Зміни передбачають ретельний моніторинг пересування і місця перебування осіб, які шукають притулок, а також нелегальних мігрантів
У Чехії запропонували зміни до законодавства про притулок та міграцію, які передбачають посилення контролю за місцем проживання іноземців. Заплановані зміни передбачають контроль за переміщенням і місцем перебування осіб, які звертаються за притулком, а також тих, хто перебуває в країні нелегально. Додатково запровадять заходи для запобігання зловживанню процедурами міжнародного захисту.
За даними видання ČTK, відповідний законопроєкт, підготовлений Міністерством внутрішніх справ (МВС), отримав підтримку правлячої коаліції та прем'єр-міністра Петра Фіали.
Згідно з поясненнями МВС, ініціатива спрямована на зміцнення внутрішньої безпеки країни. Зміни передбачають ретельний моніторинг пересування і місця перебування осіб, які шукають притулок, а також нелегальних мігрантів. Крім того, буде впроваджено заходи для запобігання зловживанням процедурою міжнародного захисту. Зокрема, іноземцям заборонять подавати заяву на притулок у випадку існування ухвали про їх вислання з Чехії або іншої країни Євросоюзу. Рішення щодо відмови в міжнародному захисті та повернення до країни походження розглядатимуться в рамках однієї справи. У разі апеляції судові рішення можуть прийматися протягом року.
Також влада матиме право визначати місце проживання шукачів притулку, включаючи їх розміщення в центрах тимчасового перебування. У разі проблемної поведінки влада зможе обмежувати соціальні пільги таких осіб, наприклад, доступ до безкоштовної медичної допомоги або матеріальних виплат.
Додатково планується впровадження нового епідеміологічного контролю для мігрантів. Поліція отримає право використовувати інформацію з мобільних пристроїв іноземців для встановлення їхньої особи.
Палата депутатів парламенту Чехії у третьому, остаточному читанні схвалили закон Lex Ukrajina VII, який дозволить продовжити тимчасовий захист біженцям з України. Нинішній тимчасовий захист закінчується в останній день березня 2025 року. Завдяки закону його можна буде продовжити ще на рік, а потім, за необхідності, ще на рік.
У 2024 році для отримання тимчасового захисту у Чехії зареєструвалися 320 304 українських біженці, при чому них 90% - повторно. Серед них більшість - жінки. Найбільше біженців у Чехії з Закарпаття, повідомляло 27 вересня Міністерство внутрішніх справ країни.