В Україні не вщухає хвиля обговорення теми вільного обігу вогнепальної зброї
Закон про зброю був прийнятий в США 2 сторіччя тому, в Германії - сторіччя тому, ізраїльтяни мають право носити зброю з часу створення держави Ізраїль. До речі, через довготривалість війни в Україні, яка триває вже 9 років, Україну часто називають “другим Ізраїлем”. А як в цій країні працює закон про легалізацію вогнепальної зброї? Про Ізраїль, та інші країни з вільним обігом зброї – в огляді Інформатора.
На основі досвіду Ізраїлю Почесний консул Держави Ізраїль у Західному регіоні України Олег Вишняков спрогнозував результати пом'якшення закону про отримання зброї для громадян в Україні і розвінчав міфи та чутки, які ходять навколо цієї теми. Він зауважив, що після деокупації північного напрямку, після того, коли українці побачили ті нелюдські злочини проти мирного населення, невимушено цю тему почали знову підіймати. Втім, каже Вишняков, прийняття закону про обіг вогнепальної зброї не означає, що кожен другий ходитиме з пістолетом або револьвером.
"Згідно з даними, оприлюдненими Міністерством національної безпеки Ізраїлю, менш як 2% населення має дозвіл на зброю (для порівняння, згідно з опитуванням Pew Research Center, у США 30% американців є власниками зброї). Однак, країна й далі йде на пом'якшення в цьому питанні. Відтак, у відповідь на нещодавні напади новий правий уряд прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху пообіцяв видати тисячі нових дозволів на зброю ізраїльським цивільним особам. Нетаньяху каже, що більше зброї в руках більш підготовлених ізраїльтян врятує життя, даючи громадянам можливість виступати в якості “першої лінії оборони”, - розповів посол.
Тож, робить він висновок, якщо в Україні цей закон приймуть, навряд чи кожен другий побіжить робити дозвіл на носіння зброї.
"Мені подобається ізраїльський підхід, коли в обігу зброї орієнтуються не тільки на соціальні показники, а й на особливості регіону. Цивільні особи для того, щоб отримати дозвіл, повинні продемонструвати, що їм потрібна зброя через роботу або місце проживання. Тому ізраїльтянам, які живуть у єврейських поселеннях на Західному березі річки Йордан і в Східному Єрусалимі, легше отримати дозвіл", - повідомив Вишняков.
Зброя серед населення повинна сприйматися не як щось небезпечне, а як те, що гарантує безпеку. Почесний посол вважає, що такий підхід в Україні може убезпечити тих громадян, які знаходяться під найбільшою загрозою сьогодні.
У різних країнах Європи норми, які регулюють право населення на озброєний захист, суттєво різняться. Чехія, приміром, належить до тих країн, де придбати пістолет з метою самозахисту за певних умов можна цілком легально.
"У Чехії це відбувається, як в автошколі. Людина навчається в тирі, здає тест у присутності поліцейського, відповідає на велику кількість складних теоретичних питань, в тому числі юридичного характеру. Процедура передбачає також і медичне обстеження", - розповів кримінолог Празького інституту безпекових досліджень Петр Пойман.
У порівнянні із Чехією, закони щодо зброї у Німеччині є значно суворішими. Для німецьких громадян придбання та володіння зброєю є непростою задачею. Для цього потрібні особливі підстави.
"Через те, що правила є суворими, кількість власників зброї у Німеччині є досить невеликою", - каже німецький кримінолог Дітрих Обервіттлер і він впевнений, що така суворість виправдана.
В Естонії легалізовано зброю з 1995 року. Її дозволено купувати особам старше 21 року. Громадянин повинен продемонструвати державі, що він не зловживає спиртним і наркотиками, що не замішаний в криміналі. А ще чиновники обов'язково перевіряють майбутнього власника зброї на знання закону про зброю. Зброя може використовуватись для полювання, занять відповідними видами спорту, для забезпечення безпеки. Завдяки легалізації зброї в Естонії вже через рік число злочинів з його використанням знизилося майже на третину.
В Молдавії закон про легалізацію зброї прийнятий у 1994 році. Право на володіння і носіння зброї громадянин Молдавії отримує в 18 років, але тільки якщо немає медичних протипоказань. Людям з непогашеною судимістю, ті які порушували громадський порядок або тим, які раніше втратили зброю, ліцензію вже ніхто не видасть. Цікаво, що в законі не прописано чи можна носити зброю приховано або відкрито. Так що будь-який житель Молдови може абсолютно відкрито красуватися з пістолетом в кобурі. Закон про легалізацію був прийнятий в Молдові у зв'язку з тим, що уряд не справлявся з масовими заворушеннями, які захлеснули країну. Уже через рік після вирішення ситуація стабілізувалася, рівень злочинності впав на 40%.
