народні депутати України; члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону (дружинники); військовослужбовці, крім тих, які проходять строкову військову службу; державні службовці; журналісти.


Вартість отримання дозволу

До війни. Щоб володіти зброєю, недостатньо її придбати. Процедура отримання дозволу багатоступенева, і варто бути готовим, що на кожному етапі доведеться сплачувати за надані послуги. Йдеться про проходження медичної комісії, проходження навчання і складання іспиту, платежі за послуги дозвільної системи та видачу відповідного посвідчення, вартість договору страхування, вартість відстрілу зброї. У такому разі вартість процедури складає від кількох сотень до кількох тисяч гривень (залежно від того, де ви проходитимете навчання, медичну комісію тощо). Не слід забувати і про необхідність придбання сейфа.

Під час війни. Спрощений порядок мінімізує витрати на отримання дозволу за рахунок виключення деяких етапів із процедури. Водночас варто бути готовим до обов'язкових платежів за послуги дозвільної системи та видачу дозволу. Плата за видачу дозволу на придбання зброї становить 51,9 грн, на носіння та зберігання – 54 грн. Вимоги щодо наявності сейфа залишаються незмінними.

Раніше ми писали про світовий досвід отримання дозволу на зброю. У різних країнах Європи норми, які регулюють право населення на озброєний захист, суттєво різняться. Чехія, приміром, належить до тих країн, де придбати пістолет з метою самозахисту за певних умов можна цілком легально і досить просто. Людина навчається в тирі, здає тест у присутності поліцейського, відповідає на велику кількість складних теоретичних питань, в тому числі юридичного характеру. Процедура передбачає також і медичне обстеження. У порівнянні із Чехією, закони щодо зброї у Німеччині є значно суворішими. Для німецьких громадян придбання та володіння зброєю є непростою задачею. Для цього потрібні особливі підстави.

Раніше ми повідомляли, що перші три ударні роти БПЛА вже готові до бою. Їх повністю укомплектували, передали пікапи , ударні коптери та Старлінки. Усі безпілотники українського виробництва. Обладнання для ударних рот Армії дронів придбали приватні донори.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.