В Україні прискорилася інфляція: як змінились ціни на товари

Читать на русском

Нацбанк запевняє, що динаміка залишається контрольованою

Читать на русском
В Україні прискорилася інфляція: як змінились ціни на товари

Нацбанк запевняє, що динаміка залишається контрольованою

У вересні споживча інфляція в Україні у річному вирахуванні прискорилася до 24,6%. Якщо порівняти із серпнем цього року, ціни зросли на 1,9%. Основною причиною зростання інфляції є наслідки повномасштабної війни: руйнування виробництв, порушення ланцюгів постачання та логістики, зниження пропозиції товарів та послуг, зростання витрат на бізнес.  

Про це повідомили у Національному банку України. Додатковий тиск на ціни зумовлювало погіршення очікувань населення та бізнесу, а також коригування офіційного курсу гривні в липні. Однак це рішення було необхідним, адже надало стимул для внутрішніх виробників та посилило стійкість економіки України в умовах "війни на виснаження".

Як змінювалися ціни на окремі товари та послуги

Темпи зростання цін на непродовольчі товари зросли до 18,8%. Так, швидшими темпами дорожчали товари для дому (посуд, меблі, домашній текстиль, побутова техніка, побутова хімія), електроніка, автомобілі, ліки, товари особистого догляду та товари для ремонту. Відновилося зростання цін на одяг та взуття. На вартість низки непродовольчих товарів також впливала необхідність подальшого відновлення чи поліпшення житлових умов, зокрема через наближення холодів.

Вищими темпами зростали ціни на сухофрукти, рибу та безалкогольні напої, які переважно є імпортними, а також на соняшникову олію, продукти її переробки (спреди та майонез) та молочну продукцію, вартість яких суттєво залежить від цін на зовнішніх ринках. Натомість повільніше дорожчав хліб, зокрема завдяки достатньому врожаю ранніх зернових.

Зростання вартості послуг залишилося на рівні попереднього місяця. З одного боку, швидше дорожчали медичні послуги, інтернет, послуги салонів краси, хімічного чищення та закладів громадського харчування. Повернення громадян до міст свого проживання та попит з боку переселенців посилювали тиск на вартість оренди житла. Це зумовило і прискорення зростання вартості послуг, пов’язаних із ремонтом житла. З іншого боку, повільніше зростали тарифи на фінансові послуги та вартість вищої освіти.

Пришвидшилося подорожчання імпортних фруктів (бананів, апельсинів, ківі). Вищими темпами зростали ціни на м'ясо, зокрема свинину, через дефіцит живця свиней, а також на яйця – через зменшення поголів'я курей та підвищення виробничих витрат. Під впливом подорожчання енергоносіїв швидше зростали ціни на цукор.

Натомість уповільнилося зростання цін на овочі борщового набору (капусту, буряк, моркву та картоплю) завдяки розширенню пропозиції з центральних та північних областей. Повільніше дорожчало борошно, гречка та інші крупи під впливом позитивних очікувань щодо майбутнього врожаю.

Далі дорожчали алкоголь, а також цигарки. Водночас тарифи на послуги ЖКГ майже не змінилися в річному вимірі. На тлі стабілізації цін на пальне знизилися темпи подорожчання транспортних послуг. Темпи зростання цін на пальне знизилися (до 66,2%). Це пояснюється подальшим зменшенням світових цін на нафту та насиченням внутрішнього ринку завдяки налагодженню логістики.

Якою буде інфляція надалі

Динаміка інфляції залишається контрольованою та нижчою, ніж прогнозував НБУ. Водночас зберігається доволі високий ризик посилення інфляційного тиску. 20 жовтня Національний банк України оприлюднить свій новий прогноз, у якому будуть враховані ці чинники.

Яким буде курс долара в Україні у 2023 році

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль за підсумками засідання уряду, на якому схвалили проєкт Бюджету на 2023 рік, заявив, що середньорічний курс долара буде коливатися в районі 42 гривень. За його словами, залежно від того, як буде змінюватися ситуація на фронті. Економіка у 2023 році може як впасти на 0,4%, так і зрости на 10 та більше відсотків. Так само й з іншими показниками. Отже, в рамках цього макропрогнозу економіка наступного року зросте на 4,6% у реальному вираженні та на 37% у номінальному. Середня зарплата орієнтовно складе 18,5 тисяч гривень, інфляція може сягнути 30%, середньорічний курс долара буде коливатися в районі 42 гривень.

Нагадаємо, українцям заборонили переказувати гроші з гривневих карток на закордонні. Крім того, голова НБУ Кирило Шевченко подав у відставку та пояснив причину свого рішення.

Також Інформатор писав, як отримати спадщину на вклад у банку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.