Уряд перестане фінансувати низку шкіл з 1 вересня - деталі

У школах, у яких навчається менш як 45 учнів, класи можуть не утворювати, або в одному класі вчаться 5–6 учнів

Закрита школа
Закрита школа

Згідно з рішенням Кабміну від 5 грудня до розрахунку освітньої субвенції з 1 вересня 2025 року будуть включені лише ті школи, у яких навчається щонайменше 45 дітей. Тобто з наступного навчального року уряд припинить фінансування малокомплектних шкіл. Водночас, як повідомили в МОН, місцеві органи самоврядування можуть виплачувати зарплати вчителям зі своїх бюджетів – якщо в них є бажання і спроможність утримувати маленькі школи. Про це повідомило Міністерство освіти

Розподіл субвенції на вересень–грудень 2025 року буде проведено після запуску й оновлення даних щодо кількості учнів в Автоматизованому інформаційному комплексі освітнього менеджменту (АІКОМ) 2.0. Освітня субвенція — це основне джерело заробітної плати педагогічних працівників у закладах загальної середньої освіти. Вона надходить з державного бюджету місцевим бюджетам, з яких виплачують зарплати вчителям. Розподіл за регіонами можна переглянути за посиланням

Серед основних змін у формулі розподілу субвенції:

  • для розрахунку освітньої субвенції на січень–серпень 2025 року використано дані про кількість учнів усіх типів закладів загальної середньої освіти на 1 листопада 2024 року;
  • до майбутнього розрахунку освітньої субвенції з 1 вересня 2025 року буде враховано кількість учнів комунальних і приватних закладів загальної середньої освіти з кількістю учнів 45 осіб і більше. Це рішення не стосується початкових і спеціальних шкіл (в останніх вчаться учні з особливими освітніми потребами).

“Рішення уряду стимулюватиме місцеві органи самоврядування до оптимізації шкільної мережі, що сприятиме здобуттю учнями якіснішої освіти в більших школах, які, як правило, ліпше оснащено навчальним обладнанням та забезпечено вчителями з усіх навчальних предметів. У школах, у яких навчається менш як 45 учнів, класи можуть не утворювати, або в одному класі вчаться 5–6 учнів. Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування. Окрім того, зазвичай такі школи не забезпечено вчителями повною мірою. Також часто вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату, тому в таких школах є практика викладання деяких предметів непрофільними учителями. Це все впливає на зниження якості освіти в селах, про що свідчать результати ЗНО (НМТ) та міжнародного дослідження PISA”, - зазначили в Міністерстві освіти.

Студентам-чоловікам та викладачам дозволено виїжджати за кордон

Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну студенти-чоловіки не могли виїжджати за кордон для участі у міжнародних навчальних програмах. Однак з початку 2024 року хлопці-студенти вже мають змогу виїжджати на навчання в іноземних закладах вищої освіти. Про це в інтерв’ю ZN.ua від 30 листопада заявив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький. 

Він також наголосив, що викладачі українських закладів вищої освіти можуть виїжджати за кордон на програми підвищення кваліфікації та конференції. 

«Для виїзду військовозобов’язаних науково-педагогічних працівників потрібен лист МОН до Державної прикордонної служби з проханням розглянути можливість перетинання кордону. З 1 січня до 30 вересня 2024 року міністерство підготувало 1297 таких листів. За цей період вчасно не повернувся з-за кордону аж один науково-педагогічний працівник», - зазначив Винницький.

Посадовець додав, що українські ЗВО з 1 січня до 1 квітня 2024 року направили 561 студента за кордон для участі в програмах академічної мобільності, з-за кордону повернулися всі без винятку чоловіки-студенти. Він назвав це дуже хорошою статистикою. 

Михайло Винницький додав, що у 2025 році на денну форму навчання в аспірантуру можна буде вступити лише на бюджет, — заступник міністра освіти. За його словами, вступити на контракт можна буде лише на заочну чи вечірню форму. Відповідно, такі чоловіки відстрочки від мобілізації не матимуть.

Нагадаємо, Кабінетом міністрів України раніше була ухвалена постанова, згідно з якою студенти-чоловіки за певних умов зможуть перетинати кордон під час воєнного стану. Проте це стосується тільки тих, хто навчається в державних і комунальних закладах вищої освіти. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube