Цей вид спадщини має певні особливості
Кожен вкладник має право розпорядитися своїм правом на вклад у банку на випадок своєї смерті. Або склавши заповіт, або зробивши відповідне розпорядження банку. Право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним. Що треба знати спадкоємцям?
Вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору. Вклади бувають двох видів:
Зважаючи на те, що право на банківський вклад входить до складу спадщини, на нього поширюються загальні правила щодо порядку прийняття спадщини, відмови спадкоємця від спадщини тощо.
Як визначають спадкоємця, до якого переходить банківський вклад
Таке спадкування вкладу буде мати місце, якщо вкладником не було складено заповіту взагалі або ж якщо розпорядження, вчинене після складання заповіту, повністю або частково скасовує заповіт. Варто відзначити, що ЦК України прямо не встановлює вимог щодо складання розпорядження банку щодо права на вклад на випадок смерті, втім слід враховувати, що розпорядження може міститися в тексті договору про банківський вклад або ж викладатися в окремому документі.
В останньому випадку документ засвідчується підписом уповноваженого працівника банку і зберігається у банківській справі вкладника про оформлення депозиту. Спадкодавець у розпорядженні може визначити одну або декілька осіб, яким переходитиме право на вклад, та розмір вкладу в частках. У випадку, коли частки не визначені, кожен зі спадкоємців матиме право на вклад у рівних частинах.
Вимоги до заповідального розпорядження на вклад
Важливо знати про деякі особливості!
Для оформлення своїх спадкових прав спадкоємцям вкладника необхідно звернутися протягом шести місяців з дня смерті вкладника до державного нотаріуса за місцем відкриття спадщини для отримання свідоцтва про право на спадщину. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, який прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців із дня відкриття спадщини він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно з відповідним положенням постанови КМУ на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється. Таким чином, час дії воєнного стану фактично не враховується у встановлені 6 місяців на прийняття спадщини. Тобто спадкоємець може прийняти спадщину протягом дії воєнного стану, незалежно від його тривалості, та додатково, після його скасування, у строк, що залишався станом на 24 лютого 2022 року зі встановлених 6 місяців.
Раніше ми писали про правила оформлення спадщини на квартиру.
Тетяна Самойлова