Законодавство Швейцарії ще з 1997 року дозволило громадянам носити зброю. Ця країна вважається однією з найбільш озброєних держав Європи та світу. Разом з тим у Швейцарії досить високий рівень культури поводження зі зброєю, оскільки володіння та використання вогнепальної зброї тісно пов’язане з традиціями державотворчості та захисту демократії. Відтак будь-яка особа має можливість відкрито носити зброю, якщо на це є відповідний дозвіл. Строк дії такого дозволу – 5 років.
Водночас у випадку наявності у швейцарців бажання отримати дозвіл на приховане носіння, їм слід додатково пройти перевірку біографічних даних, інспекцію зброї в поліції, а також обґрунтувати мотиви такої необхідності.
В 2019 році, у відповідь на прийняття Європейським Союзом директив щодо вогнепальної зброї владі Швейцарії довелося дещо посилити національне законодавство. Європейський Союз змінив правила володіння зброєю після серії терористичних актів. Під заборону потрапили деякі види напівавтоматичної зброї, зокрема штурмові гвинтівки, які в Швейцарії залишалися доступними. Згідно із новим швейцарським законом про зброю, напівавтоматична зброя з великим магазином була заборонена. Населення держави підтримало на референдумі ініціативу щодо впровадження жорсткіших «збройних» заборон. Проте в цілому швейцарська політика щодо зброї залишається достатньо ліберальною.
Слід також звернути увагу, що швейцарська влада всіляко спонсує й підтримує на всіх рівнях стрілецькі клуби та товариства, проведення всіляких змагань і навчальної роботи. Крім того, для військових створені окремі спеціальні умови щодо користування зброєю й отримання усілякого додаткового досвіду і навичок.
Нагадаємо, що швейцарці-чоловіки віком від 18 до 30 років повинні пройти військову службу, а після її завершення їм дозволено зберігати вдома видану їм зброю. Кількість зброї на руках цивільного населення оцінюють у 2,3 мільйона одиниць, або три одиниці на десять жителів країни.
У США право громадян на володіння зброєю з 1791 закріплено другою поправкою до конституції країни. Втім, США залишаються країною з найвищим рівнем смертності від вогнепальної зброї серед розвинутих країн. За 2022 рік загинули майже 21 тисяча людей — понад 9 тисяч вбивств та близько 12 тисяч самогубств. За даними некомерційної організації Gun Violence Archive, з початку року в країні сталося 280 масових вбивств.
В США приховане носіння вогнепальної зброї дозволено у всіх штатах, крім Іллінойсу. У 29 штатах можна носити зброю відкрито і без обмежень. Але в школах, аеропортах та інших соціальних установах це заборонено - потрібно отримати спеціальний дозвіл, який мають поліцейські, бійці спецпідрозділів або спецслужб. Зараз у США за офіційними даними в користуванні знаходяться близько 300 млн. одиниць вогнестрілу. Для американця немає проблеми придбати бажане озброєння. Але закон забороняє продаж зброї особам, які відбули тюремне покарання більше року, особам, які знаходяться в розшуку, споживачам наркотиків, визнаним розумово неповноцінними, незаконно перебувають в країні, а так само звільненим з військової служби через скоєння будь-яких злочинів.
В червні 2022 року сенат та Палата представників США схвалили законопроєкт про жорсткіші правила володіння вогнепальною зброєю. Це перша федеральна реформа щодо зброї за останні 28 років. Закон підписав президент США Джо Байден.
"Цей законопроєкт допоможе захистити американців. Завдяки цьому дітям в школах і громадах буде безпечніше", — прокоментував він.
Законопроєкт розробили після двох масових вбивств у США, які сталися в травні. Тоді унаслідок стрілянини в супермаркеті в Буффало і в початковій школі в Ювалді загинула 31 людина, більш ніж половина з них були учнями початкових класів.
Крім цього, обмежили доступ до зброї для тих, хто становить загрозу для себе та оточення, зокрема закрили лазівку, завдяки якій люди, засуджені за домашнє насильство, могли купувати вогнепальну зброю. Також планують спрямувати значні кошти до бюджетів штатів для розробки власних законів щодо обмеження доступу до зброї потенційно небезпечних людей та розвитку програм допомоги у кризових ситуаціях.
Для довідки: найбільшу кількість вогнепальної зброї в світі на 100 осіб мають США - 90 одиниць. У Швейцарії - 46 одиниць, у Франції - 32 одиниці, у Греції - 31 одиниця, у Німеччині - 30. В Україні легально озброєні лишь 6 чоловік зі 100. Ще менше, мають зброю на Філіпінах - 4 на 100 осіб, а в КНР - 3.
Раніше ми писали, що після початку повномасштабної війни вимоги до українців для отримання дозволу на носіння та зберігання нарізної й гладкоствольної зброї суттєво спростилися. Разом з цим значно зріс попит на неї, а відповідно й ціна. На деякі види зброї вона збільшилася на 100%. І це враховуючи те, що раніше вона коштувала втричі більше, ніж в західних країнах. Чому в Україні такі ціни на зброю?
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.