Заступник міністра освіти Михайло Вінницький вважає, що низькі ціни на навчання - це "купівля дипломів", і закликає до здорожчання контрактів
У Міністерстві освіти та науки заявили, що вартість вищої освіти в Україні має бути дорожчою. Українські інститути та університети не можуть підготувати достатньо професійних фахівців за ту ціну контракту, яку пропонують студентам. Гранти на навчання також призведуть до подорожчання у сфері вищої освіти.
Якісна освіта має бути дорогою. Про це заявив заступник міністра освіти та науки Михайло Вінницький у подкасті НУШ. За його словами, він не розуміє, як зі студента можна підготувати будь-якого фахівця вищої освіти в середньому за 25 тис. гривень на рік. Він вважає такі ціни та пропозиції від університетів "купівлею дипломів".
"Якісна освіта має бути дорогою. Я не уявляю собі, як можна підготувати будь-якого фахівця вищої освіти за 25 000 гривень. А в нас є заклади вищої освіти, які таке пропонують. Переважно вони приватні, але все-таки 25 000 гривень: приходь і плати. Це просто купівля диплома", - запевняє заступник міністра.
Також Вінницький порівняв українські виші з європейськими університетами. Він навів у приклад Румунію і Болгарію, де ціна навчання за рік не менша ніж 3000 євро (133 тис. гривень). Згадав також і Німеччину, де вартість контракту становить від 6000 до 8000 євро (267 тис. грн. - 356 тис. грн.) для підготовки одного студента. Вінницький вважає, що в Україні також потрібно підіймати середню вартість контракту для здобувачів освіти.
"Сьогодні в нас середня ціна - 1000 євро. Фактично виходить 46 000–47 000 гривень. Це означає, що в нас викладачі мало заробляють. Це означає, що в нас освіта низької якості, тому що, очевидно, викладачі не особливо зацікавлені. Нам треба підіймати середню вартість підготовки одного фахівця", - ввважає він.
Заступник міністра освіти заявив, що держава не має більше грошей для інвестицій у сферу освіти. На його думку, потрібно створювати систему співфінансування: частково від держави, частково від приватного сектора. Через це освіта стане дорожча, і за його словами, внаслідок цього якісніша.
"Це може звучати дещо дивно, і це довготривалий процес, ми маємо підіймати середню вартість підготовки одного студента. Це думка не дуже популярна, але це ще одна з речей, яка стоїть за грантами. Тут не тільки про справедливість – тут насправді й про якість", - резюмує він.
Нещодавно міністр освіти на науки Оксен Лісовий повідомив, що українські старшокласники масово виїжджають за кордон. Зокрема тенденція стосується хлопців-підлітків, які в 17 років мають стати на військовий облік до територіальних центрів комплектування.
За словами Лісового, Міносвіти має запропонувати учням якісну професійну, передвищу та вищу освіту, яка спонукатиме дітей залишатися в країні. Очільник МОН також заявив що західна освіта частково міфологізована, а ті вищі навчальні заклади, в які вступають українці, не кращі за вітчизняні регіональні виші.
В Україні з 2025 року запровадять базовий загальновійськовий вишкіл. Рішення стосується студентів 3-х курсів. Нещодавно Вінницький повідомляв, що це питання не пов'язане з мобілізацією. За його словами, людина, яка закінчує вищу освіту, має знати, як поводитися зі зброєю, захищатися в разі потреби та як надавати першу медичну допомогу. Наразі вже готують інструкторів та полігони.
Також на початку листопада заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін заявив, що базовий військовий вишкіл має стати обов'язковим для всіх цивільних. За його словами, студенти, робітники, чиновники - усі повинні пройти цей курс. Він переконаний, що запровадження обов'язкового військового вишколу для всіх цивільних є важливим кроком до підвищення готовності країни до мобілізації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.